neden ateistim diye belirtmek zorundasınız?

arkadaşlar burda sıkça görüyorum bunu. mesela dinle ilgili bir soru sorulmuş. adam soruya yorum yapıyor sonuna da ben ateistim gerçi diyor. komik. sanki ateist olduğunu belirtmek için yazmış o cevabı. bunun için fırsat kollanıyor gibi. ya da bir yerden bağlıyor konuyu adam. tamam benim de dinle diyanetle alakagfdasdsgfdg. yok lan ben inanıyorum.

birebir değil ama şuna benzer şeyler mesela?

arkadaşlar bursa'da gezilecek camiiler? gerçi ben ateistim ama yine de gezeceğim.

büyü çok büyük günah. ateistim ama islamiyet dinine göre öyle olduğunu biliyorum.

3.örnek de benim yukarda inandığımı belirtmem ama o saylanmaz.

gördüğümüz gibi ateist kelimesinin geçtiği cümleleri çıkarınca soruda ya da cevapta bir anlam eksikliği oluşmuyor. gerçek ateistlik bu değil bence. sizce?

çoğu kişi cinsiyetini de aynı şekilde belirtiyor.
not: erkeğim (bak anlam değişmedi)

  • nocturness  (31.10.14 22:45:18)
bazıları bunu duymaktan rahatsız olduğu için sürekli belirtiyor olabilirler.

  • kosun lan mevzu var  (31.10.14 22:46:54)
bence sana batıyor.

not: hardcore amişim.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (31.10.14 22:47:07 ~ 22:47:32)
gerksiz işlerle uğraşıyorsun dostum

  • saksı  (31.10.14 22:47:45)
fırsat kollanmıyor. bildiğin ama inanmadığın bir konu. cevaplayabilirsin. cevaplıyorsun.
ama sanki inanıyorsun gibi yazınca ağırına gidiyor insanın.
not: ignostiğim gerçi ben.
  • namus ninjası  (31.10.14 22:49:48)
toplumda inanmamayı seçenlerin de var olduğu görülsün,
her lafa %99,9'u müslüman olan ülke diye başlanmasın,
ateistlerin de kültürel miraslara, tarihi değerlere önem verebileceği anlaşılsın(cami örneğinde) diye.

uzar da gider liste.

bu arada söylememe gerek var mı bilmiyorum, ateistim.
  • emfuzi  (31.10.14 22:50:26)
bence senin bunun üzerinde kafa yorman adamın ateist olduğunu belirtmesi kadar gereksiz. bazı ortamlarda lazım oluyor yine de ateistin/değilim şeklinde belirtmek, özellikle ateist olup olmadığın cevabının nasıl bir yaklaşımla yazıldığını ortaya koyacaksa.

  • legendwaitforitdary  (31.10.14 22:50:51)
abi haberin yok mu ateizmin farzlarindan bu.

  • doxanikee  (31.10.14 22:52:13)
değil. gösteriş için ateist olunmaz. ama şu an çoğu kişi bu durumda. bu yüzden sürekli belirtme veya gereksiz bir şov yapma gereği duyuyorlar. sadece burası için geçerli değil, konuyu ne yapıp ne edip dediğin gibi ona bağlayanlar da var. çok cool'sun be!

Edit: Bunu internet ortamında vurgulamak biraz saçma geliyor. Adam iki duyuru önce götümdeki kılları nasıl keserim diye duyuru açıyor. İki duyuru sonra dindar görünmek istemem, salak gibi görünüyorum öyle diye ateist olduğunu belirtiyor. Vay mk :D
  • secilmis uye  (31.10.14 22:54:09 ~ 23:08:37)
Bir ateist olarak konuşuyorum; müslüman zannedilmek zoruma gidiyor bazen. Ateist olmak benim için çok gurur verici. Ateist kimliğimin önde olması çok hoşuma gidiyor.
Cami mi gezeceğim, gezerim. Hoşuma da gidebilir yani önyargılı değilim fakat cami gezeceğimi belirtirken -haliyle- müslüman zannedilmek istemem ya da islamiyete göre bir şeyin günah olduğu bilgisine sahipsem ve bunu paylaşıyorsam müslüman olduğum izlenimine kapılacaktır karşımdaki. Bu durum benim canımı sıkar.

  • norek  (31.10.14 22:58:24)
"büyü çok büyük günah. ateistim ama islamiyet dinine göre öyle olduğunu biliyorum."

Buradaki amaç şu."Büyü bana göre zırvalıktan ibaret, ancak olaya İslamiyet açısından bakacaksak günahtır, yani benim sakın büyüye falan inandığımı sanmayın ama günahsa günah yani" demek.
  • i was made for you  (31.10.14 23:01:50)
çünkü bunlar ateizmle kız düşürebileceğini sanan arkadaşlar.

