Kabe ziyareti

Arkadaşlar merhaba herkese iyi bayramlar dilerim.

Işimden dolayı Cidde, Suudi Arabistan'da yaşıyorum. Buraya gelmişken kabeyi de ziyaret etmek istiyorum. Sistem nasıl işliyor bilmiyorum, buradaki yerel halka sorunca "haaaa kaba kaba is guut" demekten başka İngilizce bilmiyorlar.

Sistem nasıl işliyor? Buradan arabaya basıp gitsem üstüme de beyaz entari giysem giriş yapabilir miyim, kabenin yanına gidebilir miyim? Problem Yaşar mıyım habersiz geldiğim için, yani hacda oluyor ya kafile olarak gidiliyor ondan bahsediyorum. Mesela araba park yeri giriş ücreti filan var mı bilmiyorum h, bu konularda yardımınızı bekliyorum. Mutlu bayramlar dilerim hoşçakalın.

Bildiğim birkaç şey söyleyeyim. Bir şey sınırı vardı. Ney sınırıydı ya... Heh! Mikat sınırı diye bir şey var. Onun içinde kalan yerler Harem bölgesi oluyor. Mikat sınırının dışındayken ihrama girip niyet edip 2 rekat namaz kılman lazım. Bu şekilde ihrama girmiş oluyorsun ve gidip ziyaretini yapabiliyorsun.

Ama çok ayrıntısını, yasağını falan bilmiyorum.

Park yeri yok bildiğim kadarıyla. Sokaklarda boş yer bulur musun bilmiyorum. Düşünüyorum da... Gözümde canlanıyor sanki yol kenarındaki arabalar.

Haydl Allah kabul etsin şimdiden, iyi bayramlar.
  • aguilas negras  (29.07.14 02:51:55)
entari bile giymene gerek yok, öyle bir kural yok en azından ben normal tişört ve pantolonla giriyordum. Türkiye'deki herhangi bir cami gibi düşün tek farkı bazen girişte arama yapılıyor. Gönül rahatlığıyla istediğiniz zaman girebilirsiniz. Başka sorunuz olursa mesaj atın elimden geldikçe yardımcı olmaya çalışırım.

  • goodyes  (29.07.14 04:47:43)
Ziyaret için gidiyorsanız rahat. Normal kıyafetlerle elinde kamera telefon turist gibi gezebilirsin

Hac yapmak istiyorsan gac mevsiminde olmalı. Şu an umre yapabilirsin en fazla. Onun için de belli usuller var

En birincisi ihram kıyafeti mikat bölgesinin dışında giyilmeli. Yapılması gereken görevler internetten bulunabilir
  • efruz  (29.07.14 09:08:16)
Umre yapmak istiyorsan mikat sınırı olan belli yerler var. Eğer bu yerlerden birinde ihrama girmeden Kabe'ye girip umre yaparsan onun cezası var. İhrama girmek derken de beyaz entari diyeyim kısaca şimdilik. Mekke'de Kabe'ye en yakın mikat yeri hatırladığım kadarıyla Medine'ye doğru Ten'im denen yerdi. Aşair diye bir yer daha var Cidde'ye doğru, hangisi sana daha uygunsa mikat yerleri denen yerlerden birine gidip orada ihrama gireceksin.

İhrama girmeden önce abdest alıyorsun ve ihram kıyafetlerini giyiyorsun. İki parçadan oluşan o havlu gibi beyaz kıyafetlerden yani. Kesinlikle dikişsiz olacak ve içine başka bir şey de giymeyeceksin, başına şapka filan da takamıyorsun. Çorap da giyemiyorsun, ayakkabı yerine arkası açık terlik giyebilirsin. Ondan sonra da iki rekat ihram namazı kılacaksın ve umre yapmaya niyet edeceksin. Sonrasında Kabe'ye doğru yola çıkacaksın, Kabe'yi görene kadar bu yolculuk boyunca da telbiye getireceksin. Telbiye dediğim de bir dua "Lebbeyk Allahumme lebbeyk lebbeyke la şerike leke lebbeyk innel'hamde ve'n ni'mete leke ve'l mülk la şerike lek" şeklinde. İhramlıyken bazı yasaklar var onlara dikkat etmen lazım yoksa sadaka ya da kurban cezası ödemen gerekiyor. Kıyafetine dikkat edeceksin, saçını filan koparmayacaksın, kokulu sabunlar kolonyalar filan sürünmeyeceksin vs gibi.

