anlayamiyorum biri bana aciklasin

daha önce diyarbakir, suruc katliamlari yasanmis iken, neden insanlara toplu gösterileri bu günlerde yapmayin diye cagri yapilmiyor. neden yapan bu stk lar iptal etmiyor? ortada hala taze olan terör olaylari var insanlar neden ileri düsünemiyorlar??? bilemezsin olup olmayacagi sözü bildigin acizliktir.

lütfen gösteri yapmak özgür hakki diye gelmeyin. ülkenin durumu ortada.

devlet ne işe yarıyor peki, vergi verelim emek verelim ama güvenliğimiz için de evden çıkmayalım?

  • bryan fury  (10.10.15 15:13:13)
Bu saldırıların en önemli amaçlarından biride insanları sindirmek ve korkutmak. Buna boyun mu eğelim devlet aslında bizi koruması gerekirken?

  • Phoebe  (10.10.15 15:15:54 ~ 18.11.15 14:42:51)
@bryan fury

baslama kardesim devlet ne ise yariyor safsatalarina ne alakasi var evden cikma ile potansiyel terör eylemine gebe olacak toplu gösteride bulunma!!?

devletin hic bir b.k yapmadigi ortada insanin canindan daha degerli ne var??

cevap verme yeri sandiktir, idayolojiler sandik ile gelir sandik ile gider bundan baska bir yol yoktur!
  • bonaparte  (10.10.15 15:20:36 ~ 15:22:14)
  • mayeskuel  (10.10.15 15:20:47)
Kesinlikle, boşu boşuna ölüyorlar aptal aptal işler uğruna, barış mitingiymiş, mitingle barış mı olacak yani kendileri inanıyor mu çok merak ediyorum. Ülkenin hâli belliyken böyle işlere kalkışmak saçmalık.

  • i was made for you  (10.10.15 15:24:16)
"cevap verme yeri sandıktır" olsaydı hala 1800'lerde yaşıyor olurduk. devrimlerin hiç biri olmazdı. halk baskısıyla alınan kararlar olmazdı. kurtuluş savaşında da "fransızlara oy vermeyelim, gitsinler" yapsaydık?

terör = terror = korku
terörist = terrorist = korkutucu
bonaparte = korkmuş, sindirilmiş kişi
terörist = amacında başarılı olmuş kişi
  • harzem  (10.10.15 15:29:49 ~ 15:30:39)
@harzem

insanlarin direk canlarina kast edilen, ve de bundan da hic cekinilmeyen ortamlarda nasil haraket etmeyi düsünuyorsun? bakin isvicre ya da finladinyadan konusmuyoruz orta dogu batakligina düsmüs bir ülkeden. insanlarin bazi sosyolojik istekleriden önce can güvenliklerini düsünmeleri lazim.

herneyse ne kadar yazsak ne kadar konussak az.
  • bonaparte  (10.10.15 15:46:14 ~ 15:47:11)
seçimler neden tekrar ediliyor?

  • nxtrls  (10.10.15 16:03:46)
o gösteriler yapılmalı diyen arkadaşları piste davet ediyorum. buyrun gitsinler katılsınlar o gösterilere. bunca insan ölmüşken burada gelip böyle konuşmak ayıp.

böyle bir durumda devlet ne işe yarıyor demek şarampolden yuvarlanan arabanın içinde ölen insan için emniyet kemeri ne işe yarıyor demek gibi bir şey. devlet bir işe yarıyor, belki de kendi eliyle düzenliyor, belki dış güçler, belki terör örgütü yapıyor bilemem ama ortada bir gerçek var ki bu saldırılar gerçekleşiyor.
  • air  (10.10.15 16:13:09)
gosteriler yapilmali diyorum ve katiliyorum da... kimse kimseyi boyle pisliklerle sindiremez, gezide de sokaktaydik simdi de sokaktayiz sokaga cikmazsan kimse seni siklemiyor. koyun olursan gudulmeye mahkumsun ben koyun degilim. mal gibi, hayvan gibi birilerinin sozunden cikmayip boyun egecegime insan gibi onurum ve gururumla yasarim yasayabildigim kadar... insanlik onurudur insanin yasamasinin sebebi bana gore. kimseye de onurumla oynatmam. aksini iddia edenler me'lemeye devam etsin, onlari gudecek birileri hep olur.

