üniversite kayıt dondurma

Kuzenim 1. sınıfa henüz başlamışken, sinava yeniden girip başka bölüme geçmeye karar verdi. Ama ne olur ne olmaz diye okulu dondur sen demiş birileri. Vizeler başlamadan da yap dondurma işini demiş. Birileri de fakirlik belgesi al, lazim olur demiş. Bu tutmuş, bu kesmiş, bu pişirmis, bu yemiş.. Bana da, doğrusu nedir bu işlerin diye sormak düşmüş.. Mevzu bahis üniversite, Ege Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu..

kayıt dondurma konusunda çok bir bilgim yok ama gerek yok gibi geldi bana. yazın istediği yere yerleşirse şimdiki bölümden kaydını aldırıp yeni okuluna geçer. kazanamazsa da sene başı kayıt yenileyip turizm otelciliğe devam eder.

kaydını dondurabilmesi için bir mazeret bildirmesi gerekiyor diye biliyorum. fakirlik belgesi almasını o yüzden söylemiş olabilirler..
  • calzoncillos  (27.10.14 19:28:12)
fakirlik belgesi ya da heyet raporu isterler. fakirlik ya da sağlık mazereti dışında kurul onaylamaz. muhtardan 5 dakkada alsın gelsin, kolay bişi zaten. ama dondurmaya da gerek yok, sistemde tüm derslerden kaldı görünür sadece. bi kaybı olmaz seneye aynı dersleri alır kaydını sildirmezse.

  • siklon  (27.10.14 19:34:02)
Peki şu başbakanlık bilmemne bursi var ya her ay ziraat bankası'na yatan.. O hakkini kaybetmemesi için, yani seneye de alabilmesi için sanirim dondurması gerekiyormus.. Doğru mudur ki?

  • vercingetorix  (27.10.14 20:42:06)
Fakirlik belgesini almak o kadar kolay da değil. Kaymakamlığa gitmesi gerekir. Bunun dışında askerlik belgesi vs.. ile dondurabilir. Dondurunca burs alabilir mi bilmiyorum ama dondurmayıp 3 dersten kalırsa burs kesilir.

  • stanbul  (27.10.14 20:48:57)
okulu dondurursa burs/kredi ikisi de kesilir.

edit: kyk'nın sitesine göre eğitime devam etmezse de kesiliyormuş.
eyurtkur.kyk.gov.tr
  • calzoncillos  (27.10.14 20:59:17 ~ 21:02:37)
Tamam dondursa da kesiliyormus, teşekkür ederim. Peki dondurmadan basarisiz olursa, seneye tekrar alma hakki olacak mi burs acaba?

  • vercingetorix  (27.10.14 21:36:30)