kayda değer bir hatundaki anatomik bozukluk

dün gece oturuyorduk dışarıda. ortada kızlar dans ediyor falan böyle. içlerinden birisi hep kenardaydı. diğerlerinin fotoğrafını çekiyor, videoya kaydediyor ama kendisi dansa katılmıyor. neyse bu bi yürüdü, bi baktık (topluca kızları kesen hayvanlarız biz) bir bacağında bi arızası var. tarif edeyim:
yürürken bir bacağı kısaymış gibi görünüyor. kısa olduğunu tahmin ettiğim bacağında ayağını gerdirerek mesafede eksikliği kapatıyor ama bildiğimiz topal yürüyüş neticede ortaya çıkan, çok abartılı değil ama gözden kaçmayacak gibi de değil. uzun süre tetkik ettim :) kalçada eğrilik ve desteksizlik yok gibi. omurga son derece dik duruyor. bacaklar arasında belirgin kalınlık farkı yok. ayakları da simetrik, biri diğerinden ufak değil.
bu bilgiler ışığında, bu kızcağızda kolayca düzelebilecek bir kemik problemi var diyebilir miyiz? yani bu tür vak'ada bir kemik uzatma ya da kısaltma müdahalesiyle duruşunun dengeye gelmesi mümkün mü? bu müdahalelerde belli uzunluk farkları kısıtlamaya yol açar mı? sorular bunlar. çok olumsuz ve tedavisi mümkün olmayan problemler olabilir mi yoksa?

basit trigonometri kullanıyorum, açtım çizim programını, 6-8 cm falan bi uzunluk farkı tahminen ama daha az da olabilir fazla da, sonuçta gizliyor kusurlarını, hatun kafası işte.

kendisi dansa katıldı, pek de güzel dans ediyor ama işte bu rahatsızlık utangaç yapmış kendisini.

bu arada, ben bunu kestim uzun uzun, sonra durumu fark ettim ama kesmeye de devam ettim. çünkü hakkat çok güzel hatun lan. o rusça ve abhazca ben ise türkçe ve ingilizce biliyorum, dolayısıyla iletişimimiz olmadı ama rusça bilen çizmeli kedi ruhlu bir arkadaş beni kendisine tanıttı arada, ben konuştukları sıra orada değildim ama kim olduğumu anlamış (10 saat kesen hayvan bendim işte). ileride sohbetimiz olabilir kendisiyle zira burası ufak yer. zaten sohbetimiz olursa yazarım da ben buna. o yüzden merak içindeyim.

ilizarov falan okuyorum şimdi, günde 1 mm uzama diyolla, oha iki ay falan olabilir yani di mi, bu uzamaya kaslar diğer bacakla simetrik görünecek şekilde uzayarak tepki gösteriyor mu? nedir ne değildir?

düzelebilecek bir şey olsaydı kız zaten düzeltirdi o halini öyle insan içine çıkardı.
bence otur düşün, bu şekilde kabul edebilecek misin onu diye. yoksa karşısına geçip "bak şu yöntem bacak uzatıyomuş" dersen tokat yiyebilirsin hacıt.

  • shiranai  (28.08.14 15:30:27)
ya tabii ilk ben de onu düşündüm ama burası çok şahane sağlık hizmetlerinin olduğu bir yer değil. insan umut ediyor.
benim kabul etmem meselesi teferruat, kız gerçekten çok güzel, öyle böyle değil, hem genç ve zamanı olmamış olabilir buna. bide ben hamamda sabun yuvarlayıp kızım getirir misin diyen çakal ekolden değilim. zaten şu da var, kültürel bariyer falan ayrı mesele tabii ama bu kız bu haline çok takmışsa asıl bu haliyle kalması potansiyel beraberliğin şansını sıfıra indirir. ben başlangıçta ne kadar rahat teklif ederim onun derdindeyim. kızın iyileşme şansı varsa daha çok risk almaya değer, risk diyorum çünkü bu abhazların savaştan kalma büssürü silahları var ve babaları genelde sinirli insanlar oluyor.
yakınları, kendileri bu tür operasyon geçirmiş kişiler ya da yardım olabilecek tıpçı abiler ablalar neredesiniz?
  • namus ninjası  (28.08.14 15:40:42)
o kız bile bu kadar takmamıştır bu konuya. iyi niyetli kızın sağlığını düşünüyorsan önce bi arkadaş olursun konuşursun. nedir ne değildir öğrenirsin. ona göre tedavi olayını araştırırsın. kıza tavsiyelerde bulunursun. bu sanki çözümsüz bir sağlık sorunuysa hiç bulaşmayayım der gibi olmuş.

