Ses Hukuk Bürosu - Avukat Selçuk Bayram rezaleti

Sinirden titrediğim için kendimi tam olarak ifade edemeye bilirim. İkametgah adresim aileminkinden farklı. yaklaşık 7 senedir ailemden ayrı yaşıyorum. ekonomik olarak onlardan bağımsız sürdürdüğüm bir yaşamım var.

Vakıfbank'a borcum var ve bu hukuk bürosu ilgileniyormuş. Bu sabah Rabia isimli, kendini avukat olarak tanıtan biri tarafından ailemin ev telefonu aranıp çocuğunuzun bankaya borcu var bildirimi yapılmış. Daha önce bana ulaşmaya çalıştılar mı bilmiyorum. Ama bu görüşmelerden sonra gelen sms'lere bakılırsa daha önce bir bildirimleri yok.

Sabah annem ile görüştüm, annem telefon numaralarını kaydetmiş ve bana iletti. Zaten ben annemle görüştükten hemen sonra bu hukuk bürosu aradı. Rabia isimli avukat/görevli kişiye ailemin adresini ve telefon numarasını nasıl edindiniz diye sordum ve bankaya vermişsiniz dedi. Fakat o adresi bankaya hatta başka hiç bir yere vermediğimden eminim. Bunun tartışmasını yaşarken birden sertleşerek, hitap değiştirdi ve sizler, beyler; sen ve ismime dönüştü. Hem borçlanıyorsun hem de ailenden mi utanıyorsun minvalinde ithamlarda bulundu. Ben de, beni ailem karşısında utandırmaya çalışmanızın ahlaksız bir yöntem olduğu, etiğe uymadığını, yanlış olduğunu belirttim. Bunun üzerine sen borçlusun, borcun var çok konuşma asıl konuya geçelim diyerek daha fazla terbiyesizleşti ve benim de sinir kat sayım yükseldi biraz.

Adınız Rabia peki soy adınız nedir? diye sorduğumda soy isim veremiyorum dedi. Bir şeylerden mi korkuyorsunuz minvalinde şeyler söyledim ve aldığım cevap bizim korkacağımız bir şey yok, borcu olan sensin dolayısı ile ahlaksız olan da sensin cevabı aldım. Sonra 1- akıllı olacaksın 2- borcu olan da ahlaksızlık yapan da sensin 3- git kime şikayet edeceksen et 4- haczedeceğim vs. diye saymaya başladı ben de telefonu yüzlerine kapattım.

Bu arada ben konuşmanın bir yerinde bu söylediklerini sosyal medya'da paylaşırım dediğimde "ne yaparsan yap, ama ucu bana dokunursa -yaşadığım şehrin bir ilçesini söyleyerek- orada akrabalarım çoktur biz de yanına bırakmayız dedi." dayım zabıta falan dedi git ona soy adımı verir falan dedi biraz fazladan saçmaladı.

neyse kapattıktan sonra aynı hukuk bürosundan bir sms geldi. "borcunuz ödenmemiştir, icra işlemleri başlatılacaktır ve 451 lira daha borcunuza eklenecektir, mağdur olmamak için bizi arayın"

Aradım, operatöre Rabia hanım ile görüştüm ben biraz önce, mümkünse bir başkası ile konuşmak istediğimi belirttim operatör tamam dedi fakat tekrar Rabia isimli görevli çıktı telefona. "Benden başkası ile muhattap olamazsın, sana kimse yardımcı olamaz, dolayısı ile bana saygılı olmak zorundasın, beni tehdit edemezsin minvalinde şeyler söyledikten sonra sana hiç bir şekilde yardımcı olmayacağım deyip telefonu kapattı.

sonra babam aradı, bana gelen sms ona da gönderilmiş.. babamla konuşurken kardeşim aradı meşgule düştü, dönüş yaptığımda aynı sms ona da gönderilmiş ve sabah o da aranmış, onunla görüşüp kapattıktan sonra whatsapp'dan diğer kardeşim yazmış onu gördüm. sms'i aynen kopyalayıp göndermiş.