  • rentts  (10.10.15 16:25:38)
@harzem, alanlarda alınan bir tek sonuç gösterebilir misin bana?

alanlar tırpan yeri, dolu başakları tırpanlamaktan başka işlevi yok. bunu görebilmek lazım artık.

samanlık faresi de kalkmış tweet atmış bayraklar kefenimizdir diye. bi tek bu bile yeterli ne olduğunu anlamak için.

geçmişi iyi okuyun iyi anlayın lütfen. bizlerin hatalarına düşüyorsunuz. 35-40 yıl önce o alanlarda, sehpalarda, kızılderede, filistin askılarında, loş koğuşlarda yitirilen gençler şu anda yaşıyor olsalardı eminim ülke bu durumda olmayacaktı.
kendinizi kırdırmayın.
olayın fotoğraflarına bakamıyorum, o kadar gençler ki...
Ölmek değil yaşamak fark yaratabilir. Alan malan demeyin.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.10.15 16:43:46)
Alana inmeyin diyen arkadaşlara sormak istediğim bir soru var:
-tweet atmayalım
-facebook'a girmeyelim
-isterseniz zamanında başınıza üç kişi bir arada konuştuğu için iş geldi diye biz de üç kişi bir araya gelmeyelim.

merak ediyorum ve önerinizi bekliyorum:
nasıl yapalım? yani bir şeyi protesto etmek için ne yapalım? madem hata ediyoruz yol yordam gösterin de bilelim??

(not:polisle çatışmayın derseniz anlarım, gerçekten salakça ve bir işe yaramıyor.)
  • rakicandir  (10.10.15 17:19:55)
guvenlikle ilgili zaafiyet yokmus arkadaslar hadi dagılın bonaparte haklı cıktı. hayatta kalmak yanlıs.

  • bryan fury  (10.10.15 17:39:32)
@bryan fury

kardesim sen dezanfarmasyon sefimisin?? ben nerede güvenlik konularina felan degindim de, benim bu konuda hakli oldugum varsayimina variyorsan?

konu gösteri yapmak özgürlügü konusu degil, burada hepimiz hem fikiriz ki, bu cok dogal bir haktir. ben de cikar tepkimi gösteririm. ama diger tarafta insan cani gibi belki de dünyadaki en önemli gercegi bile hice sayan sagliksiz düsünceler var ve bunlar seni ölümle tehdit ediyor. ortada böyle bir tehdit var mi? var. "orada bomba patliyabilir. bugün oraya cikmamam belkice daha akillica olur" dediginde kimse sana korkaksin ya da özgürlügünden ödün verdin diyemez!! gülerse de onlarin ahmakligidir. birakin su romantikligi ya!!!

bu ülke almanya, isvicre, belcika olsaydi da cikip 365 gün gösteri yapsak. orada imkanin var burada ama yok. simdilik..
  • bonaparte  (10.10.15 20:32:56)
@rakıcandir, senden beklediğim şeyi yaptın, en doğru soruyu sordun.

ne yapmalı;

önce şunu bi açayım: neden alanlara hayır diyorum;
alanlara hiç çıkılmasın değil benim "alana hayır"ım. alanlar halk çıktığı zaman anlamlı.
bu ülkede son bir sene içinde kaç yürüyüş olmuştur sizce? peki kaçı aklımızda, kaçına destek verdik, kaçında halk da vardı?
doktorlar yürüdü, karadenizliler yürüdü... sonuç?
aklımızda kalanlar bizi içine alanlar kan dökülenler değil mi? peki kan dökülenlerden alınan sonuç?

facebook'da paylaşmak, tweet atmak olmalı tabii. ama orada kalmamalı. şimdi buradaki kimse hatırlamıyordur ben de unutmuşum gitmiş, sabah sözlükte denk geldim. küçük bir örnek bu. izmir'deki tecavüzcüleri linç edelim kampanyası vardı bir zamanlar. şimdi sorsan o kampanyayı başlatan bile unutmuştur kimlerdi olay neydi. eksisozluk.com
binlerce on binlerce paylaşım var, linçler, hayırlar kınamalar... peki ya sonuç?

