çay sorunu

arkadaşlar, günde yaklaşık 15 - 20 bardak belki de daha fazla şekersiz çay içiyorum. bi 10 bardak kadar da su içiyorum. alkol, sigara yok. ekmek de belki günde 1 dilim falan. yediğime içtiğime dikkat ederim yalnız, bu kadar çay içmek bi yerde zararlı mutlaka. ne olur benim sonum? ne zaman ölürüm acaba?

çay demlendikten sonra içinde çay parçaları ile kaynamaya devam ediyorsa bu tehlikeli. çay demlendikten 4-5 dakika sonra çayı demliğin içinden çıkartmak lazım diye biliyorum.

bu şekilde çayı defalarca kaynatmadan içerseniz zararını azaltırsınız.

bunun dışında arada çay yerine bitki çayı, yeşil çay, beyaz çay denerseniz içtiğiniz çayın miktarını azaltırsınız.
  • mea maxima culpa  (08.11.14 10:05:00)
çarpıntı falan yapıyordur zaten şu haliyle. onunla alakalı da sıkıntı yaşayabilirsin söylenenlere ek olarak.

  • merena  (08.11.14 10:07:44)
"...Kahve, kakao, kola, bazı yiyecekler ve ilaçlarda olduğu gibi çayda da doğal olarak kafein bulunmaktadır. Çayın kafein içeriği; demlenme süresi, demleme sırasında çayın karıştırılıp karıştırılmaması, çay- su oranı ve servis edilen fincan büyüklüğü gibi birçok değişkene bağlıdır. Klasik şekilde hazırlanan 1 fincan (200 ml) siyah çaydaki kafein miktarının 40 mg/ fincan civarında olduğu düşünülmektedir. Sağlık profesyonelleri tarafından kafeinin günlük tüketim düzeyinin 300 mg’ı aşmaması önerilmektedir.." sbu.saglik.gov.tr s. 10.

tahminimce 400 mg kafein alıyorsun, bünyeye, gündelik yaşama göre değişir bence ama okuduğum farklı yerlerde 300-400 mg üst sınır olarak gösteriliyor. kendimden örnek verecek olursam yıllardır çay yanında her gün filtre kahve tüketen birisi olarak rahatlıkla bu miktarları aşıyorumdur, ölmedim, bir sıkıntı yaşamadım ama vücut ne zamana kadar tolere eder bilemiyorum, evet kafein bağımlısıyım, çay kesmiyor bünye kahveyi almayınca titremeye başlıyor (şaka şaka).

EK: söylemeyi unutmuşum, 10 bardak suyu en az 15'e çıkarmaya çalış bence, yaz aylarında ise -terlemeye,yaptığın spora vs. bağlı olarak- 15 üstüne çıkmaya çalış.
  • candanag  (08.11.14 10:12:01 ~ 10:15:11)
Demir eksikliği yaşarsın.

  • angelus  (08.11.14 10:59:43)