Fallout 4 ya da bu RPG olayları nasıl oluyor?

Yahu arkadaşlar ben aşağı yukarı 97 yılından beri bu oyun dünyasının aktif olarak içindeyim, otuz yaşıma geldim hala oynuyorum. Yalnız şöyle bir durum var ki hayatımın hiçbir döneminde bu rpg'lerle yolum kesişmedi. Hani bu baldur's gate'çiler yok diablocular falan var ya saatlerce anlatıyorlar, şöyle oldu, böyle kestim vs. Şimdi son yıllarda bu trend iyice yükseldi sanki, bu skyrim'le falan başladılar, sonra witcher 3 şimdi de fallout 4. Asıl soruya gelirsek, ben bu oyunları oynayamıyorum arkadaş yani oynayabilmeyi çok istiyorum ama kafam basmıyor mu diyeyim, yeteneğim mi yok diyeyim. Skyrim aldım 10 dakika dayanamadım. Witcher 3 aldım 7 -8 saat sonra bıraktım. Aslında oynarken çok da zevk aldım. Şimdi de Fallout 4 çıktı çok hevesliyim ama bu tarz oyunlara başladıktan sonra çok üşeniyorum hani işte "çanak çömlek topla, bunları blenderda karıştır sonra kılıcına sür bak çok güzel oluyor" falan bana çok zor geliyor. bir de herhangi bir şey, en ufak nokta kaçıracağım diye oyuna konsantre olamıyorum. Ben ki FPS oynarken girmediğim mekan kalırsa, almadığım bir ammo bile olursa uyuyamayan adamım. Bu oyunların olayı görüğün her boku toplayım birleştirip bir şeyler yapmak mıdır nedir? Herşeyi nasıl takip edip kontrol edeceğiz. Ben bunlar için çok mu yaşlandım? Biri beni aydınlatsa negzel olurdu.

Herkes herşeyi sevecek diye bir kaide yok hocam. Aynı yollardan geçmişiz, ben de epeydir oyun içindeyim. FAkat RPG ler öyle çok beni sarmadı aynı şekilde, eğer para verip alacaksan F4 ü alma. Zira Skyrim in aynısı neredeyse hani genel yapı itibariyle. Olay tembellik işte başka bir açıklaması yok. Ben de hiç yapamadım saatlerce crafting, grinding vs olaylarını. Ama FPSde dediğin gibi it gibi koşturuyorum, diğer oyuna harcayacğım gücün 2 katını harcıyorum. Ama işte zevk renk meselesi. Tembellik olayı ayrı bir de işin daha acı kısmı o diyalog kısımlarına gelemiyorum ben. F4 de çok fazla yok bunlar ama ilk iki oyun hatırladığım kadarıyla uzun uzun textlerle doluydu. Hani onları okuyup anlamak için sabır lazım bir kere, ama arkadaşlarım ağızlarının suyu akarak bahsediyorlar bu muhabbet kısmından. Şimdi tüm hikayeyi kaçırdıktan sonra zaten hoşuna gidebilecek tek bölüm action veya grind/craft kısımları. RPG de FPS actionu yok malum, ve level olayları olduğundan ömür geçiyor güzel item alıp güçlenmek. E onları yapmak için de dediğimiz olaya geri geliyoruz. Sonra hemen bayıyor. FPS de al eline silahıo yardır bitti gitti. Aynı şekilde yarış oyunları vs de aynı şekilde. Benim muzdarip olduğum durum bu, ben de 30 yaşındayım, muhtemelen sen de aynı şeylerden dolayı bayıyorsun :)

