Dövme sorusu

Dövme yaptırdım ama yaptırdığım adam jelatin gibi bi şeyle sardı, 5gün çıkarma ondan sonra krem kullanmaya başla dedi. Normalde hergün kremlemek gerekmiyor muydu?

İyileşmemiş açık yaraya krem sürmek çok mantıklı sayılmaz.

  • angelus  (09.10.15 23:54:02)
dinle adamı bekle, bi yara olsun orası ondan sonra sürersin merhemi.
he bi de sakın o yara kabuklarını falan soyma ve kaşıma.

  • life is not fair  (10.10.15 00:46:44)
valla iki kez farkli kisilere yaptirdim, ikisinde de jelatini iki saat sonra cikarirsin, suyla yikama, gunde 4-5 kez bepanthen sur nemli kalsin dedi. oyle yaptim hic problem cikmadi.

jelatini cikar, surekli krem sur.
  • bohr atom modeli  (10.10.15 01:02:00 ~ 01:02:21)
ben yaptırdığımda yanlış hatırlamıyorsam sabah ve akşam 1 hafta boyunca antibakteriyel sabun ile yıkamıştım.2-3 hafta da bepanten sürmüştüm günde 3-4 sefer.ben gün çıkarmazsan leş gibi kokar o bölge

  • high hopes of the sozluk  (10.10.15 01:08:07)
bohr +1

  • whoami  (10.10.15 02:49:36)
3 saat sonra çıkardım bepanten sürmek dışında bir şey yapmadım

  • alaimisema  (10.10.15 09:11:50)
dövme bakımı çok önemli. yaptırdıktan sonra sarılan streç film, oluşan ama görülmeyen açık yaraya kıyafetin sürtüp can yakmaması ve oluşabilecek enfeksiyonları önlemek. ama bir kaç saat sonra çıkarılması daha iyi olur ki yara hava alabilsin.

gün içerisinde sürekli bepanten plus sürülmeli. buda tahmini olarak 4-5 saatte bir demek. sonra yatarken ise bildiğiniz klasik vazelin sürülmeli. çünkü vazelin bepanten gibi vücut tarafından hemen emilmiyor ve dövmenin olduğu yerin kurumasını önlüyor.

kısaca 1 hafta boyunca kurumasını önlemek icap eder.
  • zam sampiyonu domates  (10.10.15 09:17:58)
sizin yazdıklarınız da, cevapların hepsi de yanlış.

1- dövme streç filmle sarılmaz. hayatınızda hiç yaralanan, kesilen bir yerinizin üstüne gazlı bez veya yara bandı dışında bir şey yapıştırmayı aklınızdan geçirdiniz mi? hele hele mutfak malzemesi yapıştırmayı? dövme gazlı bezle kapatılır, genelde "eve gidince" açılır, yani birkaç saat içinde. gece uyuyamayacaksanız ertesi sabah açın.

2- krem için günde bilmem kaç kere şu kadar gibi standartlar yok. kuruduğunu hissettiğiniz zaman sürmeniz yeterli. bepanten pişik kremi veya bactroban idealdir. çok ince bir tabaka hâlinde sürmeniz gerekiyor, aksi hâlde kremle beraber vücut daha yoğun yara tamiri yapar ve dövmenizde kabarıklık olabilir.

3- dövmeyi nemlendirmek için vazelin sürmenin bir anlamı yoktur. genelgeçer bilginin aksine, vazelinin tek başına nemlendirici özelliği yoktur zaten. sadece ilk iki gün yıkanmama yani dövmeye su değdirmeme kuralına uyamayacaksanız, duşa girerken dövmenin üzerine süreceğiniz vazelin cildi bloke ederek dövmenin suyla temasını engelleyecektir. bepanten veya bactroban'ın yerini kesinlikle ve kesinlikle tutmaz.

umarım yardımcı olabilmişimdir.
  • bir garip melek  (10.10.15 14:07:56)