Yani benim borcumu sanırım tüm akrabalarıma sms olarak gönderdiler. Bekliyorum amcam, dayım, halalarım falan arar birazdan.

Bu Rabia isimli kadını sosyal medyadan bulur da soy adını öğrenirim belki diyerek hukuk bürosunun sahibinin -av. selçuk bayram- twitter hesabını buldum. #twitter hesabı farklı bir avukata aitmiş#

Asıl tartışma yaşadığım kişiyi bulamadım ama sanırım hemen her borçluya aynı tonda yaklaşıyorlar.

www.sikayetvar.com

hangi şehirdesiniz? baro levhasından bakıp baroya şikayet etmeyi deneyin.

  • fosforlu cevriye  (26.04.16 13:36:18)
baronun yaptırımı ne oluyor acaba biliyor musunuz?

  • celiski profesoru  (26.04.16 13:41:50)
baroya şikayetten çok konuşma saatini aşağı yukarı hatırlıyorsanız vakıfbanka avukatınız böyle konuştu böyle yaptı diye şikayet ederseniz daha etkili olur. dosyaların avukattan çekilmesine kadar gider bu iş. özellikle tehdit ve hakaret kurumların hiç hoşuna gitmez. ben de hemen hemen aynı işi yapıyorum ve kuruma şikayet gidecek diye ödümüz kopuyor. iyi cesaret valla kızdaki

  • dulcinea  (26.04.16 13:42:28)
Aklıma şu rezalet olayı geldi:
eksisozluk.com

Muhtemelen avukat değildir seninle konuşan kişi. Sanırım insanlara hakaret etmeleri için özellikle tutuyorlar böyle paçozları.

Bir dahakine görüşmenizin başında, şu anda ses kayıt programı kullanıyorum, bu kayıtları gerekli mercilere ve vakıfbank'a sunacağım diyebilirsin. O zaman tehdit savurmak biraz sıkar sanırım.
  • peggy  (26.04.16 13:47:28)
geçmiş olsun. maalesef türkiyede o kadar çok akıllı borçlu var ki, alacağı tahsil çok zorlaşıyor. bu sebeple de alacağı tahsil etmeye çalışan bürolar çareyi sertleşmek de buluyor. karşınıza doğrudan sesini yükselten biri çıkmış kötü olmuş. ben de banka vekiliğinin yapıldığı bir ofisteyim. cinnet sebebi insanlarla boğuşuyorum. kredi kartı estresinde lüx keyifler sürdüğünü gördüğüm ama iş ödemeye gelince borcu inkar edenlerle uğraşıyorum. neyse ben dert çeken öteki taraftayım ne yazıkki.
avukat ile görüştürmüyorlarsa doğrudan gidin banka şubesine onlarla muhatap olun. onların iletmesi daha iyi olur.

  • cabiday  (26.04.16 13:47:43)
hocam şimdi bu linki, gönderilen smsleri ve aileme ulaşma şekillerine de değindiğim bir şikayet metni hazırlayıp hem istanbul barosuna hem barolar birliğine şikayet edeceğim.

şikayetvar.com'dan da şikayeti vakıfbank'a yapacağım. diğer aile fertlerine sms atmaları normal bir prosedür mü?

ve ayrıca mernis'den buldum adresinizi dedi. ama benim ikametgahım dediğim gibi farklı. hacizi ailemin adresine göndereceğini söylemişti. benim eski adresimi mernis'den görebiliyorlar mı?
  • celiski profesoru  (26.04.16 13:47:51)
geçmiş olsun. elinizden geleni yapın, durumunuz elveriyorsa ya da yakınınız varsa siz de bir avukatla hareket edin bence. özel hayatın gizliliği, aileye zarar vs konularından bir dava çıkartılabilir izlenimi uyandı bende (amatörce). bir de tüketici koruma heyeti geldi aklıma. bankayı buraya şikayet etmeyi deneyebilirsiniz. en azından bir fikir alın bence.

