ekşi sözlük cpu power

nedir, nasıldır?
50'ye yakın entry okudum. ama tam anlayamadım.

www.worldcommunitygrid.org adresinden uye oluyorsunuz. eksi sozluk cpu power grubuna uye oluyorsunuz. programi indiriyorsunuz. programi yapilandiriyorsunuz. ayarladiginiz sekle gore (default olarak eskiden ekran koruyucu devreye girdiginde calisiyordu hala oyledir muhtemelen) program calisiyor.

  • entrapmen  (14.04.11 02:32:52)
programın amacı sizin bilgisayarınınızn gücünü hayırlı işler için kullanmak.

  • check minus  (14.04.11 02:34:02)
yaptığınız ayarlara göre işlemcinizi kullanarak çeşitli bilimsel araştırmalar (fight aids at home, help conquer cancer...) için hesaplama gibi bişeyler yapıyor.

  • nedenini bende bilmiyorum  (14.04.11 03:03:19)
Simdi bir tibbi arastirma yaptigimizi dusunelim. Onumuzde kocaman bir problem olsun. Cozumu ise cok ugrastirici olsun. Mesela durumu basitlestirmek adina problemi soyle ozetleyeyim:
Icinde ucten fazla "a" harfi bulunan Turkce kac tane kelime vardir? Bunu bizim iki ciltlik TDK sozlugu, kagit ve kalemle saptamamiz -bir kisi icin- bir yila yakin surer. Ama on iki kisi ugrassa bir ay kadar surede biter dimi? Ayni isi bilgisayara yaptirsak islemci bizden cok cok daha hizli oldugundan bikac saniyede cozer bilgisayar.
Simdi cok cok cok daha buyuk bir problem dusunun. Mesela insanoglunun gen haritasinin cikarilmasi gibi... Bu problemi normal bir pentium islemcili bilgisayar birkac asirda dahi bitiremiyor. O yuzden cok daha fazla islemci gucune ihtiyacimiz var. Bu islem icin hayvani sayida islemciye ve islemci gucune sahip clusterlar ve superbilgisayarlar var. Ama diyelim elli tane superbilgisayar kiraladiniz bir yilligina.. Cok cok cok cok pahaliya malolur, karsilanamaz ucret...
Iste bu tur problemlerin cozumu icn "grid" denen yontem dusunulmus. Tum dunya uzerindeki kisisel bilgisayarlari bu tur islerde kullanabilmenin yolu acilmis. Simdi, isteginiz dogrultusunda siz kendi bilgisayarinizi bu WorldCommunityGrid isimli platforma uye yaparsaniz, makinenize bir program yukluyorsunuz. Bu program ve internet vasitasiyla, WorldCommunityGrid'in cozmeye calistigi o kocaman problemin bir parcasini da (milyonda birini, milyarda birini falan) sizin bilgisayariniza indirip daha sonra offline olarak cozmeye basliyorsunuz. Cozunce de sonucu internetle upload edip yeni kucuk problem parcacigini tekrar indiriyorsunuz cozmek icin...
Her cozdugunuz parcacik size puan kazandiriyor. Hatta takimlar var dunya geneli (eksi sozluk de bir takim) bu takimlardan birine uye olup takiminiza puan kazandirip diger takimlarla sidik yaristirabiliyorsunuz...
Iste boyle... Program sadece siz islemcinizi kullanmadiginizda calisiyor. Dolayisiyla performansinizdan bisey kaybetmiyorsunuz. Sahsen ben 2004-2005 yillarinda desktop makinemi bu is icin 24 saat acik birakirdim. Kaptirmistim kendimi. Sonra da komplo teorileri urettim kendi kendime "ulan ya bu is amerikan hukumetinin bir oyunuysa ve aids, kanser vb. sorunlar icin degil de kendi isleri icin kullaniyorlarsa" diye... Sonra da kaldirdim programi. 6 seneyi gecti hala bana "sizi cok ozledik" anlaminda mesajlar atarlar sagolsunlar...
  • thunder thunder thunder thundercats  (14.04.11 07:40:23)