annem kendini dine verdi

önceden de ibadetini yapmaya çalışan inançlı bir insandı ama son 2-3 yıldır dindarlığı çok acayip boyutlara taşıdı.

ne zaman eve gelsem kuran okurken buluyorum. eskiden akşamları beraber çay içip televizyon izlerdik, şimdi ben izlerken o kuran okuyor.

çok sık oruç tutuyor. bilmem ne ayında 1 hafta tutmak çok sevapmış, şunun için niyet ettim 3 gün tutucam vs hiç bitmiyor.

bütün işlerimizi namaz vakitlerine göre düzenliyoruz. "anne hadi çıkıp bi kahve içelim" diyorum, "ezan okunacak yarım saat sonra" diyor.

her cuma türbe türbe geziyor. eve bir sürü dini kitap yığdı. okumadığı hurafe kalmadı. bana da yaptırmaya çalışınca "anne bu ne saçmalık ya" diyorum. "öyle deme kızım kitapta okudum" diyor. televizyonda da nerde abuk subuk dini sohbet varsa bulup izliyor.

çok fazla ibadet etmesi kendi tercihidir diye hiçbir şey demiyorum ama dünyaya bakışı, olayları yorumlaması da çok değişti.

olumsuz bir şey olursa "bu neyin cezası" ya da "bu bir sınav, sabır göstermeliyiz". çok zorlandığım bir ders var diyelim, "sen allah'tan yardım iste, o kolaylık gösterir". karar vermekte zorlandığım bir durum varsa, "iki rekat namaz kıl, rüyaya yat. allah sana hayırlısını gösterir"

geçen sene bir gün başı çok ağrıyormuş. namaz kılayım, "öleceksem de secdede öleyim" demiş ve namazda bayılmış. kardeşim eve gelip annemi bulunca ambulans çağırdı da öyle kurtuldu. doğalgazdan zehirlenmiş meğer.

yani hangi birini anlatayım bilmiyorum ki. kızsam olmuyor, anlatsam anlamıyor. fazla eleştirince "senin imanın çok zayıfladı" diye kızıyor bana.

hiç sosyal hayatı yok. ölmeden mezara girdi desem yeridir. üniversite mezunu ve 30 yıl çalışmış bir kadın. bir sendikaya ya da derneğe üye ol, sosyal sorumluluk projelerine katıl diyorum. çok anlamsız buluyor. madem hayatının odağına dini koyacak, acaba mevlevi tarikatına falan mı yönlendirsem diye düşünüyorum. en azından tasavvufu öğrenir, hurafelerden uzak durur. yoksa kendi beynini yiyip bitirecek. ne yapmak lazım?

Annen kaç yaşında ? ve nasıl ilk bulaştı bu işlere yoğunlaştı ?
arkadaş çevresi mi değişti ?bir komşu mu önerdi o da uydu ?
geçmiş yıllarda benim annem de biraz abartmıştı sonra ona interneti öğrettim . bir notebook verip eline google ile tanıştırdım .
dedim ne ararsan onu bulursun.
sonra baktım herşeyin abartısından vazgeçmiş makul duzeyde okuyor inceliyor guruplar kurmuş tartışıyor.
sana da öneririm .
  • devilone  (22.09.14 15:13:50)
annem de benzeri.
samanyolu tv'deki beyazbaşörtülü anneanneler gibi. her şeye şefkat gösterip boynunu büken, her şey allahtandır diyen bir tip. ama daha fazlası sizdekinden. sürekli kuran okuyan, okutan, evde tv açınca "bu saçma sapan şeyleri açaçğınıza kuran açın deyip hacı kanalı açan, arapça konuşulan şeyleri kutsal gören, bizlere de baskı uygulayan biri. neyse ki ailemle beraber yaşamıyorum. -tatillerde bile evde fazla olmamamın sebebplerinden biri-

annemin sosyal bir hayatı yoktu. zaten ilçede yaşıyorduk. o sebeple her sabah mahalle camisineki mukabelelere ya da kuran kursuna giderdi. sanırım oralarda verilenler\öğretilenler bu hale getiriyor. anneniz de öyle yerlere, kuran kursuna, bir cemaate falan gitmiş miydi?