  • acan99670  (26.04.16 13:49:35)
Meseleyi Ekşi Sözlük ve Twitter gibi mecralara taşırsanız etki uyandıracaktır diye tahmin ediyorum. Yaptıkları şeyin -ve elbette ki sizin yapacağınız teşhirin- yasallığı konusunda da bir avukata danışın derim.

Bu arada hukuk bürosunun sahibinin kimliği de beni hiç şaşırtmadı. Apak ve cumbabasını çok seven bir avukatmış. Başları ne ki kendileri ne olsun.
  • sevgikusunkanadinda  (26.04.16 13:51:26)
barolar birliği ve il barosundan pek sonuç çıkmaz. daha önce de dediğim gibi etkili bir ders, tutuşan paçalar istiyorsanız şikayet var kanalıyla, direk bankaya ulaşarak şikayeti belirtin. büronun konuşmaları kayıt altındadır. kurum konuşmaları dinledikten sonra büroyla iletişime geçer. siz ve yakınlarınız hala kurumun potansiyel müşterisisiniz. bu muamaleye izin vermezler

  • dulcinea  (26.04.16 13:55:18)
Tamamen çirkeflik. Yasal olarak bu konuyla ilgili senin ve varsa vekalet verdiğin avukat haricinde kimseye bilgi veremezler.

Şöyle bir örnek vereyim, arkadaşımın eşi, bankadan yüklü bir kredi almaya gidiyor ve müşteri temsilcisi maalesef size kredi veremiyoruz kredibiliteniz uygun değil ama eşinize verebiliriz diyor. Arkadaşım bunu duyduğunda, banka memurunu genel müdürlüğe şikayet etti. Kişinin kendini ilgilendiren kredi puanını eşine söylediği için. Memurun işine son verildi.

Dediğim gibi, borcunuzu aileniz de olsa, üçüncü kişilere bildirip bir de pişkin pişkin akıllı olacaksın vb. demeleri büyük rezalet.

Olayı sözlüğe taşımaya çalışın bence. Sosyal medya çok etkili bu konularda.
  • old possum  (26.04.16 14:06:33)
twitter'dan ses hukuk bürosunun sahibine konu linkini gönderdim bakalım ilgisini çekecek mi, yoksa alışkın olduğu bir durum mu bu?

  • celiski profesoru  (26.04.16 14:07:39)
Merhabalar, çok geçmiş olsun.

Öncelikli olarak sizi arayan şahıs yukarıda da söylendiği gibi avukat veya stajyer avukat değil. Ya takip elemanı ya da ofiste borçlular borçlarını hukuk bürosu herhangi bir işlem başlatmadan (icra işlemi yapmadan - masraf etmeden) tahsil etmeye calışan bir eleman.

Sizin bilgilerinizi daha doğrusu aile bilgilerinizi ve hatta akraba bilgilerinizi bulmaları da gerzekçe bir program sayesinde oluyor, tam adını bilmiyorum ama bunu kullanan şeref yoksunu hukuk büroları var. Sizden ziyade akrabalarınızı hatta komşularınızı bile taciz ediyorlar ve böylelikle ödeme yapmanızı amaçlıyorlar.

Sizin yapacağınız şey bulunduğunuz il barolar birliğine giderek hukuk bürosu ve avukat hakkında şikayette bulunmak, böylelikle avukat hakkında disiplin soruşturması açılacak. Çok büyük ihtimal ile yanında bilmem kaç tane avukat çalıştığını, işyükünün fazla olduğunu, takibi yapması adına eleman aldığını ve konunun ondan habersiz vuku bulduğunu söyleyecek ama önemli değil, disiplin kurulu bu savunmaya alışık, ciddi olarak değerlendirmeyecektir. Avukat hakkında disiplin cezası çıkabilir, öncesinde başkaca cezaları varsa baro levhasından ismi bile çıkartılabilir. Dolayısıyla gidin şikayet edin!

