iran kedisi

merhabalar iran kedisi almayı düşünüyorum belirteyim (hediye gelecek, kısırlaştırılmış, tırnakları çıkarılmış) evden 8 gibi çıkıp akşam 7 gibi dönebiliyorum pek vaktim yok annem evde ama bakabilir miyim zorlukları neler çok tüy dokuyor derseniz ilaçlar aşılar oluyormuş bunun için en önemlisi hangi mama ile beslemeliyim hangi siteden mama almalıyım ve atıyorum 10 kg mama ne kadar gider? aylık harcamam ne kadar olur?

İran kedileri hassas kediler, onların özel mamaları var tuy topaklanmalarını onlemek ıcın vs. Hill's ve royal canin işinizi görür. Çok sakin kediler zaten anneniz de muhtemeln cabucak alısacaktır. Kolaymama.com 'dan alıyorum ben. Bu arada tırnakları çıkarılmış nedir yahu? Sökmüşler mi? Ayyy :(

  • Hersheys  (10.10.15 11:11:03)
çok canice değil mi :( siz kaç kiloluk alıyorsunuz mamayı ve ne kadar gidiyor

  • Lozturkmen  (10.10.15 11:14:53)
dr.Sacchi MultiColor diye bir mama var 15 kilosu 90 tl uygun gibi geldi de

  • Lozturkmen  (10.10.15 11:19:20)
O mamayı hıc kullanmadım, benimkiler cins değil bu arada. Royal canin alıyorum 1.5 kilo

  • Hersheys  (10.10.15 11:25:06)
hocam mamada ne kadar ucuza kaçarsanız o kadar probleminiz olur ileride. royal canin, proplan gibi markalar da muhteşem değildir ama en azından idare eder seviyedelerdir. ilk etapta bunlardan alabilirsiniz. 3 ayda bir iç parazit hapı yaptırmanız gerekir, 30 tl civarı tutar. dışarı çıkmayacaksa dış parazite gerek yok ama ilk geldiğinde yaptırın ki piresi miresi varsa dökülsün.

çok tüy dökecektir ama rulolar var pratik, tüy toplama rulosu diye geçer. ikea'da özellikle ucuza bulunabiliyor.

tırnaklarının çıkartılmış olması da canice ötesi.
  • passion rules the game  (10.10.15 11:45:22)
tırnaklarının çıkarılması inanılmaz şekilde iğrençmiş. passion rules the game yine yanıt yazabilmiş. midem bulandı gerçekten. yapanların ellerinin kırılmasını dilerim.

  • bir garip melek  (10.10.15 13:53:24)
Orijen ya da acana dan başka mama tavsiye etmem, sebeplerini defalarca yazdım buradan. Uzun vadede sebebini anlarsın zaten.
Veterinerler genelde çok karlı diye royal canin veya hills satarlar. Sana tavsiyem hiçbir veterinere güvenme, kedilerin tırnaklarını söken, köpeklerin kuyruklarını kesen orospu çocukları da veteriner. Hayvan sahipleniyorsan mümkün mertebe kendin araştırıp öğren hele İngilizcen varsa biraz rahat edersin.
İran cins olarak çok doğru bir seçim olmuş, günlük düzenine rahatça uyum sağlar.
  • tiny penny  (10.10.15 14:07:36)
Yazmayı unuttum, yazları iki üç kez traş ettirebilirsin, her gün tara, başta sevmeyebilir ama sonra bayılacak. Dediğim gibi kaliteli proteinlerle beslersen pek tüy sorunu yaşamazsın.

  • tiny penny  (10.10.15 14:11:46)
Öncelikle hepinize teşekkürler. Tiny penny baktım dediğin mamaya ama maddi durumum pek yeterli değil maalesef. Arada bir ev yemeği versem sıkıntı olur mu acaba?

  • Lozturkmen  (10.10.15 15:25:36)
Maddi durumunuz mama alacak kadar bile yeterli degilse sahiplenmeyin. Yarin birgun hastalanirsa ve tedavi gerekirse ne yapacaksiniz? N&D, acana ve orijen mamayi tavsiye ederim ama pahalidir.
Ayrica evet tuy dokuyor hayvan bu. Saglikli bir surec tuylerini dokmesi. Eger daha simdiden bunu soru ediyorsaniz hic bulasmayin bu ise. Canli hayvan bu süs oyuncagi degil. Bir kere daha dusunuz, buyuk bir sorumluluk bu.

  • innerbliss  (10.10.15 19:35:36)
Ev yemeği asla verme, yaş mama seviyorsa nadir verebilirsin zaten biraz büyüyünce muhtemelen yemez. Ev yemeğine hiç alıştırma bile. Paran neye yetiyorsa kuru mama ver. İran kedilerinin ilerleyen yaşlarda sağlık sorunları çıkabilir doktor için kenara az da olsa biraz para atmaya başla bir beş altı yol sonra.

  • tiny penny  (10.10.15 21:49:13)
ben sizin gibi insanların yaşamını bir insan-dışı hayvanla paylaşabileceğine inanmıyorum.
her hayvan bir bireydir. hayvanları mal ya da kaynak statüsü olarak görmekten vazgeçin artık. almak ne demek. hediye demişsiniz bir de?! tırnaklarını söken/söktüren kimsenin acılar içinde ölmesini diliyorum.

  • cozemedim  (10.10.15 22:18:46)
4,5 yasinda iran kedim var. iran kedileri cok hassas ce masrafli kediler. Bizimkisinin bobreklerinde sorun var ce royal caninin ozel mamasini yiyor 1,5 kg 90 tl ve bundan baska bir sey yerse bobrekini kaybetme riski var. ev yemegi veremezsin vucutlarina uygun degil ileride cok sorun cikarir veteriner masrafinin altinda kalkamazsin. tekir kedilerle alakalari yok cok nazlilar, mevsim gecislerinde bile hastalanabiliyorlar, durumub musait degilse hic alma derim.

  • oscar  (11.10.15 00:26:34)
Bi ara herkes solempet.com'dan alıyordu. Ucuza gelir ordan, konusursan.

  • banabirmasalanlatbaba  (11.10.15 01:15:33)
Mama almaya karar verdim haklisiniz sus değil bu koca bir canlı daha önce hiç evcil hayvan beslemedigim için böyle düşüncelerim vardı ama fikrini degistirdiniz teşekkürler hepinize

  • Lozturkmen  (11.10.15 10:21:08)