harry potter'ın sıkı hayranlarına bir sorum var da. (spoiler mevcuttur)

şimdi, ben de tüm harry potter kitaplarını okumuştum(melez prens hariç). dün de tüm seriyi yeniden izledim. lakin aklımda birtakım sorular mevcut.

1. voldemort, ilk olarak felsefe taşı'nın peşine neden düştü ki?
sonuçta hortkulukları zaten voldemort'u ölümsüz kılmıyor muydu? yani hortkulukların tamamı yok edilmeden voldemort da tam ölmeyecekti. madem hortkuluklar felsefe taşı'ndan önce oluşturuldu, e, neden felsefe taşı'nın peşine düştü bu adam da kendini tehlikeye attı?

2. gryffindor kılıcı ve başka bir hortkuluk aranırken, snape kendi patronus'unu harry'ye göndermişti. iyi de gryffindor kılıcının nerede olduğunu (donmuş nehrin altındaydı) bu patronus nereden bilebilir?

3. bir yerde okumuştum, aklıma geldi. azkaban tutsağı'nda zamanda yolculuk yapabildilerse neden voldemort'u öldürmediler?

daha da soracağım.

1)Felsefe taşının peşine ölümsüz olmak için değil tekrar ete kemiğe bürünmek için düştü. Aynı mantıkla ikinci filmde ginny'i de o yüzden kullandı.

2)Snape yerini biliyordu büyük olasılıkla patronusu da snape'in bildiği yere götürdü onları yani patronus bilinci olan bir şey değil sadece bir ışık gibi düşün

3)Olayın akışını bozmamak için hatta bunla ilgili bi animasyon vardı how harry potter should end gibi bi şeydi adı galiba
  • nundu  (01.12.14 19:34:29 ~ 19:34:47)
1.Voldemort hayattaydı ancak sadece bir asalak gibi hayatını sürdürüyordu ve konakladığı bedenler bir süre sonra ölüyor. Professor Quirrell (Quirinus Quirrell) da yakında ölecekti zaten. Voldemort hayattaydı ancak son derece aciz bir haldeydi, felsefe taşı da onun için bir umuttu.

2.kitapta bunun açıklaması yapılmamıştı sanırım. muhtemelen Snape biliyordu yerini, patronuslar bilinci olan canlılar değil. Hatta canlı değiller yalnızca bir büyü.

3.ne kadar geriye gidip öldürmekten bahsediyorsun?
-yanlış hatırlamıyorsam zaman döndürücülerin altın Kuralı hiçbir şeye müdahale etmemek ve tabi kendine de görünmemek.
  • air  (01.12.14 19:52:18 ~ 19:52:51)
-o zaman sırlar odası'nda nasıl ete kemiğe büründü bu lord voldemort? yani madem istediği ete kemiğe bürünmekti, sırlar odası'nda nasıl başardı bunu? çünkü genç voldemort'u sırlar odası'nda görmüştük bildiğiniz gibi.

-patronus'ların özelliğini biliyorum da, patronus resmen harry'ye harita gibi kılavuz olmuş, tam da donmuş nehrin üzerinde kaybolmuştu. harry o patronus'un kaybolduğu donmuş suyun altına baktığında kılıcı görmüştü. kılıcın oraya nasıl vardığı da muamma gerçi. ayrıca snape'in kılıcın yerini bildiğinden emin olamıyorum.

-evet,zaman döndürücüdeki her çevirişle bir saat geriye gidiliyor. ama olaya müdahale gibi şart olmasaydı, neden azkaban tutsağı'nda sirius'u kurtardılar? neden şahgaga'yı kurtardılar?
  • m e b  (01.12.14 20:46:43)
2. Filmde daha tam ete kemiğe bürünememişti fark ettiysen ışıklar saçarak patlamıştı. Başarsaydı da ginny'nin hayat enerjisi sayesinde başarcaktı galiba

Ikinci sorudaki olayın tam mantığını ben de bilmiyorum. O pek açıklanmadı.

youtu.be işte bu video son sorunun cevabı :D
  • nundu  (01.12.14 20:55:08)
-sırlar odası konusu nundunun dediği gibi, ginny'nin hayat enerjisiyle başaracaktı ama Harry müdehale etti vs.

-Kılıç konusunu cidden hatırlamıyorum, son kitabı oku, orada açıklanmışta olabilir. Son kitabı sadece birkaç defa okudum. Hatırlayamıyorum.

-Sirius ve şahgagayı zaten kurtarmışlardı o yüzden sıkıntı yok. Ama Voldemort 7.kitaptan önce hiç öldürülmedi. O yüzden Öldürmek sıkıntı yaratırdı. Eğer sonunda öyle bir şey yazsaydı jkr, kitapta ciddi paradoxal problemler olurdu. Yani eğer Öldürselerdi Voldemort'u, öldürecek bir voldemort olmazdı. Tarihi değiştiremezsin, onlar sirius'u kurtararak sadece zaten olmuş olan bir şeyi yaptılar.
  • air  (01.12.14 21:43:11 ~ 22:11:36)
2. Kılıcı sahtesiyle değiştirip gerçeğini nehrin oraya snape getirmemiş miydi bunlara yardım olsun diye yani öyle bir anlam çıkıyordu sanki. Başından beri bunlara göz kulak olmaya çalışmış aslında falan? yanlış mı hatırlıyorum acaba?