Bunun yanında ayriyetten lütfen savcılığa da giderek şikayetçi olun, huzur ve sükunu bozma suçu kapsamında değerlendirmeye alabilir takipsiz kalacak da olsa.
  • kaymaktutmayansicaksut  (26.04.16 14:21:56)
ben bu uygulamayı daha önce pek çok platformda duydum ve okudum. bu tarz pek çok hukuk bürosu var bildiğim kadarıyla. belli bir süreden sonra bu avukatlar bu alacakları ilgili kurumdan satın alıyorlar diye biliyorum. terimsel bir adıda var hatta bu olayın, bulabilirsem ekleyeyim. yani x avukatık bürosu veya finansal danışmanlık bilmem kim satın alıyor bu borçları, belli bir rakam ödüyor kuruma. kendi ne kadarını koparabilirse ona kalıyor. bu yüzden böyle üsluplarla, yıldırma politikasıyla almaya çalışıyorlar borçları.

şöyle şeyler var internette;
www.enuygun.com
  • Phoebe  (26.04.16 14:29:48 ~ 14:31:26)
Ek olarak, hakkınızda icra takibi başlatmışlar mı yoksa sadece borcunuz olduğunu mu söylüyorlar?

Borcunuz olduğunu söylüyorlarsa çok büyük ihtimal göz korkutma ve masraf yapmadan tahsil amaçlıdır, bu durumda onlardan dosya esas numarası isteyin. e-devlet kontrolü de yapabilirsiniz. Eğer e devlet'te hakkınızda dava yoktur diyor ise, takip açmamışlardır.

Bu durumda bir daha aradıklarında icra dosyasının müdürlük ve esas numarasını isteyin kendilerinden. Ik mık ediyorsa, kapatın telefonu gitsin, sonra doğru şikayete.

Size dosya numarasını verirlerse, gidin dosyanızı bizzat kontrol edin. İçinde tebligat parçası var mı(borcunuz olduğuna dair yazı size gönderilmiş mi, gönderildi ise tebligat notunda ne yazıyor, kime teslim edilmiş vb)? Bu usulsüz tebligat noktasında önemli, tebligatlar usulsüz olmasına rağmen ısrarla telefon açıp taciz eden hukuk bürosu çok sayıda.

Dosyanızın -eğer varsa- fotokopisini alın, müdürle konuşun (tebligat usulüne uygun mu vb), dosya kapak hesabını yaptırın (bazı hukuk büroları borcunuzu fazla söyler) ve ödemek istiyor iseniz dosya kapak hesabındaki miktarı ödeyin. Hukuk bürosunun size ''İndirim yapalım.'' demesini dinlemeyin, dosyayı kapatma harcını ödemekten imtina eder, dosyayı takipsiz bırakırlar. Bu durumda üzerinize kayıtlı araç ve gayrimenkul varsa, üzerilerine haciz koymuş iseler, bankalar ile ve satış işlemleri sırasında sorun yaşarsınız.
  • kaymaktutmayansicaksut  (26.04.16 14:32:21)
hocam e-devlette icra takibi var. onu kontrol ettim.

bana elden herhangi bir tebligat yapılmadı. eşten dosttan da böyle bir uyarı almadım. icra dosyası istanbulda ben başka bir ilde ikamet ediyorum.

bulunduğum şehirde bu dosyayı görebilmem mümkün mü ?

anladığım kadarı ile hukuk bürosundan ayrı olarak borcumu icra müdürlüğüne vs. yapabilirim bu benim için önemli. çünkü bir daha muhattap olmak istemiyorum bu insanlarla.
  • celiski profesoru  (26.04.16 14:38:36)
tebligatı takip edin eğer 1 hafta süreyi geçmemişse yetki itirazında bulunabliir, dosyayı bulunduğunuz ile aldırabilirsiniz

  • dulcinea  (26.04.16 14:48:12)
Size kağıt gelmemiş olabilir. Borcunuzun hukuken kesinleşmesi için öncelikli olarak sizin borçtan icra dairesi kanalıyla gelecek bir ödeme emri ile haberdar edilmeniz ve tebliğ tarihinizden itibaren 7 gün içerisinde borca itiraz etmemiş olmanız gerekiyor.

