selçuklu (konya)

önümüzdeki günlerde günü birlik bir iş için selçuklu'ya gitmek durumundayım (istanbul'dan).. thy uçak varmış rezervasyon yaptırdım, ama şu firma da süper oraya otobüsle de gidebilirsin derseniz dikkate alırım.
bi de havalimanı selçuklu'da mı gerçekten?

adliye şehrin ne tarafına düşüyor?

havalimanından selçuklu merkez-hatta adliye'ye ulaşım nedir?
kahvaltıda(adliyeye yakın) nerde ne yemeliyim?
öğlen ve aksam ne yemeli?

aksilik olur da konaklamam gerekirse neresi sağlamdır? öğretmenevi, polisevi filan?

selçuklu hakknda her türlü bilginizi rica ederim.

konya için en iyi otobüs firması kontur.

selçukluya hiç gitmedim ama olurda konya merkeze inerseniz tiritçi mithat'a mutlaka uğrayın. Mevlana türbesine çok yakın kime sorsanız gösterir.
  • uz  (05.08.08 17:59:05)
havaalanında servis falan yok. mecbur taksiye biniyorsunuz ve adliye taksiyle oradan 40ytl falan yazar sanırım. 40 ytl vermek problem değil derseniz tamam. ama daha ucuza halletsem iyi olur derseniz, yine mecburen taksiye binip otogarda inip ordan tramvayla şehir merkezine rahat rahat gidebilirsiniz.
adliye alaaddin tepesi denilen yerin hemen yanında oluyor. tepeyi zaten herkes bilir, sorsanız gösterirler.

@uz: konya selçuklu= konya merkez zaten

işinizin hallettikten sonra illaki yemek olarak tadılacak şeyler listemde; etli ekmek ve kuzu tandır var.etli ekmeği, tramvay güzergahında olan(emniyet durağı) ve adliyeye yaklaşık 5 dakikalık bir mesafede havzan etli ekmek restoran var. tavsiye edilebilir.
kuzu tandır için alaaddin tepesinden mevlanaya gidilen caddeye(sorun gösterirler) doğru bir 5 dakika yürürseniz sağınızda birkaç restoran var iyi tandır yapan. hatta yemekten sonra da bir 10 dakika daha yürüyüp mevlanaya uğrayabilirsiniz.

kahvaltı için zaten alaaddin tepesinin bir diğer tarafı olan 'zafer' de restoranlar bulabilirsiniz sıkça. etrafta birçok yer var. adliyeden zafere yürümeniz 5 dakikanızı alır en fazla ama yine de yürümem derseniz hemen adliyenin etrafında da yemek yiyecek yerler vardır. yani var eminim ama gözümün önüne getiremedim şimdi.

unutmuşum: hava alanı selçuklu da evet. ama merkeze taksi ile 20, 25 dakika sürebilir. veya taksiyle havaalınından otogara 10dk. oradan tramvayla adliyeye 25 dakika falan sürer.
otobüs firması olarak ben metroyla gittim birkaç defa. çok memnun kalmadım ama işte idare eder. istanbuldan ankaraya ulusoyla gelip(veya canınız ne çekiyorsa artık), aştide inip ordan başka bir firmayla konyaya gidebilirsiniz fazla eşyanız yoksa yanınızda. olsa bile aşti içinde çok problem olmuyor eğer ankara-konya biletinizi önceden ayarladıysanız(saat vs.)(ben öyle yapıyordum gittiğim zamanlarda.
  • rpmcmurphy  (05.08.08 20:10:09 ~ 20:22:36)
yalnız alaaddin tepesindeki adliye binası şu an yıkılmakta. yeni adliye binası çevre yolu üzerinde. merkeze yani alaaddin tepesine vardığınızda kayalı park mevkiinden 3 numaralı dere-meram meni yol otobüsüyle gidebilirsiniz. ama ulaşım hakikaten eziyet.

  • sallayancay  (05.08.08 21:03:40)