17 aralık gibi bir olay var, peki ya sonuç?

iç güvenlik paketi çıktı mı? çıktı!
fındıkta oyunlar oynandı mı? oynandı!
bütünşehir yasası çıktı mı? çıktı!
daha niceleri...
halk neredeydi, neden alanlarda değildi?

alanlar kana bulandıkça bu halk o alanlardan köşe bucak uzak durur, olan gencecik canlara olur.

bi de anlamıyorum gerçekten, hiç mi kim kimdir bakılmıyor? olay sonrası "bayraklar kefenimizdir" diyen bir zamanların samanlık faresinin ne olduğu, seceresi belli. bu kadar kör kör parmağım gözüne, bu kadar ayan beyan ortada, hala piyon bulabiliyor. bana "2+2=4 dür" dese "hadi len ordan!" diyeceğim biri "resmi gazete yalan söylüyor" diyen dayılar gibi değil eli kalem tutan piyonlar bulabiliyor. şaşılacak şey.

benim önerim şu:

bir tarafta (taraf olduk mecburen) en az 50 yıllık ön hazırlığı olan çok çok büyük maddi kaynaklarla oluşturulmuş bir yapı var; tek söylem, tek tutum. unakıtan "biz voltranı oluşturuyoruz" derken güzel özetlemişti kendilerini.
bir tarafta "ben ben ben" diyen siyasiler, stk'lar, gruplar var.
bir tarafta marksizm deyip kürt milliyetçiliği yapan silahlandırılmış pkk var.
bir tarafta "bana ne" ciler var.
var oğlu var...

asgari müştereklerde buluşma de, biz hepimiz aynı gemideyiz de, başka bişey de, adı ne olursa olsun birlik olmak şart. herkes bi yana çekmeyecek bi kere.
bizim de "voltran öyle olmaz böyle olur" deyip bir voltran oluşturmamız lazım. hiç bir ideolojiye, etnik kökene boka püsüre hizmet etmeyen, insana, doğaya ve yaşama hizmet eden, kılavuzu bilim olan, yakıtı sanat olan bebek voltran.
işte o zaman treni doğru raya oturtabiliriz. öbür türlü mimkinatı yok!
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (11.10.15 12:21:54 ~ 12:24:30)
@hayat aklini konusacak bir filozof uret

cennet de böyle bir yer olmalı ama o zamana kadar???
  • rakicandir  (11.10.15 12:40:03)
Sorularınızın tek bir cevabı var zannediyorsunuz bence asıl yanıldığınız nokta bu.

  • hexa  (11.10.15 12:51:20)
o zamana kadar beklemek gerekmiyor ki, hemen şimdi olmaması için hiç bir neden yok bence.
yukarıda bir link vermiştim. linkteki yazımda özet olarak; "hırr gür yerine yanlış gördüğümüz olayların düzeltilmesini talep etmek, takibini yapmak gerekiyor" demiştim.
bizim bakış yönümüzü değiştirmemiz lazım.
yoksa sineklerin cama çarpmasından farksız toplu gösteriler, sosyal medya kınamaları - paylaşımları. yıllarca alanlara çıksak, kınasak, n'apsak faydası yok. olmadı. görüyoruz işte... faydası oldu diyebilen var mı? Beyaz sarayın önüne toplanmıyoruz biz, burası Türkiye. Yürüyüş yapan kitleyi ne sokaktan geçen, ne oradaki esnaf, ne de hükümet önemsiyor, dikkate alıyor. Tam tersine millet yürüş yapanlara mesafeli duruyor, geçmişte yaşanılan, zihinlere sokulan olumsuzluklar nedeniyle.

Sizler yani duyuru kullanıcıları bu ülkenin okumuş, akıllı, düşünen insanlarısınız. Neden bir ekip kurup takipçi olmuyorsunuz. Bu tür olumlu adımları başlatacak başka bir kitle olduğunu sanmıyorum. Yardım etmek, iyilik yapmak, bilgilerimizi, yerine göre elimizdekileri paylaşmak için buradayız. Bizden daha iyi bu işi kim yapabilir ki?
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (13.10.15 11:52:46 ~ 11:53:34)