Umre yapma kısmına gelince de Kabe'yi görünce telbiye getirmeyi bırakıyorsun ve tavafa başlıyorsun. 1 tavaf Kabe etrafında 7 kere dönmen demek yani 7 şavt. Erkekler ilk 3 şavtta hafif koşar adımla ilerliyordu sanırım, ona bir bakarsın şimdi emin olamadım. Tavafı bitirince 2 rekat tavaf namazı kılacaksın oradan da Safa denilen yere gideceksin zaten tabelalar direkt yönlendiriyor seni oraya. Burada yapılan ibadete Say deniliyor, orada da Safa ve Merve tepeleri arasında yürüyeceksin yine 7 kere. Safa'dan Merve'ye gitmenle 1. sini yapmış olacaksın. Böyle yeşil ışıklı bir kısım var o kısımdan geçerken koşarak geçmen lazım. Say'ı da bitirince başını traş ettiriyorsun ve ihramdan çıkarak umreni tamamlıyorsun.

Umre yapmayacaksan ise hiçbir sıkıntı yok direkt gidip Kabe'yi ziyaret edebilirsin, hiçbir problem yaşamazsın. Sadece bazen girerken öyle gelişigüzel çantanın içine bakıyorlar o kadar. Otopark konusu sıkıntı ama inanılmaz karmaşık bir yer, arabayla gelmeni pek tavsiye etmiyorum.
  • dust in the wind  (29.07.14 09:48:01)
hocam kabe cidde arasi gayet rahat, dumduz bir yol. google map ile cok rahat bulabilmen lazim ama bulamazsan bir taksi cevir, beni kabe yoluna birak 20 riyal vereyim de zaten birakir.
kabeye girerken ustunde musluman oldugunu belirten bir evrak olsun (pasaport, iqama, kimlik vs.), sakin ama sakin yaninda filipinli sofor falan goturme, ya da herhangi bir gayri muslim.

ciddeden kabeye cikan yol seni mescid-i haramin onune cikarticak zaten. cikamazsan haram tabelalarini izle. haram'in dibinden, king towerin ve diger plazalarin arasindan bir yol gecer, haramdan sonra yokuslasir, sonra tekrar yokus assagi olur. o yolun kabeye gore yokus yukari kismina araba koymani tavsiye etmem. yokusun asagi inmeye basladigi kisimlarda istedigin yere koyabilirsin. orada bulamazsan yokus inerken saga giren yollara bak, o taraflar kabe'ye daha yakin.

kabe'de kiyafet sinirlamasi yok. ancak kolay cikartabilecegin bir ayakkabi gotur, cunku ayakkabi ve corapla giremiyorsun. yaninda sise de olsun, icerdeki zemzem musluklarindan kendine doldurur, yoldakilere para vermezsin, anormal sahtecilik var zaten.

bir de hafif ve acik renkte kiyafetler giy, simdi zaten yaz ortasi, ustune bir de bembeyaz mermerler komurdeki tavuk gibi hissediyorsun kendini...
  • brawler  (29.07.14 09:48:26)
bir de ben bir soru sorayim gayrim muslim ile ziyaret etmek istersek ne sakincasi var? tabii turist olarak ziyaretten bahsediyorum. bir de muslumanlar turist olarak ziyaret edebiliyor degil mi? son bir soru; zannedersem bir ucret falan istemiyorlar degil mi oralarda? yani zaten ibadet oldugu icin istemezler diye tahmin ediyorum ama yine de sorayim dedim.

  • mavicorap  (29.07.14 10:34:11)
@mavicorap Mekke'ye gayrimuslimlerin girmesi yasak sadece müslümanlar girebiliyor. Müslümanların turist olarak ziyaret etmesinde bir sıkıntı yok, ayrıca ücret de istenmiyor.

  • dust in the wind  (29.07.14 10:40:10)