sizinki yine size fazla karışmıyor gibi. erasmus ve interrail yapmış, uzunca bir seyahattan sonra eve döndüğümün ertesi günü "gavur yerlere gideceğine mekke'ye medine'ye gideydin ya, imanın zayıflamış senin, inancın azalmaya başlamış. gözümde nokta kadar değerin yok" diyebildi bana.

pek cevabım yok ama duyuruyu takipteyim. anormal bir şeyler var gibime geliyor.

diyanet denilen kurumdan da, cemaatlerden kaçtığım kadar kaçıyorum açıkçası. mevlevi tarikatı o kurumlara göre çok daha iyi bir yer oalrak görüyorum nacizane fikrimce.
  • dahinnotha  (22.09.14 15:32:31)
bu 'okuma günleri'ne falan gidiyor mu? bence komşularının/arkadaşlarının yönlendirmesi vardır mutlaka. o kişilerden uzaklaşmasını sağlamak çözim için başlangıç olabilir gibi. bir de bi eksiklik mi var hayatında? mutsuz mu? bişeyler istediği gibi gitmiyor mu? yani bundan medet ummasının sebebi ne? bir derdi ya da korkusu var bence. onu bulmanız lazım.

  • sheridans  (22.09.14 15:37:37)
annem de uzun yıllar evvel benzer bir değişim geçirdi.

önceleri düz dinciyken sonra kuranın okuması/okutulması/tefsir ve arapçaya sardı. çeşitli evlere, cemaatimsi (ama daha ufak, kadınlardan oluşan) sosyal gruplara falan gitmeye başladı. televizyon izlemez, her söylenene inanmaz, araştırır, deli gibi okur, hayat için mücadele eder, çok aktif bir kadındır, arkadaş grubunun lideridir falan ama sonuçta ağır dinci ve muhafazakardır. neyse ki kuran derslerinin yanı sıra son birkaç yıldır ücretli arapça ders de veriyor artık, en azından ek gelir kapısı oldu.

yapacak bir şey mi var? ne yazık ki yok. ağır müslüman bir ebeveynle yaşamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. artık yaşantımıza müdahale etmediği müddetçe dokunmuyoruz. o da alıştı artık zaten. öyle bir baskıda bulunmuyor. epey uzun sürse de hiçbir işe yaramadığını anladı. bir de hoca falan diyorlar artık. kişisel tatminini de yaşıyor. sonuçta herkes mutlu. umarım rayına girer sizin aile de. dinle ilgili bile olsa herhangi bir şeye kanalize olması lazım. yoksa sadece ibadet edeyim oturayım ev işi yapayım geri kalan ne varsa allaha bırakayım derse kafayı cozurtabilir.
  • sir gawain  (22.09.14 15:52:03 ~ 15:57:10)
yetişkin bir insan olduğuna göre annenizin kendi inandığı doğrular yönünde yaşaması bana yanlış gelmedi açıkçası.
ancak, kendini dine adamış olması her şeyi doğru anlayacağı anlamına gelmez tabi. bir arkadaşımın ailesi de büyük depremde kendilerini, çocuklarını evden çıkaracaklarına namaz kılıp dua etmeye başlamışlar. Rasyonel düşünceye ne kadar aykırı olduğu ortada ama dine de uygunluğundan şüpheliyim.
Çok üzerine gitmeyin ama bu gibi tehlikeli hareketlere karşı uyarın bence. olmazsa sözüne güveneceği bir hoca falan bulun bilemedim.
  • chavezding  (22.09.14 15:58:14)
Hiçbir cemaate kuran kursuna falan gitmiyor. Parası olsa kesin giderdi ama bağış falan istiyorlarmis sürekli. Para veremeyenlerden pasta borek yapmasını istiyorlarmis. "Param yok, pasta börek yapmaya da halim yok" diyor. En azından hala biraz mantıklı olabiliyor diye seviniyorum.

Çok mutsuz olduğunu görebiliyorum. Bir kere zorla psikologa götürdüm. bir daha gitmedi. O kadar para vermek sacmalikmis. Nasil goturebilirim bilmiyorum.
  • sanxis  (22.09.14 15:58:19)
Yakın bir tanıdığımızda yaşadık benzer durumu. Normal davransaydı karışmaman gerektiğini düşünürdüm ama bu son bayılma olayı sıkıntı gerçekten.