Strateji de sevmem mesela ben, yapamıyorum yani. Ama MMO de akan sular durur, FPS zira.
  • liriamer  (25.11.15 22:49:48)
-alıntı-
Bu oyunların olayı görüğün her boku toplayım birleştirip bir şeyler yapmak mıdır nedir?
-alıntı-
birazı dediğiniz gibi ama büyük kısmı size sanal bir dünyada yaptıklarınızın olayların gidişatına ve çevreyi nasıl değiştirdiğine dair yarattığı illüzyon. hani genelde fps'de size verilen kısıtlamaları yoğun aksiyona ya da ufak bulmacalara odaklayarak aslında oyunun sonuna kadar sizi meşgul ederler ya, rpg'de de sizin lineer ilerleyişinizin duvarlarını yıkıp çevreyle, keşfetmeyle, yan hikayelerle oyalıyorlar. bu oyunlarda yaptığınız tercihler bazılarında oyun sonuna büyük etki ettiğinden 2 kişinin aynı oyunu oynayıp farklı sonuca ulaşmaları, onların bu kadar konuşulmasını sağlıyor. eskiden rpg'ler daha çok konuşmalar üzerinden giderken şimdi grafiklerle ve diğer oyun türleriyle harmanlanıp(fallout 4 iyice fps oldu diyenler misal) türe yeni gelenlerin daha kolay adapte olmalarını sağladılar. ama bu özgürlükler sizin gibi bazı oyuncularda
olaylara odaklanamama, hikayeden hatta oyun dünyasından kopmaya sebep olabiliyor. olay yaşlılık değil de biraz oynama tarzınız biraz beğenileriniz.

30'lar klübünden rabban bildirdi.
  • rabban  (26.11.15 00:18:44)
bakın çok ilginç. yalnız değilmişim. hepinizi öpüyorum.

  • endosperm  (26.11.15 00:31:21)
Aynı durumda gibiyim, ve memnunum bu durumdan. Bu oyunlar bildgigin mesai harcamani istiyor. Çok kapsamlı yapılıyor.asosyalligin bi turu gibi geliyor. Bana artık eğlencelik şeyler lazım. Misal Mario :). PlayStation daki god of war serisi gibi

  • nucleon  (26.11.15 01:18:45)
skyrim de illaki birşeyler toplamana gerek yok. keza fallout da öyle. witcherda da eğer en zor da oynamıyorsan o iksirleri yapman şart değil.

aslında witcherlık mevzusu biraz ayrı. hikayeyi bildiğin zaman o iksirleri yapmak istiyeceksin. adamımız mutant çok iyi dövüşçü vs ama olayın aslı bir insan içtiği zaman ölümcül olan iksirleri yapıp onları içip kendinden çok üstün yaratıkları öldürmesi.

fallout 1 ve 2'de bu tür mekanizmalar kesinlikle yoktu. silahını alır turn based action'ını yapardın. baldurs gate ve diablo 1 ve 2'de de bunlar yoktu. yani aslında var da böyle abartı değildi. mesela baldurs gate 2'de silah parçaları toplardın. skyrim'deki gibi metal vs değil. oyunun başında bir elmas buluyorsun diyor ki bu equalizer isimli bir silahın "pommel"ı. sen de arayırsun topluyorsun yapıyorsun silahı.

herhalde bu mevzu oyunların mmorpglara benzemesi ile başladı. başta wow'da vardı işte. maden çıkartıyordun falan. çok zevkli gelmişti millete. şimdi her oyunda var bir crafting and hoarding meselesi. dediğin gibi can sıkıyor.
  • ayiadam  (26.11.15 10:21:04)
skyrim de illaki birşeyler toplamana gerek yok. keza fallout da öyle. witcherda da eğer en zor da oynamıyorsan o iksirleri yapman şart değil.

aslında witcherlık mevzusu biraz ayrı. hikayeyi bildiğin zaman o iksirleri yapmak istiyeceksin. adamımız mutant çok iyi dövüşçü vs ama olayın aslı bir insan içtiği zaman ölümcül olan iksirleri yapıp onları içip kendinden çok üstün yaratıkları öldürmesi.

fallout 1 ve 2'de bu tür mekanizmalar kesinlikle yoktu. silahını alır turn based action'ını yapardın. baldurs gate ve diablo 1 ve 2'de de bunlar yoktu. yani aslında var da böyle abartı değildi. mesela baldurs gate 2'de silah parçaları toplardın. skyrim'deki gibi metal vs değil. oyunun başında bir elmas buluyorsun diyor ki bu equalizer isimli bir silahın "pommel"ı. sen de arayırsun topluyorsun yapıyorsun silahı.

herhalde bu mevzu oyunların mmorpglara benzemesi ile başladı. başta wow'da vardı işte. maden çıkartıyordun falan. çok zevkli gelmişti millete. şimdi her oyunda var bir crafting and hoarding meselesi. dediğin gibi can sıkıyor.
  • ayiadam  (26.11.15 10:21:04)