makarna

özürlüye anlatır gibi makarna nasıl yapılır özellikle sosu anlatır mısınız, elimde kısıtlı malzeme var, mc donalds acı sosu domates barbekü sos domates salçası ve sucuk var, rahat 20 kere yapmışımdır makarnayı ama her seferinde bir şeyler eksik oluyor, anne makarnası gibi olmuyor, özellikle çok kuru oluyor nedenini bilmiyorum , sos böyle yağ gibi akmıyor kupkuru bir sos oluyor.

suyu kaynattık. tuzu attık. makarnayı içine saldık. bu noktada tencerenin kapağını kapatmıyoruz. neden bilmem. kimileri suya biraz yağ döküyor. ben hiç dökmedim. ayrıca makarnayı hamur kıvamına gelene kadar kaynatma bence. hafif diriyken daha güzel oluyor.

sos için de ben salçalı sosa bayılıyorum. sadece domates salçasının içine bi miktar makarnanın dökülecek olan suyundan ekliyorum. karıştırıyorum. biraz daha akışkan oluyor yani. altına yağ döktüğüm tavanın içinde bu sonu pişiriyorum. biraz pul biber atılabilir.

pişen sosu makarnaya boca ediyorum. iyice karıştırıyorum.

sonra bi kase yoğurdu hafif sulandırıyorum. ya üzerine dökerek ya da yanında kaşıklayarak tüketiyorum.
  • elorelia  (24.11.14 22:35:17 ~ 22:35:30)
makarnayı haşla,, ben çok pişmiş severim o yüzden 15 dk haşlıyorum. süzmeden önce içine bi bardak soğuk su koy, sonra süz.

makarna haşlanırken,, teflon bir tavada biraz zeytinyağı kızdır, içine rendelenmiş domates, domatesler piştikten sonra domates salçası, sosun kıvamını istediğin hale getirecek kadar su ekle kekik varsa kekik, karabiber tuz at. altını kapatınca da acı sos ekle.

başka bi tavada ya da sosu ayrı bi kaseye alıp aynı tavada küp küp doğradığın sucuğu yağsız güzelce pişir çevire çevire. altını kapatınca barbekü sos ekle.

makarnayı süzdükten sonra istersen biraz yağ atabilirsin içine, istemezsen atma. tabağa al, üstüne domates sosunu boca et, üstüne de sucukları at.
  • shotgunwoman  (24.11.14 22:38:10)
Makarnayı anlatmışlar zaten ben çok sevdiğim sosu anlatıcam: domatesleri küp küp doğrayıp iyice yumuşayaa kadar yağ dökülmüş tavada pişir. domatesin yoksa salça da olur. içine biraz sarımsak rendele. ve kekik. varsa kıyma kavurup üstüne bu sosu dökebilirsin. yoksa sadece bu sos da gayet lezzetli oluyor.

  • kaffle  (24.11.14 23:12:38)
sosun içine sarmısak ve fesleğen de at mutlaka.

  • compadrito  (25.11.14 05:17:17)