Bunu bir kanara koyarsak kağıt size neden gelmemiş olabilir?
1- siz bankaya hesap açtırmak için başvururken verdiğiniz adresi hukuk bürosuna vermişler ve icra işlemleri bu adres baz alınarak yapılmış olabilir. Bu sizin eski adresiniz olabilir. Eski adresinize tebligat gittiyse, postacı evde kimseyi bulamadı ise, komşulardan da kağıdı alan olmadı ise muhtara gidip adres teyidi yapmadan kağıdı icra dairesine teslim etmiş olabilir. Bu durumda güncel adresinize -ikametgah adresinize- yeniden tebligat çıkması gerekir.

2- Komşunuz size teslim etmeyi unutmuş olabilir - çok sık oluyor-

İlk borcunuz vardır yazısı tarafınıza veya bir yakına/komşuya teslim edilemedi ise, ikinci defa yazı çıkması gerekir dedim ya, bu yazı için yapılan adres sorgusunda eğer adresiniz ilk adresle aynı çıkarsa postacı aynı adrese yeniden gidip sizin orada tanınmadığınız bilgisini alırsa tekrardan veya evde yine kimse yoksa kasıtlı olarak tebliğ almaktan kaçındığınıza kanaat getirerek kağıdı bağlı olduğunuz muhtarlığa bırakır. Bu durumda hukuken size teslim edilmişcesine 7 günlük itiraz süreniz başlar.

Dosyayı bulunduğunuz şehirde göremezsiniz, e devlette hangi icra dairesi yazıyor ise oradan işleri götüreceksiniz eğer bir yetkisizlik durumu yoksa ve süreyi geçirmedi iseniz (icra takibi sizin ikametgah adresiniz icra müdürlüğünde açılmadı ise)

Evet, hukuk bürosu ile hiç muhattap olmadan borcunuzu icra dairesi kanalı ile ödeyebilirsiniz, hatta telefon açarsanız ilgili müdürlüğe, kapak hesabının yapılmasını rica edin ve ibanlarını isteyin, söyledikleri meblağı yatırın.
  • kaymaktutmayansicaksut  (26.04.16 15:03:12)
çok teşekkür ederim.

bir arkadaş saolsun konuyu sözlüğe de taşıdı.

eksisozluk.com
  • celiski profesoru  (26.04.16 15:25:07)
Şunları yapmanızı tavsiye ederim.

1- Şikayetvar üzerinden vakıfbank ile iletişime geçmek bu olayı şikayet olarak yazmak.
2- Hukuk bürosunu baroya şikayet etmek.

Borçlu olsanız bile hiç bir alacaklı size bu şekilde davranamaz, bu şekilde sizi ve ailenizi taciz edemez. Buna ilişkin daha yeni çıkan bir sürü yargıtay kararı var.

Aalcaklının yapacağı şey en fazla icraya bulaşmamak için borçluyu uyarmak, borcunu ödemezse yasal yola başvuracağını söylemektir. fakat ne yazık ki bunu yapmıyorlar.
  • antonin artaud  (26.04.16 16:05:03)
Şikayeti Vakıfbank markası için yaptım.
zaten Ses Hukuk Bürosu için bir çok şikayet söz konusu aynı nedenlerle. ve hiç biri için bir cevap verilmemiş.