  • emiter  (31.10.14 23:09:18)
birincisi; bir şeyi sen sevmiyorsan, o sana göre komiktir, gereksizdir, gösteriştir.

ikincisi. ateizmle, doğa ile, bilim vs. ile bağlantılı sorulara gelen dinli cevaplar da bu kadar saçma geliyor mu? sanki dinli olduğunu belirtmek için yazmış gibi mi geliyor?
  • uykusunu yakalayan adam  (31.10.14 23:12:15)
@uykusunu yakalayan adam yahu zaten yazdığım her şey "bence". yukarda yazılanların bir textbooktan alındığını iddia etmedim. ikinci sorunu biraz daha açsan güzel olurmuş. evet kel alaka bir şeyler yazmış ise komik bulurum.

  • dolaysiz tumlec  (31.10.14 23:29:58)
bu işleri gerçek anlamda kafasında bi mantığa oturan adam lafını bile etmiyor. ama bunun bi gösteriş olduğunu düşünenler her yere yazıyor. biraz ergenlik işte her yere alkol içilen fotoğrafları koymak gibi. büyüdüm ben çok çılgınım mesajı verildiği sanılıyor ama öyle değil. ya da hakkında kısmına alevi vs gibi şeyler yazanlar var. bi yandan bunlar önemsiz diyoruz bi yandan herkes şikayetçi ayrımcılık yapılıyor diye bi yandan da herkes kendini ön plana çıkarma derdinde. bu da sadece ortadoğu coğrafyasında yaşayan insanlara özgü bişey.

  • ergenpezeveng  (31.10.14 23:32:01)
herkes gerekli açıklamayı yapmış.gerçi ben ateistim yinede yazacağım.

  • bluebey  (31.10.14 23:35:24)
bu bence tamamen konuşma diliyle alakalı kültürel bişey insanımız çok sever alakasız alakasız konuşup lafı uzatmayı

dipnot: dini inanca sahip olanlar veya dinsizlerle alakalı değil genel anlamda
  • 05  (31.10.14 23:43:17 ~ 01.11.14 00:31:10)
emfuzi +1

  • harry powell  (31.10.14 23:53:20)
ben hep olayın öznesini desteklerken aslında onlardan olmadığını göstermek için söylendiğini düşünmüştüm.
"chp sonunda doğru bir iş yapmış.
not: akpliyim"
"monica belluci'ye tapıyorum.
not: mizojinistim."
şeklinde.

"ios mu android mi?
not: ateistim"
"bana 30 bin liralık dizel önerin.
not: ateistim" gibi örnekler bana da saçma geliyor.

din hanesi falan da dursun o zaman, "yok" yazılsın. madem amaç inanmayanların da olduğunu göstermek neden din hanesi toptan kalksın diye uğraşıyorsunuz ki?
  • Lim5  (01.11.14 00:04:13)
@snowflake yazının tamamını okuyup yazsaymışsın daha güzel olacakmış.

onu tamamen espriyi açıklama iğrençliğiyle yazdım da yazmasam bile bu sefer sen yine çıkıp aynı şeyi sen yapmışsın, ateist olduğunu belirtmek için böyle bir duyuru açmışsın diyecektin.
  • dolaysiz tumlec  (01.11.14 00:16:24)
bazen belirtmek gerekli oluyor.
örnek: #35357382

çoğu zaman gerekli değil. ne zannederlerse zannetsinler.
örnek: #34527904

öte yandan "allah'ım bana şunu yapmayı, bunu almayı, onu görmeyi nasip etti" vb. cümleler kurmakla, ateist olduğunu belirtmek arasında fark görmüyorum.
  • m e l t e m  (01.11.14 00:27:46)
@snowflake niyet okuma gibi bir yeteneğimiz olmadığı için inandığımızla yargılayacağız. benim yaptığım gibi, senin yaptığın gibi. o yüzden bence sen de haklısın.

  • dolaysiz tumlec  (01.11.14 00:35:32)
başlarına bi iş geldiğinde allahımmmm yardımmm ettt diye ilk vizildayacak olanlarda bunlardır.

  • jamswety  (01.11.14 00:58:30)
www.derdinisikeyim.com

tıkla bi,iyi gelir.
  • air  (01.11.14 01:45:31)
@air hah ben de nerde kaldı bu sürekli yağmur ormanlarını, küresel ısınmayı, dünyanın ve de ülkenin içler acısı halini kendine dert edinmiş, yatıp kalkıp bunu düşünen derdini sikeyimciler diyordum.

şunu yazacak kadar dert edindiysen benim duyurumu sizi de şöyle alalım: www.derdinisikeyim.com
  • dolaysiz tumlec  (01.11.14 02:02:01)