  • nick konusunda kararsizim  (28.08.14 16:28:19 ~ 16:28:56)
kızın bacağındaki soruna basit bir tesisat sorunu olarak bakman beni benden aldı. "civataları gevşemiştir heralde, hallederiz" diye mi bakıyorsun nedir anlamadım ama yukarıdaki yoruma katılıyorum, düzeltilecek bir şeyi olsaydı düzeltirdi zaten.

sen bence hiç yazma bu kıza, çünkü beraber olsanız bile ertesi sabah kız bir bacağını senin tarafından çekilerek uzatılmaya çalışıyor olarak uyanabilir, aman yani.
  • fengari  (28.08.14 16:41:02)
limb lengthening ameliyatlari ile belli bir raddeye kadar duzeltilebiliyor. (gormeden teshis koymak mumkun degil tabi.) yalniz cok masrafli ve 6-8 ayi bulan bir surec. ayrica riskli ve hissedecegi acilar katlanilacak gibi degil.(tamamen duyum bunlar)

ayrica her ulkede yok. soz konusu rusya(buyuk sehirleri saymazsak) ise insanlarin gelir durumlari malum, bence cozumu olsa da duzeltebilecek ekonomik durumu da olmayabilir.

bi de bunlari onunla konusmak onu kotu etkileyebilir. bence uzun soluklu ve saglam temele oturan bi arkadasliginiz olursa kayda deger bir zaman gectikten sonra bu konulari yavas yavas ac/
  • schizo  (28.08.14 16:50:01 ~ 16:52:25)
bi anlayın yaaa..
20 yaşına kadar s harfini peltek, f harfine yakın bir ses olarak telaffuz eden bir insandım. ciddi bir kusurdu, kuran kursunda falan bile sorun çıktıydı hatta, benden önce kurana geçen bi piç vardı, o yapıyordu benim sınavımı, elifbadaki yazıyı yanlış okuyorum diye tokat attıydı, cezmde kaldım, sonra ateis oldum zaten, bunlar hep kaos teorisi, butterfly efffect. bakkaldan süt büfeden su alamıyordum, sade mi sütlü mü sorusuna cevap vermemek için çay söylüyordum (demli açık sorun değil zira). kızın psikolojisini mükemmele yakın anladığımı iddia ediyorum bu cüretle. ben kimseyle konuşmazdım, bana ilgi gösterecek kadar sıcak kanlı kızlarla dahi.

bu vak'ada da muhtemelen apar topar kıza gidip dans teklif etsem reddedilecektim.
çünkü kendimden biliyorum. çekingenlik özellikle fiziksel kaynaklıysa çok daha itinalı olmalıyım.

şimdi daha baş başa bir ortam kolluyorum. bilgi güçtür yav, bu rahatsızlığını netleştirirsem bana tepkisini de iyi anlarım. oluyorsa tedavi de olsun tabii. olmasa da çok umurumda değil çünkü daha önce defaatle söyledim, kız güzel, saçlar bel sırt yüz çene gerdan kol komple tetkik ettim. bu kadar güzel uzvu tek bir kusur kötü yapamaz. hem bacağı düzelirse bisikletle tura da çıkarız lan ne güzel. eksantrik bacakla uzun yol tura çıkılmaz.
  • namus ninjası  (28.08.14 16:52:22)
@fengari
evet basit bir tesisat sorunu, tıbbı icat etmiş basit gen makineleriyiz neticede. çözümü varsa şartları iyileştiririz zaten. ya olm tarzımı eleştirmeyin ben böyleyim. ayrıca totaliterim, egoistim, indirgemeciyim, indeterministim, makyavelistim ve oportünistim. daha bu ne ki?

@schizo
aynen dediğin gibi yapmaya karar verdim ben de okudukça. burası abhazya, sefalet ve geri kalmışlık rusyanın genelinin çok ötesinde. muhtemelen imkan bulamıyordur. hallederiz yaaa, süreç o noktaya gelsin hele.
  • namus ninjası  (28.08.14 16:58:41)
doktor değilim ama yazdıklarından aklıma sadece kalça çıkığı olabileceği geldi. onun da ileri yaşlarda tedavisi yok.
ayrıca onun bunu kusur olarak gördüğünü nereden biliyorsun ben onu anlıyorum diyorsun ama daha konuşmamışsın bile doğru düzgün. o gün dans etmemesinin başka bir sebebi olabileceği aklına bile gelmemiş hemen ayağında problem var kesin ondan diyip kestirip atmışsın ve bence bir harfi doğru telaffuz edememekle onu anladığını düşünmen çok mantıklı değil.

  • kuzey li  (28.08.14 17:13:29)
kuzey li,
herkesin hayatı anlamaya çalışırken bazı önyargıları var işte.
temel kabulüm şu ki, o kadar güzel bir kızın (dalgalı kızıl saçlar, bebek gibi pürüzsüz bir yüz, dik omuzlar, sırtı dantel siyah bluzuyla) 4-5 saatte hepi topu iki şarkıda arkadaşlarıyla dans etmeye kalkması.. ben bu durumu çekingenlikle ve bu çekingenliği rahatsızlığıyla açıklıyorum. tabii merak var başka konularda. soruda çok fazla koşul var. bir de dün gece gibi votkaya dadandığım günlerde gözlem kabiliyetim ve muhakemem belirgin şekilde iyileşiyor. ona güveniyorum açıkçası. zaten şu yaşımda hala daha içmeden kadınlara onlardan hoşlandığımı belli edemiyorum.

bi de bir harf gerçekten çok şeyi değiştiriyor yav :/ ben hayata küstüydüm.

neyse böyle işte.
  • namus ninjası  (28.08.14 17:35:13)