skolyozla ilgili birkaç soru

evet arkadaşlar bende değil ama arkadaşımda skolyoz var.
22 yaşında/erkek
5-6 ay önce ortepediye gitti doktor skolyozun çok ilerlediğini söyleyerek bayağı telaşa soktu.2 ay önce başka bir ortopedi doktoruna gitti skolyoz var ama önemi yok büyütülecek bir durum değil dedi rehavete soktu.

bugün bir doktara gittik skolyozda uzman diye duyup da gittik,önceki çekilen filmin de cd sini götürdük.doktor skolyoz bu normal film çekilen aletle çekilmez onun ayrı bir cihazı var bu filmlerden skolyoz anlaşılmaz bundan sadece üçte biri anlaşılır onda da riskli görünüyor diyebilirim demiş.o skolyozun anlaşıldığı cihaz da belirli yerlerde varmış.ankara,izmir,istanbul da mesela demiş.

şimdi birkaç sorum olacak.
1.o bahsettiği cihazdan haberdar olan şurada var diyen var mı ?
2.skolyozda uzman bildiğiniz duyduğunuz bir doktor var mı ?
(1 ve 2 ye özellikle bir de adana'da diye ek soru koyuyorum.)
3.ameliyat durumunda riski nedir ?
4.ameliyat oldu diyelim.başarılı bir sonuca ulaşma ihtimali nedir ?
5.ilerlememesi için bir öneriniz var mı ?
6.allah korusun diyerek soruyorum olur da ilerlerse ameliyat da olmazsa olacaklar neler ?

arkadaşlar gerçekten önemli,bilenler birkaç şey yazıverse ?
hele bir de aramızda ortopedi hekimi varsa

şimdiden teşekkürler.

ünsal domaniç var bildiğim
kuzenim 24 yaşında ameliyat oldu ve bayağı ilerlemişti
başka hastahanelerde masada kalırsın riskli demişlerdi. sonra bu doktoru tavsiye ettiler yaparım dedi yaptı da su an kuzenimin durumu oldukça iyi
  • Ezequiel  (19.09.13 20:12:18)
Bende de skolyoz var. Ama daha 20 derece yani baslangic gibi bir sey. (40 dereceden sonrasinin ameliyatla duzeltilmesi gerekiyormus) bana sadece yuz dedi ve bir de fizik tedavi hareketleri verdi ama 18 yasindayim yani hala gelisme cagi oldugu icin bunu demis.
1) o cihazin ne olduğunu bilmiyorum benimkinoi normaliyle cektiler ve bu konuda bir sey demedi.
2) adanada bilmiyorum ama Florence Nightingale'in bu konuda ilgili ve iyi oldugunu duydum arastirdigimda
3) Eger skolyozun derecesi 40-55se ameliyat riskli degilmis ama daha yuksek derecelerde risk varmis (doktor soylemisti)
4) bunu bilmiyorum doktoruna danissa daha iyi olur
5) ilerlememesi icin fizik tedavi ve yuzme iyi olabilir gibi geldi, bana oyle dedigi icin soyluyorum.
6)durus bozuklugu ve agri dedi sadece doktorum. Cok mu iyimser bilemiyorum
  • Idonthaveausername  (19.09.13 21:03:36 ~ 21:05:09)