silah ruhsatı ve silah almak

selam, can güvenliğim tehlikede değil, silah kullanmamı gerektirecek bir işte çalışmıyorum, üniversite öğrencisiyim kısacası sıradan bir vatandaşım. internetten biraz araştırma yaptım ama mümkün görünmüyor yine de sorayım benim silah bulundurma ruhsatı ve silah almamın bir yolu var mı? varsa nerelere başvurmalıyım ve bütün süreç ortalama bir silah dahil ne kadara mal olur bana?

bulundurma ruhsatı alabilirsin sanırım biraz çileli bir yoldan geçerek ama taşıma ruhsatı çok zor.

  • rentts  (26.02.11 11:33:47)
adam akıllı bir silah smith,glock,baretta,takarrof min. 3000 $'dır. Alacağınız silahın taşıma ruhsatını almak da yanılmıyorsam 5000 tl'ye mal oluyor. Ruhsat almayıp sadece silahı alırsanız yani sadece ruhsatsız silah bulundurursanız 6136 (6306 da olabilir) sayılı kanuna göre 10 ay 15 gün hapis cezası alırsınız

  • siypancak  (26.02.11 11:46:18)
kanunda kimlerin silah taşıma ruhsatı alabileceği yazıyor ve yazdıklarına göre maalesef bu ruhsatı sen alamazsın.

  • emrag  (26.02.11 12:01:09)
üniversite öğrencisi adama silah vermezler. bulundurma ruhsatını daha çok mekan sahibi olanlara işinde güvenlik tehlikesi varsa veriyorlar. yoksa o kadar da kolay değil. olmamalı zaten.

onu boşver de sen kararlı mısın silah edinmeye? çünkü kararlıysan ruhsat dışı yollardan da bulursun elbet de, kendine bir sor bakalım ben bu silahı ne yapıcam, diye. birini vurabilir misin, diyelim ki seni tehdit ettiler, dövecekler, vs. sen yine de bu silahı çekip sıkabilir misin rahat rahat, sıkamayacağını anlıyorsan silahı almayacaksın, sıkamayacaksan almayacaksın. ha sıkacaksan ve ille de alacaksan, şunu da bir sor ki, o silahın verdiği özgüvenle her tartışmada, her münakaşada, her olayda alıp milletin üstüne mi yürüyeceksin? bunu mu istiyorsun?

kusura bakma bunları sormanı istiyorum senden ama daha önce aynı durumları yaşadığım için bu konunun çok da hafife alınmaması için yazıyorum bunları.

son karar senin tabi, kim bilir belki bu silahla beni bile vurabilirsin, tesadüfen. :D
  • pomolilik  (26.02.11 12:14:00)
avcılık belgesi ve yivsiz av tüfeği ruhsatı konulu aramalar yapın bir de..

  • yapacakbirseyyok  (26.02.11 12:23:07)
türkiyede yeterli çevre ve nakit ile herşey mümkündür.

  • orpheus  (26.02.11 15:08:17)
airsoft alıp nefsini körleyebilirsin.

  • mr fusion  (26.02.11 16:34:10)
üniversite öğrencisi adama silah vermezler diye birşey yok!

gayet güzel veriliyor, bunu da üniversite öğrenciliği süresince silah bulundurma ve taşıma ruhsatlı silah sahibi bir vatandaş olarak yazıyorum. silah ruhsatını almanıza mani durumlar varsa ki bunlar 6136'ya muhalefet, vs. tarafınıza müracaatınızdan sonra bildirilir.

sizin yapmanız gereken şey şu, ikamet ettiğiniz ilçe emniyet müdürlüğü'ne ya da vaktiniz varsa diğer ilçe emniyet müdürlüklerinin ruhsat bürolarına uğrayın ve herhangi bir sebeple silahını ücretsiz devir etmek isteyen var mı diye sorun? şansınıza denk geleceğini düşünüyorum, çünkü yaşından dolayı ya da harç parası ödemek istemeyen silah sahipleri silahlarını devir edecek insanlar arıyorlar.

silahı bulduktan sonra bir tek silah bulundurma ruhsatı için heyet raporu, bir de savcılıktan "silah ruhsatı için arşiv dökümlü adli sicil sabıka kaydı" alacaksınız.

sakın ola ruhsatsız silah işine girmeyin derim. silahı bulursunuz mermi bulamazsınız, kısacası başınıza iş alırsınız. bir defa da 6136'dan işlem yapılırsa hakkınızda bir daha ömür boyu silah ruhsatı alamazsınız!

bir de ilk silah için, bulundurma maksadı ile düşünülüyorsa tavsiye ettiğim gibi bedavaya bulmaya çalışın silahınızı. boşu boşuna para harcamanıza gerek yok. ama param bol derseniz sizin bileceğiniz şey.

bir de bu silahı edindin diye birini vurmanı gerektirecek durumların içerisine girecek değilsin, birini vuracak da değilsin, seni tehdit ettiklerinde ya da dövdüklerinde silahın var diye kimseye çekip sıkman gerekmeyecek. silah sana milletin üzerine yürümen için tanınan bir vatandaşlık hakkı değil olur da senin canına kast edilecek olursa caydırıcı bir etkene sahip olman amacıyla tanınan bir haktır.

evinde bulundurma ruhsatlı silahın var diye kendini olayların içerisinde bulmayacaksın, endişelenme, şehir efsanelerine de aldırış etme.

bir de "adam akıllı" olarak nitelendirilebilecek silahlar bilinenin aksine smith, glock, "baretta", takarrof değildir. adam akıllı olarak nitelendirilebilecek silah markaları sig ve korth'tur. bu silahları da piyasada genellikle 20bin dollardan başlayıp 50bin dollara varan, hatta geçen fiyatlara bulabilirsin. bu silahlardan edinmek isterim olmuşken en iyisinden birşey olsun dersen fiyat konusunda anlaşabilirsek neden olmasın...

bir de sen sen ol beretta'ya "baretta" deme.

aklına takılan herhangi bir soruda mesaj atabilirsin.
  • skplgl  (26.02.11 22:57:03)