Bakmaca

Haftasonu üniversiteden kız arkadaşımla görüştüm, nevizadede içmece vs. oturduğum yer de sokak üstü olunca gayet gelen geçen insana baktım şahsen.

Konu kıyafetlere kaydı, kendisi Amerika'ya gitmiş 1 aylığına, işte vay efendim orada istediği kadar kısa etek/şort giyermiş kimse bakmazmış, ama burada rahat olamazmış (sonuna kadar katılıyorum da), gelen geçen hatun kişilere bakarken, işte dönüp bakmıyorlar amerikada kısa etek giyince, öyle bakılmaz tarzı birşeyler söyledi.

Sonuç olarak, abazan bakışı olmadıkça hatunları ortalama 10 sn içinde yukardan aşağı ya da tam tersi yönde süzmek ayılık mı sayılıyor? Abazan bakışı olmadıkça (yiyecek gibi bakıp salya akıtmak) kadınlara bakmak, bağyanları bu kadar geriyor mu?

Yoksa hiç mi bakmamak gerekiyor?

Not: Sorun olmasın diye, bir soru içinde, kız, kadın, hatun ve bayan kelimelerini bir arada kullandım.

insanlar güzel birini gördüklerinde -ki bence dişi, erkek farketmez- döner bakarlar. güzel, herhangi bir şekilde dikkat çekici birine, yiyecekmiş gibi diil de şöyle bir kafayı çevirip bakıp kafayı eski pozisyonuna almak normal bence. yani bir dişi olarak ben de yolda yürürken gördüğüm çok güzel bir başka dişiye "keşke bu kadar güzel olsam" gıptasıyla bakarım. ya da çok ilginç giyinmiş farklı tarzdaki birine "aa, ne ilginç!" diyerek döner bakarım. erkek arkadaşım da aynı şekilde hemcinslerine ve karşı cinslerine bakar. ancak yiyecek gibi bakma durumu olursa da kafasına epeyce ağır olan çantamla darbeler savuracağımı da iyi bilir :) işin şakası güzel ya da ilgi çekici olan hemcinse ya da karşı cinse şöyle bir bakmak bence gayet normaldir. tabi ki aynı kişinin yanından geçen her kadına "ama güzeldi." bahanesiyle bakmasını, yiyecek gibi bakma sınıfına sokuyorum.

  • kedili madam  (17.10.11 11:09:06)
süzülmek pek hoş birşey değil onu bilelim önce. yani en azından benim için. ama sanırım insanın gözü kayıyor, çok güzel birini görünce (kız erkek farketmez) ben de bakıyorum. onun dışında her kıza bakmak zaten tuhaf bir durum. çaktırmadan bakılsa daha iyi gibi. 10 saniye de baya uzun bir süre...

  • african rain  (17.10.11 11:31:53)
biraz artistik yapmis,hatta birazi gectim düpedüz "ben avrupalara amerikalara gittim böyle sey görmedieaam " artistigi yapmis.

simdi en basta o olay yalan,yok bakmiyolar etmiyolar cok net geyiktir.hanim kizimiz öyle algilamak istediginden ignore etmis kendisi.

yoksa ben abazaligin kralini gördüm oralarda.akla hayale gelmeyecek abazaliklar hemde,üniversitede ders sirasinda egilen picasso tablosundan hallice hocanin fotograflarini cekmekten tut da yandan gecen kizlara laf atmadan tut,cep telefonlariyla tacize kadar.

türkiyedeki de bakar,yurtdisindakide.ama bizimkilerde bi sacma algi var olay bundan ibaret.

insanlar dikkat cekmek istediginden giyerler öyle seyleri,erkeklerde iki vucut yapinca üstlerini cikarirlar ,icten ice hosa gider insanlarin bakmasi,ama burdaki faktör,istedigimiz,begendigimiz güzel buldugumuz insanlarin bakmasi hosumuza giderken ,tu kaka buldugumuz insanlarin bakmasi rahatsiz eder.

türkiyede insanlari begenmezken oralarda hayranlikla bakan türk kizimizi rahatsiz etmez ordakilerin bakmasi.

pratik hayatta paradoksal bir durum gibi ama durum böyle.
  • serabetan  (17.10.11 11:39:22 ~ 11:40:39)
uzun bir açıklama yazma niyetindeydim, baktım serabetan yazmış yeterince. ne yani şimdi bu kızlar mini eteği sırf daha rahat olduğu için mi giyiyorlar. hadi canım ordan, dekolte giyen bir kadının amacı zaten dikkat çekmek değil midir anlamadım ki...

  • ruhibirbanyo  (17.10.11 11:47:49)
peki çaktırmadan bakmak nasıl oluyor? İnsanların sadece suratına mı bakar insanlar? Süzmek kelimesi gayet karşı tarafın suratına ve vücuduna bakmaktır. 10 metre uzaktan gelen birinin tek hamlede suratına kilitleniyor ve başka bir yerine bakmıyorsanız tebrik ederim.

Sanırım bizde bakmak olayı azıcık abartılıyor, yoldan geçen görüş açıma dahil olan insanlara bakarım, bakarım derken, görürüm, yaşlı amca da olur ufak çocuk da.

Bakmak ile gözle soyup tecavüz etmek arasındaki farkı anlayamıyor sanırım insanlar. Karşımdan gelen mini etekli hatuna, bakmam diyen erkek/kadın kişisinde bence gayet büyük bir sorun vardır.

Bakmak = Yüzüne bakmak, saç rengini göz rengini algılamak, giydiği eteği görmek vs. Ağzı açıp salyaları akıtıp far gören tavşan kıvamında bakmak değil ona da açıklık getirelim
  • bonjurkes  (17.10.11 11:51:48)
@bonjurkes

aslinda benim bahsettigim ,sizin dediginiz hayvanca bakis(normal bakis olmaz gerci de),aynisi oralarda da türkiyedede war.farkli degil

birde siz karsidan gelen kizla tanistiginizda okulda mesela "aaa bak negzel olmus saclari,melek gibin maaasallah" mi diyorsunuz yoksa "oyyy dasss yaa,nasil tanissam su kizla,birolll su kizi taniyomusun la" mi diyorsunuz,abarttili yazdigim kadar olmasa da ikinci dedigimdekine benzer örnekler sergiliyorsunuzdur düsüncesindeyim.

evet kadinlari rahatsiz edenler türkiyede vardir,ama bahsedilen ülkelerde de sayisizca yer alirlar.ordaki tecavüzcüler,tecavüzcü katiller ormanda yetismiyor,gayet halkin icinde yetisen insanlar.

bunun tek farki kizimiz oraya gidince ignore ediyor bakislari.yoksa cok büyük fark yok.
  • serabetan  (17.10.11 11:58:36)
kedili madama çok katılıyorum. cinsiyeti farketmez, güzel olan veya ilginç olan insanlara bakarım. sevgilimin bakmasından da rahatsız olmam. ama uzun uzun bakmak, giderken dönüp bakmaya devam etmek vs. beni rahatsız eder. karşımdakiler de bana çok kısa, görüş mesafesinde bakarsa rahatsız olmam. ama öküz-tren gibi bakarsa veya bacağıma, göğsüme odaklanırsa çok rahatsız olurum.

  • kompos  (17.10.11 12:11:24)
aklı ve pipisi olan her erkek 2.sini düşünür, muhtemelen kadınlar da beğendiği erkekle ilgili benzer şeyleri düşünür, fakat bunu dışarı nasıl yansıttığı önemlidir kişinin.

Hatun daşmış diye gözlerimle hatunu soyup da salyamı akıtmam
  • bonjurkes  (17.10.11 12:11:43)