20 yaş dişi çekimi sonrası

geçen hafta yarı gömülü, yarı çıkık 20 yaş dişimi çektireceğim için bilgi sormuştum.

dişim çekildi. cerrah çekti ama herhangi bir cerrahi müdahale de yapmadı, tornavida gibi bir şeyle kanırtıp tutacak yer açtıktan sonra pense gibi bir aletle çeke çeke söktü. kırılmadan etmeden kaymak gibi çıkardı. sonrasında ağrı sızı da çok olmadı, durum iyi.

lakin dişin çıktığı yer haliyle kuyu gibi delik. içine yemek artığı kaçıyor, orada kalıyor, rahatsız ediyor, dilimle sürekli orayı kurcalama isteği içindeyim. delik kapanacak dedi doktor ama ne zaman kapanacak bu, sinir etti beni. çok sürer mi kapanması? bir de içini temizlemenin bir yolu var mı, bırakayım mı kendi haline?

dil ile fazla kurcalamamak lazım, operasyonun büyüklüğüne ve bünyeye göre süresi değişebiliyor. en sağlıklısı bir şeyler yedikten sonra ağzı çalkalayıp orada yemek artığı bırakmamak.

benim de yaklaşık 2 hafta sürmüştü yemek girmeyecek hale gelmesi.

geçmiş olsun bu arada.
  • arma aski  (12.01.15 13:07:52 ~ 13:10:44)
Benim olayımda aynen anlattığınız gibi olmuştu. Temiz iş. 4-5 güne kapanıyor o yarık. Bir kaç gün sulu yemekler yemenizi tavsiye ederim. Gün içinde aklınıza geldikçe ağzınızı su ile çalkalayın. Geçmiş olsun.

  • teknikekip  (12.01.15 13:09:57)
Merhabalar, 20'lik diş çekimlerinden sonra çekim boşluğu bazen uzun süre kapanmayabilir, her yaraya dikiş atılmayabiliyor bu da sekonder iyileşme dediğimiz daha geç olan bir iyileşmeyle sonuçlanıyor, bu süreç bazen bir kaç ay bile sürebilir. Yemeklerden sonra su ile çalkalamak, günde en az 2 defa ve o boşluğun önündeki dişin arkasını yani o boşluğa bakan yüzeyini çok güzel bir şekilde fırçalamak gerekir, genellikle o bölgeye yemek artıkları dolabildiği için o dişin arkası hassaslaşabilir ve sıkıntı olabilir, ayrıca günde iki defa fluorurlü bir ağız gargarası kullanmak da faydalı olabilir, listerine total care zero' yu öneririm bunun için, geçmiş olsun.

  • dronurozturk  (14.01.15 21:30:16)
arkadaşlar o kısımda hala rahatsız edici bir ağrı var. tam bir hafta oldu. bu kadar ağrıması normal mi? operasyondan önce o bölgede ödem var diye antibiyotik verdi doktor (augmentin 1000 mg). operasyona kadar 1 hafta kullandım. operasyondan sonra da 3 gün devam ettim (doktor öyle dedi, kafama göre yapmıyorum bunları tabi). toplamda 10 gün kadar antibiyotik kullandım. ama hala ağrı kesici almazsam rahatsız eden bir ağrı mevcut. apse falan mı yaptı acaba?

  • kibritsuyu  (15.01.15 07:13:34)
Tekrar merhabalar, hala devam eden ağrınız için vakit kaybetmeden diş hekiminiiz tekrar ziyaret etmenizi öneririm.

  • dronurozturk  (16.01.15 23:46:14)
dün akşam tekrar diş hekimimi ziyaret ettim. kontrol etti, alveolit (çekim boşluğu iltihabı) olmuş dedi. augmentin' bi tertip daha devam et, yemekten sonra çalkalayarak yemek artıklarını temizle ve andorex gargara ile çalkala dedi.

bakalım geçer umarım.
  • kibritsuyu  (17.01.15 08:36:49 ~ 08:37:04)
abse bende de oldu, yanagim filan feci sismisti. antibiyotik ve andorrex iyi geldi ayrica sislik varsa ve abse olduysa buz koyma, sicak kompres yap derim. Hem agriyi rahatlatiyor hem sisligi indiriyor. Buz cekimin oldugu gun faydali.

Bir de o bosluk.. yemeklerden sonra gargara guzel ama gargara da bitecek, delik hala duruyor olacak. Kurdan ile mekanik temizlik ise yarar, sonra su ile calkalama
  • fallopian  (17.01.15 09:19:24)