network switch router o bu şu (hayati derecede önem taşıyan acil soru)

iki tane switch var. biri 24'lü, diğeri daha azlı. toplam 28 network kablosu var. bir tane de adsl modem var. kablolardan 20 tanesini falan 24'lü switch'e bağladım. kalan portlardan bir tanesine de diğer switch'i bağladım. kalan kabloları da diğer switch'e bağladım. daha sonra ana makineyi sanırsam 24'lü switch'in kalan portlarından birine bağladım. her hangi bir ayar değiştirmeden internete bağlandı.

daha sonra diğer makinelerden bir tanesini, hangi switch'e bağlı olduğunu bilmediğim duvardaki girişlerden birine bağladım. daha sonra ne internete girebildim, ne de ana makineyi görebildim. daha sonra lan ayarlarından ip adresini vs'yi otomatik al dediğimde, internete girebildi. ancak ana makineyi görememe sorunu devam etti.

ofis taşındı ancak sistem aynı kaldı. hangi makinenin hangi switch'e bağlı olduğu bir şey değiştirir mi?

ana makinede, subnet mask 255.255.255.0 iken diğer makinede 255.0.0.0 idi. ana makinenin ip adresi 192.168.1.1 iken diğer makinenin 10.1.1.8 idi. ana makinede default gateway 192.168.1.1 iken, diğer makinede 10.1.1.1 idi. bu arada sistemde 10.1.1.1 diye bir cihaz yok sanki. ancak modemin arabiriminde bir yerlerde 192.168.1.xxx sülalesine izin var gibisinden bir şey okudum.

buraya kadar hala okuyabilenler için soru şu:

ben ne yapayım? problem nedir? gerçekten hayati bir soru. pazartesi sabaha kadar halletmiş olmam lazım. bunu nasıl yaparım? pls ltf tşk..

bütün kabloları çıkarıp ilk paragrafta yaptığını yazdıklarını yap.

  • desdinova  (28.06.08 22:13:21)
switchlerde donanımsal bir problem olmadığını varsayarak söylüyorum, hangi switche kabloyu bağladığınızın bir önemi yoktur.

pclerin (ya da mac, linux farketmez. tcp ip networkünde haberleşen cihazlar diyelim de rahat edelim) sorunsuz haberleşebilmeleri için, arada router yoksa tabii, aynı ip networkünde olmaları gerekir.

"ana makine"den kastınız nedir bilemiyorum ama, tüm pcler modem üzerinden internete çıksınlar, paylaşım gibi sorunlar da yaşamasınlar diyorsanız eğer, her birini modemin ip numarası ne ise, onun ip adresine uygun bir şekilde ayarlayınız. tabii ortamda dhcp server varsa, bunu otomatik olarak yapmanız mümkündür...

kimi makinalar 192.168.1.0 networkünde, kimi makinalar ise 10.1.1.0 networkünde olurlarsa, haberleşme sorunları yaşamaları normaldir (dediğim gibi arada bir router yoksa).

örneğin, tüm makinaları 192.168.1.0 networküne alınız. sorun kalmayacaktır (ister manuel ister dhcp yardımıyla otomatik olarak)
  • hunter the dayworker  (29.06.08 01:29:45)
biliyorsunuzdur, hub lar sadece elektronik devrelerdir, bi porttan ne alırsa onu aynen diğerlerine iletir. switchlerse tablo tutar, neyi nereye yollayacağını bilir. bu bağlamda herşeyi baştan almak bi çözüm olabilir. kablolarda da sorun olabilir, bi kablo testerıyla ana makineye giden kablo test edilmeli bence. bir de şöyle birşey var, switchlerde uplink çıkışı oluyor makinelerden birini ona bağlamış olmayasınız?

  • talemon  (29.06.08 11:42:11)