  • capitatum  (01.12.14 22:36:15)
@air: ama o sayılmaz ki. o zaman neden geriye döndürdüler zamanı? harry&hermoine'nin geriye gidip şahgaga&sirius'u kurtarması için dumbledore zaman döndürme fikini verdi onlara. hatta bu aklı verirken de "birden fazla masumu kurtarabilirsiniz." dedi üstüne basa basa. bu masumlardan biri sirius, biri de şahgaga idi zaten. kurtarılmasa neden harry'ye zamanda yolculuğu hatırlatsın ki? ayrıca, bu işi yaparken bile ne kadar büyük tehlikeye girdiler yine. yani boş yere döndürmediler zamanı.

ben tüm kitaplarını bir daha okmaya çalıcağım en kısa zamanda :)
  • m e b  (01.12.14 23:05:07)
@capitatum: snape nereden bilecek ki harry ile hermoine'nin orada olduklarını?
sonuçta sürekli buharlaşıp duruyorlar, kaçıyorlardı.

  • m e b  (01.12.14 23:06:36)
Güzel soru :D bilemedim, yeniden okumanın zamanı gelmiş sanırım :D

  • capitatum  (01.12.14 23:30:01)
sonuncu kitapları ben de iyi hatırlamıyorum, o yüzden internetten kopya çektim:
cevap 2:
sirius'un dedelerinden Phineas Nigellus'un dumbdelore'un odasında portresi varmış, bir tane de hermione sirius'un evinden portre alıp çantasına atmış. Böylece ormanda gezerlerken yerlerini yeni müdür olan sirius öğrenebilmiş. dumbledore ölmeden kılıcı vermesini tembih ettiği için (ki kılıç da dumbledore'un portresinin arkasında gizliymiş)snape kendini belli etmeden (voldemort anlamasın diye) kılıcı ormana yerleştirmiş. patronusla ilgili kısmı cevaplar mı bu bilmiyorum.

www.quora.com
  • firez  (02.12.14 21:14:01)
Eveet doğru doğru şimdi taşlar yerine oturdu, @firez noktayı koydu :D

  • capitatum  (02.12.14 21:25:33)
@firez: ya ama hala inanılır gelmiyor bana. kitapta yazılmamış bir sürü detayı sağdan soldan duyuyoruz. millet bunu nereden biliyor?
harry'den öncesini/sonrasını anlatan bir ansiklopedi veya biyografi mi var?
mesela onedio.com böyle uyduruk, aslı astarı olmayan bir sürü yazılar, tespitler var.
yukarıdaki bilgi de öyle olabilir mi?
  • m e b  (02.12.14 22:21:30)
@m e b yok yok doğru bence hatırladığım kadarıyla bu portre vırvır ötüp duruyordu yol boyunca hatta bi ara ağzını mı ne bantlamışlardı :D blacklerin evindeyken harry'yi gördü diye giderken hermione portreyi çantaya atmıştı, eve gelen olur da bunların geldiğini başkasına söyler diye.

  • capitatum  (02.12.14 22:33:14)
@capitatum: teşekkürler doğrulama için. :)

anlaşılan en yakın zamanda tüm serinin kitaplarını yeniden okumalıyım. yoksa filmleri cidden çok eksik kalmış.
  • m e b  (02.12.14 22:38:08)
2. Kılıç Sırlar Odasında ortaya çıkıyordu ve sonrasında yanlış hatırlamıyorsam Dumbledore odasında tutuyordu kılıcı (4. kitapta görünmüştü sanki veya 6. 5'te olabilir :D Ya da hiç görünmemişti), Dumbledore'un ölümünden sonra Voldemort kılıcı alıp Bellatrix'in büyücü bankasındaki kasasına koydurtturuyor fakat Snape ona sahtesini yaptığı kılıcı veriyor, sonra gerçek kılıcı alıp Harry'e ulaştırıyor, zaten o patronus dışında Harry bir insan görüyordu ama sonradan o Ron'muş gibi algılanıyordu.
Sonuç olarak kılıç daha sonra ihtiyaç anında Neville'e ulaştı.
Bir de o kılıcı soğuk suya dalarak alıyor ya Harry bunun sebebi de Dumbledore'un "kılıcın cesaret gösterilerek elde edilmesi gerekiyor" gibi bişi dediği için Snape öyle ulaştırıyor.
  • atom karincanin torunu  (02.12.14 22:43:34 ~ 22:47:53)
Rica ederim :D ve işte dev amme hizmeti üşenmedim baktım :D m.imgur.com ilk resimlerde görüyoruz ki portre yanlarında ve ara ara sohbet ediyorlar, sonuncuda ise çantanın ağzı açıkken dean ormanı diyor ve 3 sayfa sonra m.imgur.com gümüş maral ve kılıç geliyor :D

  • capitatum  (02.12.14 23:23:08)
@capitatum: çok teşekkür ederim ya :)
6-7 sene önce okumuştum ölüm yadigarları'nı, unutmuşum ayrıntıları.

şu dönemler darda olmasam tüm seriyi satın alacağım.
okuduğum herhangi bir harry potter kitabına hiç sahip olamamıştım pahalıydı bayağı. neyse, çok teşekkür ederim :)
  • m e b  (02.12.14 23:35:28)
Rica ederim ^^ bende de serinin hepsi yok ama tamamlamayı düşünüyorum kısmetse :D

  • capitatum  (02.12.14 23:39:51)
Ben de başta capitatum olmak üzere ilginize ve bilginize saygılarımı sunuyorum...
Gerçekten de bu ayrıntılar kitaplarda oluyor ama sonradan birleştirmek gerekiyor.

  • firez  (03.12.14 20:09:13)