Retinoblastoma (Capsli)

Facebook'ta bir arkadaşım bu fotoğrafı beğenmiş. Ben tanımıyorum. En sağdaki çocuğun sağ gözünde red refleksi yok gibi gözüküyor. Tek fotoğraftan bir şey söylemek doğru değil. Kimse de gidip bir gösterin dememiş. Profillerinde yenidoğan fotoğrafları var, onlarda sıkıntı yok. Bir şey desem mi, desem ben kimim, tek fotoğraftan ortalığı niye karıştırayım diye içim içimi yedi. Evet siz olsanız ne yapardınız?

söyle tabi ki.
başka fotoğraflar var mı sağda red refleksinin olmadığı?

  • shotgunwoman  (12.10.15 22:32:30)
çok zor soru ingilterede böyle bir vakada RB teşhisi aldı ailesi uyarılan çocuk, maalesef

  • niye ama  (12.10.15 22:33:04)
söyleyin tabi hocam. bravo

  • ceycey e  (12.10.15 22:35:48)
retinoblastomun ekarte edilmesi şart.

  • ceycey e  (12.10.15 22:36:16)
ya zor soru olan ne? ne kaybedersin ki. en kötü hiçbir şey çıkmaz ki hangi doktor görse şüphelendiğin fotoğrafı hak verir sana. alt tarafı göz dibi muayenesi yapılacak. en kötü bi gün doktora gitmiş olurlar hiçbi şey çıkmasa bile. ama çıkarsa çocuğun hayatını bile kurtarabilirsin.

  • shotgunwoman  (12.10.15 22:36:21)
ne demek ben kimim, niye böyle düşünüyorsunuz? bu zaten gazetelerde filan yayınlanan bir uyarı dikkat edin çocuğunuza diye. tıp okumak gerekmiyor bir çocuğu doktora yönlendirmek için.
vakit kaybediyor belki o çocuk mutlaka söyleyin.

  • sibertenik  (12.10.15 23:02:59)
asıl birkaç ay sonra o çocuğun retinoblastom tanısı aldığını öğrenirsen söylemediğin için ömrün boyunca vicdan azabı çekersin.

söyle mutlaka.
  • montauq  (12.10.15 23:06:34)