baskasi adina utanmak

Bunun sebebi nedir neden boyle bir hisse kapiliriz bazi durumlarda?

Empatiyle dolup tasmaktan midir nedir cok merak ettim eminin psikolojide bir aciklamasi vardir.

ben empatiyle açıklamıyorum kendimdeki bu durumu. mesela birinin başına gelen kötü bir durumda da empati yapmıyorum. "ya benim/yakınımın başına gelseydi" diye aklımdan bile geçmeden, doğrudan o durumu yaşayan için üzülüyorum. utanma da bu şekilde...

kültürü oluşturan taklitsel durumlar ve ayna nöronlar falan geliyor aklıma, tabii antropoloji veya nöroloji uzmanı olmadığım için iddialı değilim.
  • tedirginlik hucresi  (20.10.15 01:33:19)
psikolojik yönünü bilemiyorum ama bi ortamda arkadaşım dediğim kişi saçma salak bi espri yaparsa onun adına utanırım. sonuçta onun espri seviyesi dolaylı yoldan senin espri seviyen hakkında bilgi verir.

  • yamuklu sucurta  (20.10.15 05:17:36)
her şeyin ucu kişisel psikolojiye çıkıyor. aslında utanan sensin, başkasının yaptığı bir hareket sonucu olsa bile.

o ortamda bulunduğun için; o kişinin senin arkadaşın olması ve bu olaya şahit olan kişilerin de bunu bilmesi etkili olabilir. en basitinden, konu uluslararası bir durum ise, o kişiyle aynı ülkede yaşadığın için. yani ortak noktan olduğu durumlarda olabiliyor bu. kounya göre değişiyor. örneğin, uluslararası politik bir durumda kimileir aynı ülkeye mensup diye RTE yüzünden utanabilir, kimi türler arası bir mesele olduğunda Yulin'deki durumdan ötürü toptan insanlığından utanabilir.

empati değil durum yani bence, birinin seni dolaylı yoldan rezil etmesinden utanmak tamamen.
  • loveinaflipbook  (20.10.15 09:04:10 ~ 09:05:29)
sözlükte dün biri açıklamıştı. "ayna nöronlar" bir incele istersen.

  • josephinebrunsvik  (20.10.15 09:24:52)
Çevredeki insanlarla olan samimiyet/yakinlık/resmiyetle ilgili bir durum sanki. yani insanlarin "kişisel alan"ımızla olan mesafeleri arttikça daha duyarli bir hale geliyoruz.

  • 1adam  (20.10.15 12:42:45)