allah ayağımın belasını verdi

24 gün önce sol ayak bileğimi kırdım (lateral malleol), 4 gün önce hastanede kaynama olmadığını gördük, 16 gün sonra tekrar gidip bakacağız duruma. ayağım ilk günden beri alçıda. günlerdir yatmaktan başka bir şey yapmıyorum. kaynamayı hızlandırsın diye içtiğim paça, kemik çorbasının haddi hesabı yok (bilimselliği yok evet ama annem laftan anlamıyor).
değnek yardımıyla yan odadaki tuvalete gitmekten başka atraksiyonum yok. yaş 28. istanbul. 7 aylığım, sabırsızın ve sıkıntılının önde gideniyim. yine kaynama olmayacak diye içim içimi yiyor.
tavsiye edeceğiniz yöntemler, hastane, doktor, aktar, vs. var mıdır?

allah yar ve yardımcın olsun güzel kardeşim. ben de yaklaşık 3 hafta önce halı sahada sol ayak parmağımı -serçenin yanındaki- kırdım. parçalı kırık vardı. 20. gün alçıyı attım. topuğa basa basa yürüyorum. su vuramıyorum, ayakkabı zaten giyemiyorum. önceden 1 saatte gittiğim yolu şimdi 5 saatte gidiyorum topallaya topallaya.

halini, sinirini, stresini çok iyi anlıyorum. fakat elden malesef bir şey gelmiyor. lanet olası ayağın kaynaması için yatmaya devam etmen gerekiyor. onun dışında da batıllardan başka bir şey yok zaten.

ameliyat gerekirse fsm hastanesi'nde(anadolu yakası) baransel saygı diye bir doktor var. bana ilk önce ameliyat dendiği için araştırmıştım. hakkında hep olumlu yorumlar okudum. şartların uyuyorsa araştırmanı tavsiye edebilirim.

tekrar tekrar geçmiş olsun güzel kardeşim, umarım en kısa sürede iyileşirsin.
  • papillon7  (05.06.14 09:21:11)
ya ado gadalarını alim yapma böyle.
öncelikle geçmiş olsun, aktarla falan uğraşma derim.
umarım bi aksilik olmayacaktır. sen içini ferah tut.
hacım, annenin değil çorbası eli bile şifalıdır, anne ne veriyosa ye, ne diyosa yap.
tekrardan çok çok geçmiş olsun gardaş.
  • seyduna6687  (05.06.14 09:35:05)
beslenmenize dikkat edin (yeterince kalsiyum protein), sigara kullanıyorsanız bırakın yeter. fizik tedavi zamanı gelince de aksatmayın.

1 sene önce sağ bacağını dağıtmış biri olarak eyyorlamam bu kadar.
  • zakk  (05.06.14 09:54:01)
lateral malleol.
ben de yasadim. ayak bilegimi elime aldim var ya seni cok iyi anliyorum.
ilk gun kan topladi.
doktor tam alciya alamam bunu dedi.
yarim aciya aldi.
1 ay bekledim yarim alcida.
sonra yarimi cikardilar tam alciya aldilar tam da 76 gun daha bekledim.

merak etme mecbur kaynayacak ama bilek iste naz yapiyor bir de benim gibi kirik ekleme dogru hareket ettiyse uzuyor iste.

bu arada ben kirdigim da 17 yasindaydim
doktora sormustum bu paca corbalari falan ise yariyor mu diye. dalga gecmisti sen yasli misin falan diye.
yasiniz daha genc.
vucudunuz zaten onaririz kendini.
aeti olarak kullanacagiz seyler size.oyle mukemmel geri donusler yasatmaz.
  • kutsalbok  (05.06.14 11:30:46)
üff aynı korkunçlu günleri ben de yaşadım. bütün bir yazı yatarak geçirmiştim hatırlıyorum. bir de benim 1 ay sonra çıkaracağız dediler, gittik alçıyı çıkardılar falan ama olmuyo ölüyorum falan, meğer daha tam kaynamamış, öküz doktor da hiç kontrol falan etmeden yollamış beni.

Sonra başka doktora gittim, sarıp sarmaladılar sabit durmasını sağlayacak bir bilek sargısı vardı onunla yaşadım bir süre, 1-2 ay olabilir tam hatırlayamadım.

Üstüne kesinlikle basmamam gerekiyordu tabi bu süreler içinde, bu da yetmedi, ben hop hop sekerek tuvalete giderken takılıp kaç aydır basmadığım ayağın üzerine çok şiddetli basarak düşüverdim. Mis gibi bir de ödemim oldu, ağrılardan uyuyamadım, 1 ay da ayağıma buz koyarak yaşadım. (Hala basamıyordum tabii bu arada)

Sizin de basmamanız gereklidir diye düşündüm çünkü aynı ayak aynı yer tam olarak, siz siz olun düşmeyin üstüne dfgşlkdf. Perişan olursunuz valla.

Sonra sonra öyle geçti düzeldi işte, yavaştan yürümeye başladım doktora taşındım kontroller falan. Geçecek elbet ama sabır lazım, insan depresyona bile giriyor hiç iyileşmeyecek miyim ben diyor.

Ben de tiksinirim öyle kemiktir çorbadır falan, meğer annem gizliden yemeklere falan katıyormuş benden habersiz. İşe yarıyor mu yaramıyor mu artık bilemiyoruz tabi.

Çok yardımım oldu mu bunları anlatarak bilemedim de, hani en azından aynı şeyleri yaşayanlar olduğunu görünce biraz rahatlarsınız diye düşündüm. ;)
  • rabbititus  (05.06.14 11:56:36)
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
Size kötü haber vermek istemem, ancak en az 8 haftadan önce bastırmazlar. Tamamen (yardımsız) yürümeniz de 11-13 haftayı bulacaktır. Şişme bir yıl-18 ay arası.

Liflerde hasar varsa, ananas enzimi: bromelain, tavsiye ederim.
Sonradan kireçlenme olmasın diye de, bir kutu celadrin kürü öneriyorlar, araştırmanızda fayda var.

Ayrıca, sıcak hava gerçi ve bunaltabilir, ama varis çorabı şişmeye iyi gelecektir.

Sorularınız olursa lütfen ulaşın, doktor değilim, aynı dertten muzdaribim, sağ ayak bileği trimalleolar kırık ve lif kopması, 23. haftamdayım, sizden 16 yaş daha büyük olduğum için belki, biraz daha geç yürüdüm, tam 75. günde.

Tekrar tekrar geçmiş olsun, ayak bileği kırığı, başka hiçbir kırığa benzemiyor, tüm yükümüzü taşıyor (ha bir de kilo, aldığınız her kilo, yaklaşık 4 kilo yüke denk geliyor bilek üzerinde--ben o 75 gün zarfında 8 kilo aldım, hala vermeye çalışıyorum).
  • cedilla  (30.06.14 23:34:08)