  • celiski profesoru  (26.04.16 16:34:07)
dostum, bu işlerden anlayan bir memur olan şahsım, eski bir adliye çalışanıdır. 10 yıl boyunca adliyede gördüklerimi anlatsam, dudağın uçuklar. senin konuna gelirsek;

artık icra kanununun değişmesi neticesinde avukatlar haciz işlemleri yapamadıkları için, aynı soyadda kaç kişi bulurlarsa, hepsine mesaj atıyorlar, alakası olmayan adamlara dahi mesaj atabiliyorlar. bir nevi alacağı psikolojik bir savaş neticesinde almaya çalışıyorlar. bu bir edepsizlik midir? kesinlikle edepsizliktir.

bugüne kadar konuştuğum tüm avukatlar, ağızlarında sigara, dumanını savurarak, öküzlemesine bir kahkahayla, yaptıklarının ne kadar doğru olduklarını ispatlamaya çalışıyorlardı. bu konuyu yıllarca konuştuk avukatlarla, ancak adamlar haklı olduklarına o kadar inanmışlar ki, başkasının babasının kalp hastası mı, annesinin kanser hastası mı olduğunu düşünmeden mesaj atıyor ve anne babaların da üzülmesine yol açıyorlar. o yüzden avukatlardan nefret ederim, sırf avukat olmamak için hukuk fakültesini 3. sınıfta bırakmış adamım. sen pay biç buradan dostum.

tabii her avukat böyledir demiyorum, çok sağlam duruşa sahip birçok avukat var yine de. hukuktan anlayan, hukuk sınırları içinde kalan avukatlar kastım değildir ama çoğunluğunun böyle olduğunu söyleyebilirim.

bu konuda ne yapabilirsin dostum, hiçbirşey yapamazsın. baroya şikayet etsen bir sonuç çıkmaz, barolar birliğine gitsen hiçbir cacık olmaz. savcılığa gitsen, onlar da bakanlıktan izin falan alacaklar soruşturma için. o dosya zamanaşımına uğrar. bu yüzden şikayet falan uğraşma hiç.

10 yıl içerisindiği adalet saraylarında öğrendiğim tek şey oldu; kim her ne yapıyorsa, yanına kâr kalıyor. maalesef durum budur. hırsızlık zanlısının gülerek x5 çarptım, büyük vurgun yaptım dedikten sonra serbest kaldığını ve o x5'in parçalarını sattığını gördü bu gözler. o yüzden önemseme, kafanın rahat olması için bul buluştur borcunu icra müdürlüğü kanalıyla öde. hiç uğraşma bile. yasal yolların var muhakkak, icraya itiraz edebilirsin. takibin durdurulmasını isteyebilirsin ama bunlar senin için hep zaman kaybı olacak aynı zamanda varolan borcuna daha fazla borç binmesine sebep olacaksın.

o yüzden 10 yıllık tecrübem sonucu özet geçeceğim tek şey şu olacak; uğraşın boşa kalacak, borcunu öde ve kurtulmaya bak bir an önce. sonra bir pakete sıçar, bunu kargoyla ilgili avukatlık bürosuna gönderirsin. (yapanı gördüm)
  • jesues  (26.04.16 16:44:31)
"biz de senin yanına bırakmayız" dediyse zaten direkt tehditten sen dava aç. bence peşini de bırakma, o kişi zaten avukat degil. mahkemede yüzleşip karşında aglamasını görmek bile her şeye deger inan ki. ben burada sinir oldum.

  • akatreil  (26.04.16 19:35:27)
Bir ihtimal tehditten şikayet edebilirsin ama kayıt olmadan ordan da bişey çıkmaz

  • loser blueser  (26.04.16 21:33:34)
Hocam size özel mesaj attım bakarsanız sevinirim.

  • bayc  (27.04.16 00:24:33)
aynisini ben de yasiyorum aktif hukuk bürosu ile.
eski is arkadaslarimi aramis adamlar.

  • fleshbloodmore  (27.04.16 12:31:29)
bu hukuk büroları bu sızdırılan tc kimlik bilgilerini kullanıyorlar, üstlerine gidecekseniz buradan gidin yoksa polis, hakim, savcı vs den bir umudunuz olmasın bunların hepsi bu adamlarla işbirliği yapıyor. herhangi bir dava açmayı planlıyorsanız buradan yürüyün götleri tutuşur avukatların. en önemlisi korkmayın bu ahlaksızlardan.

  • taksici milletin efendisidir  (28.04.16 23:33:12)