Kanal tedavisi - Dişin uyuşmaması

Evet duyurunun saygıdeğer diş hekimleri, maruzatım şöyle;

Zamanında köşesinden ufak bir parçası kopan sol üst 6. dişim zaman içinde çürüdü. Sadece üzerine baskı uygulandığında ağırıyordu. (yemek yiyemiyordum o tarafla)Dışarıdan bakınca çok ciddi bir durum yokmuş gibi gözükse de doktorum dişte iltihap olduğunu söyledi, antibiyotik verdi ve 1 hafta sonrasına yani bugüne randevu verdi.

Tüm hafta boyunca internette çeşitli yerlerde kökünde iltihap olan dişlerin uyuşmayabileceğini falan okudum haliyle. Korktuğum da başıma geldi. Yanağım, dilimin ve dudağımın sol tarafı uyuştu buna eminim. İğneyi sadece yanak ile diş arasında kalan bir noktadan yaptı, damağıma uygulamadı.

Doktor elindeki matkapla ilerlemeye başlayıp sinire yaklaştığında acı hissettim. Biraz daha devam etti ama acı da artınca bırakmak zorunda kaldık. Oyduğu yerden içeri sinirleri öldürmek için kullanılan bir ilacı attığını ve geçici dolguyla kapattığını söyledi ve yeniden randevu verdi.

Artık korkuyorum haliyle. Koyduğu ilaç işe yarar mı, yaramazsa bir sonraki randevuda uyuşmaması durumunda nasıl bir yol izlemeliyim, 2 veya 3 doz uyuşturucu kullanılması sorunu çözer mi?

Başka teknikler veya izlenmesi gereken yollar hakkında yardımcı olabilecek herkese şimdiden çok teşekkürler.

ilaç işe yarar.

biraz acı hissetseniz de 1-2 saniyede hemen sinire ulaşınca anestezi verir o da rahatlatır direkt, korkmayın.

enfeksiyondan uyuşmamış.

antibiyotik maalesef diş sinirine etki etmiyor, çene kemiği ve çevre dokulara etki eder.
  • neferkitty  (05.08.14 19:24:21)
Çok sağolun. Doktorum da acı çektiğimi söylediğimde oldukça rahattı ve ilacı koyduğunda işe yarayacağını söyledi ama ben o an bir sonraki seans anesteziyi sağlayamazsak ne yapacağımızı sormadım.

Sinire ulaşıldığında yapılacak olan anestezi direkt olarak köke mi uygulanıyor peki?
  • bulmasi gercekten zor  (05.08.14 19:30:42 ~ 19:31:57)
bende biraz daha farklı bir durum olmuştu.

yirmilik çekilecekti, iltihap falan yoktu.
uyuşmadı, bir iğne daha, yine uyuşmadı, dişi oyup içine iğne yapmayı denedi, yine uyuşmadı.
arkada bir sinire iğne yaptı, geçici yüz felci hali yapacak dedi, yüzümün o tarafı tamamen uyuştu, gözümü elimle kapatıyordum, düşünün, diş uyuşmadı.
uyuşmadan çekerim dedi, kaçtım muayenehaneden.

tabii dişin canına okunmuş oldu, artık mecbur çekilecek.
bir tanıdık başka bir diş hekimine yönlendirdi.
gittim panik halinde, adamcağız sakin sakin konuştu, iğneyi yaptı, dur bakayım uyuşmuş mu derken dişi avucuma bırakıverdi. hissetmedim bile.

dediğine göre bazen olurmuş uyuşmama durumu, fazla zorlamayıp başka zaman denemek gerekirmiş.

sizde zaten o ilaç muhtemelen sinirleri öldürecek o yüzden panik yapmayın bence.
  • mermaid  (05.08.14 19:30:56 ~ 19:31:34)
Sol üstteki azı dişimde küçücük bir çürük vardı.. Akşam ağrısı yapmaya başlamıştı ve dişçiye gideyim dedim. Adam şu kanca gibi aletle çürüğe bi dokundu yerimde zıpladım. Kendisi bi "ouuu" efektiyle 3,5 atmama neden oldu.

Neyse, uyuşturucu iğneyi vurdu ve 5dk bekleyelim dedi. 5 dk sonra koltuğa bir daha oturdum ve şu oyucu aleti çalıştırsı. Yine yerimde sıçradım. Bu sefer bir doz daha iğne yaptı ve "hallolucak bu sefer" dedi.. Biraz bekledikten sonra yine aleti çalıştırdı ve ben yine sıçradım.. İçimden herife nasıl küfrediyorum anlatamam.. En sonunda "son çareye başvurcaz, başka bir şey yok" diyince tansiyonum düştü.. "Morfin yapacaz" dedi ve iç taraftan iğneyi damağıma kadar soktu.. Önceden 2 iğne yapılmış olmasına rağmen iğnenin dibe kadar gittiğini hissettim.. Biraz bekledim ve yüzümün sol tarafı tamamen uyuştu.. Tükürüğümü tutamıyordum, düşün artık gerisini.. Mike tyson'dan yumruğu yesem gıdıklanırdım herhalde :) en sonunda oydu, etti ve o dışardan küçücük görünen çürüğün aslında kocaman bir kanyonun dışarı açılan penceresi olduğunu gördük

Sinirleri almak için kullanılan küçücük iğneler var. Onları kullanarak sinirleri aldı, kapattı. 1-2 sefer daha gittim aynı diş için. En sonunda tamamen kapattı dolgum tamamlandı.. 2-3 sene sonra da dolgum düştü.. Şu anda o dişten eser yok..
  • bilmemkacincinick  (05.08.14 19:55:30 ~ 19:57:36)
Bugün yaşadığım bir durum. Hastane işlerinden bir hayli tırsan biriyimdir. Hele ki diş.. Korku duyduğumu belirttim ve hafif sohbet eşliğinde iğne yapıldı. İğnenin ardından biraz bekledik uyuşmalar başladı. Bir süre sonra tedaviye başlandı fakat biraz deldikten sonra acı hissi duyunca bir kez daha anestezi yapıldı - bu kez başkası tarafından-. Uyuşma biraz daha artarken sol kolumda da uyuşma başladı ve giderek arttı. Diş hekimi bayan ara ara sorarak takip etti ve en son kol uyuşması aşırı olup titreme başlayınca hemşire çağırdı ve mavi kod veriyorum dedi. Ben de aha da gidiyorum heralde dedim bişey verecek bana :D meğer acil durum alarmıymış. Hemşirelerden birisi anestezilerde bir şey var heralde 4 oldu bu bugün diye belirtti. Artık bilemiyorum durum nedir. Öyle böyle derken olmadı iş haftaya kaldı yani :D

  • ermish  (27.01.16 17:05:12)