dizimde kıkırdak zedelenmesi vardı ilacı kullanmadım hata mı yaptım?

dizimde kıkırdak zedelenmesi vardı. başlangıç seviyesiymış. spor yaparken zedeledim muhtemelen. doktor thermove diye bir krem bir de cabral diye kas gevşetici olduğunu düşündüğüm(doktor öyle söylediği için öyle düşündüm) bir hap vermişti. sabah akşam kullan demişti. ağrı kesici tarzı ilaçları çok ağrım olmadığı sürece kullanmayı sevmiyorum o yüzden kullanmadım.

Durumumu anlattığım bir arkadaşım kıkırdak yapıcı(doğru kelimeyi bulamadım) ilaç verdi mi doktor diye sormuştu. acaba bu cabral söylediği ilaç olabilir mi? kullanmalı mıydım bunu?

not: dizim mayıstan beri böyle hala da pek bir gelişme göremedim. eğer dizime yüklenirsem(merdiven çıkma, uzun yürüme vs.) ağrıyor. spora devam edemiyorum bu yüzden.

medikal bir egitiminiz var mi? ya da farmakoloji uzerine?
doktor verdiyse bi neden yuzunden vermisitr niye kafaniza gore is yapiyorsunuz ki?

kafanizda bir soru varsa doktorunuzu arayip sorun, ben bunu kullanmadim agri kesici tarzi ilaclara karsiyim doktor napayim deyin.
  • chaotic good  (15.10.15 03:56:37)
hamit sen misin?!

  • istambul  (15.10.15 04:41:40)
teşekkürler cevap için sorum doktorumu arayım mı değildi. soru ilacın işlevi üzerine. bu konu hakkında bir bilginiz yoksa ya da paylaşmak istemiyorsanız ukalalık yapmak yerine cevap vermemeyi tercih edebilirsiniz.

  • jjwa  (15.10.15 05:23:17)
thermove direkt ağrı kesici olmaktan ziyade ağrıya neden olan biyolojik sebepleri ortadan kaldırıyormuş (aşınma vs.). bana kıkırdak yapıcı etkisi olabilir gibi geldi.

bir de anneannemin dizi için faydasını gördüğü osteo bi flex var. onu önerebilirim.
  • zgrydn  (15.10.15 07:59:59)
Kıkırdak yapıcı ilaçlara/besin takviyelerine fazla güvenme. Zedelenme varsa zorlama. O zedelenme arttıkça ağrın daha da fazlaşacak ağrı kesici etki etmeyecek.
Capral kas gevşeticiymiş.thermove da ağrı kesici benzeri.

  • sutlu nescafe  (15.10.15 08:30:24)
Oncelikle gecmis olsun.moralini bizmak istemem ama Meniskus zedelenmesi olan ve bu konuda bircok doktora giden ve baya bi arastirma yapmis biri olarak diz sakatlanmalarindan sonra yuzde yuz iyilesme olmuyor ne yazikki. Ben bir bucuk sene once sakatlanmistim. Ilknsene baya agrim vardi. Fizik tedavi ilac hepsini denedim ama pek bir fauda girmedim. Halisahayi, sporu biraktim. Son 3-4 aydir agrilarim biraz azaldi.

Yuklenme dizine ve zorlama. Ve zamana birak. Tamamen belki olmaz ama zamanla baya bir duzelme olacaktir dizinizde.
  • raskolnikovv  (15.10.15 09:26:48)
maalesef bu gibi sakatlanmalarda kolay kolay tam iyileşme olmuyor.

  • ertalpius  (15.10.15 10:13:34)
probleminiz büyük ihtimalle patellar kondomalazi. bence bir spor hekimine görünün. aslında İngilizceniz iyiyse internette "chondromalacia patella exercises" diye bir arama yaparsanız, birçok kaynağa ulaşabilirsiniz.
o egzersizleri hiç aksatmadan devamlı yaparsanız, ağrının oldukça azaldığını göreceksiniz. bu arada, merdiven inip çıkmayın, alaturka tuvalet kullanmayın, squat yapmayın.

  • marcelorios  (15.10.15 10:20:05)
evet amcama göstermiştim mr sonucumu(kendisi doktor) o da spor hekimine gitmemi önermişti. istanbulda tavsiye edebileceğiniz bir spor hekimi var mı?

  • jjwa  (15.10.15 15:00:21)