[Beyin Fırtınası]Basket Makinesi Nasıl Yapılır

Selam duyurunun müyyendizleri,

Basket oynayamamaktan deliriyorum. Çatımda da boş yer var. Basket makinesine benzer bir düzenek yapmak istiyorum. Potası olsun, top sağa sola kaçmasın, çok ses yapmasın. Saysın falan istemiyorum, sadece top içinde kalsın yeter.

Nası yaparız bunu, tahtadan mı? Hadi bi' fikir :D

panyayı kauçukla, zemini altı boşluk olacak biçimde brandayla kaplayarak gürültüyü minimuma indirebilirsin.

  • vonkhar  (20.02.15 23:04:06)
Sağa sola kaçmaması için n'apılabilir? Branda fikri mantıklı, şu spor salonlarında mavi olanlardan.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.02.15 23:06:10)
panya kauçukla kaplanınca top sekmeyebilir. daha ince filmler yapılabilir sesi için sekmeyi azaltmayacak şekilde:

en.wikipedia.org (burada ilk constrained layer demişim ama, free layer da denenebilir. daha iyi olur ses için ama, çarpmaya dayanamayabilir.)

zeminde topun sekmemesi problem olmaz kanımca, aksine istenen bir şey olur. bu yüzden orada da brandadan kaçının. brandanın altı boşluk olacak şekilde konduğunda top geldiği zaman topun da sahip olduğu enerjiyle yere değecek, dolayısıyla top yere çarpacaktır. bunu engellemenin yolu brandayı gergin yapmak. bu kez de brandanın diafram gibi davranıp ses çıkartması sorunu olacak.

sağa sola kaçmaması için de şutunuzu bozmayacak yüksekliklerde ağ gerebilirsiniz.
  • ron dennis  (20.02.15 23:15:48 ~ 23:30:17)
@ron dennis, tam olarak hangi malzemeyi öneriyorsun zemin için? Bu arada, potayı duvara sabitleyebilirim, o konuda da büyük bir alan var çatımda.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.02.15 23:26:27)
zemine malzeme için şimdi net bir şey diyemem ki... top sürme falan olmacaksa stiff sünger gibi şeyler iş görebilir. şu çocuk parklarının zeminindeki şeyler var ya, onlar denenebilir. ya da kauçuk, ama onda da yürünmez rahat, bilek burkulabilir. o yüzden çocuk parklarının zemini geldi aklıma.

  • ron dennis  (20.02.15 23:33:57)
@ron dennis, Top sürme falan düşünmüyorum.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.02.15 23:43:37)
branda zaten yeterince yerden yüksek olacaktır dert etme. makinalardaki benzer eğimi vererek hafif gevşek bıraktığında istediğini elde edersin rahatlıkla.

  • vonkhar  (20.02.15 23:46:02)
youtube'da kesin vardır bi göz gezdirin..

  • dedim dedim de kime dedim  (20.02.15 23:46:41)
o zaman hocam kuru bir havada gidip top sektirin bi çocuk parkında, bakalım ne olacak ses olacak mı :) kimseye görünmeden biraz kaldırıp altını da inceleyin hatta. ona göre kendiniz döşerken altına toprak vs. koyabilirsiniz.

  • ron dennis  (20.02.15 23:47:06)
@ron, sanırım olayı yanlış anladı. basket makinasında top sektirme, top sürme gibi eylemler bulunmuyor. yalnızca sabit bir noktadan atış yapıyorsun bir kaç topla. attığın toplar eğimli yüzey sayesinde tekrar sana geliyor.

hazır brandalısı
atozfunrentals.ca
  • vonkhar  (20.02.15 23:52:55)
ya aslında branda çok gergin olmasa da titrer ve ses yapar. bunu havada tuttuğunuz poşete vurarak bile görebilirsiniz. brandanın bir problemi de şu atılmak istenen zemini kaplayacağı olacak. eğer bu alan problem değilse yere düşme problemi branda yerine ağ gerilerek daha sessiz çözülebilir.

ben tabii bunları derken bütün çatının kullanılacağını düşünüyorum. ben olsam küçük bir alanla tatmin olmazdım çünkü.
  • ron dennis  (20.02.15 23:55:47)
NASIL :D ? i.hizliresim.com

Başlangıçta kafamdaki böyle değildi aslında :D
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.02.15 23:56:01 ~ 23:56:46)
ben çok büyük çaplı düşünmüşüm ya :) o çizimdeki bir şeyse çocuk parkı şeysine bile gerek yok ama denenebilir yine. brandayı da mesela şu mavi pazarcı brandası diye düşünmüştüm. sağlam olsun, delinmesin diye. yoksa çarşaf da olur da çarşaf yırtılır. o yüzden branda yerine ağ öneriyorum hala, hatta cosh formunda konursa en güzeli olur.

  • ron dennis  (21.02.15 00:02:59)
Başta ben de öyle düşünmüştüm. Fakat yer varken, yani müsaitken, böyle bir şey daha kolay olmaz mı? Attığım top önüme gelecek, mesafe normal pota gibi olacak, yere ses vermeyecek çok basit bi' sistem oldu aslında.

O atılan fotoğraftaki gibi mi yapsam?
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.02.15 00:11:33)
hocam o zaman ağ yapılacaksa ağ da top takılmayacak kadar sık dokumalı olsun. yere bağlanan yerlere zincir, halka falan koymayın da ses olmasın. duvarda sabit bir yere bağlayın.

  • ron dennis  (21.02.15 00:34:24)
www.amazon.com

Kargosu olsa direk bunu alırdım :/
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.02.15 00:43:19)
elektronik sayma islemi icin arduino projelerine bakabilirsin. potanin oraya bir sensor koyup baglarsin. hangi sensor uygun olur bilemem ben de icinde degilim bu islerin ama iyi fikir :)

  • jedilance  (21.02.15 14:14:09)
@jedi, sayma davası olmasa da önemli değil. Stresimi alacak bir düzenek kurmak istiyorum sadece, hatta odaya bile kurabilirim.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.02.15 14:16:16)