İstifa ederken yalan söylemek

Yarın istifamı vereceğim. İş yerinde öyle çok bayıldığım insanlar yok, bir daha görüşeceğimi sanmıyorum. Yöneticilerim bir tek iyi ama istifa ederken nedense kimseye şuraya geçiyorum demek istemiyorum. insanlar da bana bayılmıyor tabii ama kimsenin benden haberi olsun istemiyorum. ihbar süresi boyunca herkes bir şeyler soracak edecek. Ben yeni şirketimin ismini söylemek yerine yurtdışında yüksek lisans diye bir şey sallamak istiyorum, bunun bir yan etkisi olur mu? İleride öğrenmeleri umurumda değil zaten denk gelirsem gidemedim derim. İstifa ederken doğru söylemek zorunda değiliz değil mi?

Benim bu durumlarda (cevap vermek istemezsem) kullandigim alip su:

Nicin ogrenmek istiyorsun?

Once bir sasiriyorlar. Tekrar sorarlarsa da "bakcaz" filan dersiniz.

Yoksa bu sefer de YL ile ilgili bir suru sey sorarlar, isin icinden cikamazsiniz.
  • parcxerox  (30.11.22 22:36:01)
Dogru soylemek zorunda degiliz ama bana kalirsa yalan soylemek dogru degil.

Soylemek istemiyorum diyebilirsin, linkedin'de gorursunuz diyebilirsin, aciklamak istemiyorum diyebilirsin. Su ana kadar yaptigim cogu is degistirmede hic soylemedim nereye gittigimi bu taktiklerle
  • fakyoras  (30.11.22 22:36:59)
Yöneticiler illa öğrenmek isteyecek ama onlara da mı açıklayamam diyeceğim :(

  • walser  (30.11.22 22:39:22)
is dunyasinda kimin kime ne zaman isinin dusecegi, kiminle yollarinin falan kesisecegi belli olmaz. uyduruk bir yalan soyleyip arkandan gereksiz dedikodu yapmalari icin firsat cikarma bence.

  • hot potato  (30.11.22 22:50:34 ~ 22:50:52)
süpriz olsun likedin'den öğrenirsiniz dersin sonrada gülersiniz. gidince. duyarsınız dersiniz.

yani soylemek zorunda değilsin.
  • kuzey li  (30.11.22 22:53:47)
Su an kesin bisi yok, bir iki yer var bakalim, netlesmedi henuz de gec.

  • mor oje  (30.11.22 23:03:18)
Yalan yok Rocky, yalan yok!

  • duster  (30.11.22 23:07:12)
Bizim bir arkadaş istifa ederken "Sıkıldım işten. Adana'ya gidip kafa dinleyeceğim bir süre. Sektöre de geri döner miyim bilmiyorum." filan demişti. 1 ay sonra bizim şirketin bi rakibinde işe başlayınca acayip gülmüştük. Birkaç yıl dalga geçmiştik arkasından niye bu kadar kastı diye:)

  • perferil  (30.11.22 23:35:30)
yalan söylemeyin, dürüstçe paylaşmak istemiyorum diyin.

  • nuisance  (01.12.22 00:01:39)
Ben olsam yalan söylemek yerine bakacaz edecez teklifleri değerlendiriyorum falan derdim

  • birmilyonunvarmi  (01.12.22 00:27:36)
Yeni yeri soylememek gayet normal bir sey. Adap bilen biri sormaz zaten. 3 ay once ben de istifa ettim. Sorana da “boyle seyler yeni yere baslayincaya kadar soylenmez, zamani gelince linkedin’den gorursunuz.” Dedim ben mesela.

  • ghilleinthemist  (01.12.22 00:56:44)
Benim gördüğüm, "İş için görüştüğüm yerler var", "bir süre dinleneceğim" vs. diye çıkanlar oldu. Ertesi hafta da işe başladılar. Siz de pekala yüksek lisans başvurularım sonuçlanmak üzere vs. diyebilirsiniz. İlerde soran olursa da kabul alamayınca x işine başladım dersiniz.

  • nickini vermek istemeyen uye  (01.12.22 01:00:59)
zorunda degilsin, ama ben her seferinde gidecegim yeri soyleyen biri olarak soylemeyince ne oluyor anlamakta gucluk cekiyorum, zaten adamlarin bulmasi 2 gun surmez isterlerse. bu tarz egosal islere gerek yok.

cikis mulakati bence iyi birsey..
  • cooperr  (01.12.22 08:01:02)
Yalan söylemeniz gereksiz olur. hot potato ve ghilleinthemist +1.

"Nereye gidiyorsun" diye sorduklarında "iyi bir yer, bilmem ne sektöründe, zaten linkedin'den görürsünüz eheh" tarzında cevaplar verirsiniz kimse - hele yöneticiler- çok darlamaz zaten.

Hayırlı olsun yeni işiniz.
  • pispinti  (01.12.22 08:34:00)
Hocam neden yurt dışında yüksek lisans? Anadolu üni olmuyor mu? akskdkd

Söylememek istemenizi anlayabilirim ama neden yalan söylüyorsunuz? Kompleks yapmak yerine dürüst olup söylemek istemediğinizi belirtebilirsiniz. Söylemeyen insana da kimse ısrar etmez zaten.
  • ruhen hastayim ben  (01.12.22 08:58:12)
İş hayatında çıkarken kapıyı çarpmamak, sizin açınızdan olumlu değilse bile, en azından nötr bırakmak diplomatiktir ve gereklidir. Kimse kimseye bayılmasa da yalan dolan, kimsenin benden haberi olmasın istiyorum bla bla bla gereksiz ego kasmak, başka bişi değil.

  • Phoebe  (01.12.22 09:44:42 ~ 11:55:29)
böyle bir mevzudan yalan söyleme boşver. daha belli değil bi kaç yer ile görüşüyorum de geç. üsteleyen olursa napçan hacı dersin? o anlar herhalde.

  • seyduna6687  (01.12.22 10:22:52)
Yüksek lisans de geç. Farklı ilçeye taşınma durumu var diyebilirsin.

  • dissendium  (01.12.22 11:27:39)
netlesmedi henuz, netlesene kadar belirtmek istemiyorum +1

soyleyince ne oluyor peki olayina gelirsek; bir kere soyledim, ve sirketim gececegim sirketi arayarak isi bozdu. Her sirket oyle degil ama bazi sektorlerde boyle.
  • 65 derece  (01.12.22 12:26:39 ~ 12:26:51)
yalan söylemeniz kötü olur. çünkü bu yalan söylediğiniz kişiyi yarın başka bir iş yerinden arayacaklar ve sizi soracaklar.

  • co2s2  (01.12.22 12:56:22)
Yurtdışında yl yerine ailevi nedenler diyebilirsiniz. Çok sorgulamazlar o zaman.

  • nickini degistiren yazar  (01.12.22 13:14:40)