Bahsettiğim insanın annesi de psikolog yardımını para yüzünden istememişti çocuk üniversitelerin gönüllü yardımları vs gibi bir şey uydurmuştu ve para verdiklerini gizlemişti annesinden. Bilmiyorum ne kadar doğru olur ama böyle bir şey deneyebilirsin bunun için. Yardım almanız şart diye düşünüyorum çünkü bir süre sonra iyice zor ciddi bir boyuta varabiliyor bu durum.
  • april12th  (22.09.14 16:12:50)
öncelikle benim annem değişim yaşamadı zaten dindardı hala dindar biz hep namaz saatine -oruç zamanına göre ayarlarız onunla olan işimizi gücümüzü bu zor birşey değil insan annesine saygı duymalı hem. Çatıştığımız şeyler de olur ama genel olarak saygı içinde geçiniriz kendisi ilmihal de okur, kuran da okur, başka kitap da okur biz alırız bazen bazen o duyar ister ayşe kulin filan da mı okumz mesela annen? kadınlar sever genelde onun kitaplarını. ve en önemlisi benimki sürekli meşgul hep yoğun. ki benim annem ev hanımı ilkokul mezunu ama nerdeyse her evladıyla bi üniversite okudu annelerde heves/merak en önemli faktör :). bu kadının hiç mi bişeye hevesi yok? bir de anlaşılan bilmem ne ayı dediğine göre muhtemelen dini bilgilerini biraz zayıf yoksa o şevvaldir muhtemelen (ramazandan sonraki ay) bilmiyorsan öğrenecek yanlışı düzelteceksin, annen kıymetliyse tabi. aaa ben hoşlanmıyorum niye böle yapıyo yapmasın demekle olmaz. şu anki tarzınla sen direk dini eleştirmiş annene negatif yaklaşmış, zayıf inançlı oluyorsun kadın da seni dinlemez. ben süper müslüman değilim ama ailede benim kadar fıkıh ilmihal tecvid vs bilen yoktur :p kadın gelir sorar. hiç kafasını bulandırmaz illa bi cevap buluruz sorusuna.
annen 30 sene çalışmış, üniversite bitirmiş..anlamadım nasıl parası yok -emekli değil mi? nasıl sosyal ortamı yok? bizim ev hanımı hatunların 3er 5er günü var bunların bazısı kahvaltılı bazısı şehirdışı. bi sene dil kursuna gidiyor bi sene el işi kursuna gidiyor filan. bunlar çok para isteyen şeyler değil. belediyelerin bi sürü kursu var.
benim anladığım bu kadın yalnız, aktivitesi yok, parası yok yaş da biraz ilerleyince zaten dini faaliyet artar o iyice kendini bunlara vermiş. siz de iyice boş bırakmışsınız kadını...
bence eleştirmeden yaklaşmalısınız anne gel şunu yapalım demelisiniz baban demeli --bizimkiler 50 yaşına kadar başbaşa tatile gitmiş değillerdi son 5 yıldır gidiyorlar mutlular vb. Müslüman bir kadının ibadetini yapması son derece normal... Siz sadece takip edeceksiniz mantık dışı şeyler yapıyorsa, türbelerden tekkelerden medet umuyor başka herşeyi sallıyor hale geldiyse bilgi olarak sağlam temellere oturmasını sağlayacaksınız ve tekraren kusura bakmayın bu kadını bu kadar boş bırakmayacaktınız.
  • niye ama  (22.09.14 16:26:37 ~ 16:29:38)
Youtube' dan Yaşar Nuri videoları açın ve bir şekilde onun da dinlemesini sağlayın, direkt siz yönlendirmeyin, bırakın o dinleyip ilgi duysun. Aynı şekilde onun kitaplarını da alıp hediye edebilirsiniz.

Yalnız (bkz: Carrie) filmi gibi olmuş, bu tür bir değişimi ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi.

Değişimden kastım, gerçek Kur' an inancı ile o hurafelerin yazılı olduğu kitaplara inanç farkı.
  • pozzecco  (22.09.14 19:09:49)
+1 pozzecco tam bunu diyecektim, madem illa kendimi dini vereceğim diyor Yaşar Nuri Öztürk tipi laik müslüman olsun bari de beyni yanmasın iyice.

  • i was made for you  (22.09.14 19:20:00)