Avukat, hukukçu arkadaşlar desteğiniz gerek.. (Kiracılık sorunları)

Her şey dahil (elektrik, su, ısınma) oturduğum bir ev var. Ev sahibi firma doğalgazda arıza var sorunuyla binayı boşaltmamızı istedi. Söylediklerine göre baştan doğalgaz hattı çekilip, projelendirilecekmiş. Tadilat olacakmış bütün daireler. Yazılı olarak hiçbir gerekçe, belge sunmadılar, sözlü olarak bildirdiler herkese. Toplam 12 daire var, 8-9 kişi çıktı gitti zaten.

Dün avukatları aradı, tahliyeyle alakalı görüştük. Arıza yok ama baştan projelendirilecek gibi bir şeyler söyledi. Ya tam konuya hakim değil ya da şu an için arıza yok ama tadilat gerekiyor. Ama bunlar bunu bahane ederek 1 aydan fazla oldu kaloriferleri yakmıyorlar.

Ev sahibi firmayla zıtlaşamıyorum, zıtlaşmak da istemiyorum. Çünkü binanın en alt katında sistem odası var ve anahtarları sadece bunlarda var. Isıtma sistemleri, ana su vanaları, elektrik şalterleri hepsi burada. Ben bunlarla zıtlaştığım anda bunlar benimle uğraşmak isterse ve elektrik, su gibi ana ihtiyaçlarımı aşağıdan kapatırsa büyük sıkıntı yaşarım. Evet sözleşmemde bu giderlerin dahil olduğu yazıyor ama uğraşırsalar uğraşırlar diye düşünüyorum. Herkes kapatamaz, şikayet edersin diyor ama nereye şikayet edeceğim ve çözümü ne kadar sürecek.. Çözülse bile bu süreçte sinir, stres olmak istemiyorum.

Şu anda farklı bir eve çıksam kiram 2 katından fazla artıyor. Hadi bunu da kabullendim, kiram piyasaya göre düşük kaldı, bir şekilde bizi çıkartıp formaliteden tadilat yapıp yeniden kiraya verecekler.
Doğalgaz işinin tamamen uydurma olduğunu düşünüyorum ben. Zaten yazılı olarak bir gerekçe sunmadılar.
Şu anda binada sıcak su var ama 1 aydan fazladır kaloriferler yanmıyor. Sürekli oyalayıp, parça bozuk, arıza var diyip yakmadılar. Sonra da bu doğalgaz sorunu bahanesini çıkardılar. Sözleşmemde her şey dahil olduğu açıkça yazıyor. Isınma, elektrik, su gibi.

Ben bir şekilde buradan taşınacağım zaten. Çünkü bu süreçten çok sıkıldım ve bunlara bağlı yaşamak istemiyorum. Artık eve bile gelmek istemiyorum diyeyim, öyle nefret ettim.

Başka bir yere taşınmanın maliyeti de çok tutuyor. Evler 6-6 buçuk civarı bu bölgede. Hadi 6 bine tuttum diyelim. 6 bin kira, 6 bin depozito, 6 bin de emlakçı komisyonu. Kafadan 18 bin gidiyor zaten. Ben şu anda 2 buçuğa oturuyorum. Elektrik, su, doğalgaz zamlandı, giderleri arttı diye 2 ay önce 1000 lira zam yaptım iki tarafta memnun olsun diye.
Avukatları aradığı zaman emlakçı komisyonunu ve bir kira bedeli depozito talep ettim kendilerinden. Firma sahiplerine sorup döneceğini söyledi.

Şu anda da şöyle bir sıkıntım var. Benim için en önemlisi bu şu anda.

Civarda evlere bakıyorum, 1-2 tane kafama da yatan var. Fakat bunlar bana yazılı gerekçe sunmadan ve bu emlakçı komisyonuyla depozitomu almadan çıkmak istemiyorum.
Dün ayın 15’i benim kira günümdü yatırmadım, belki bugün yatırırım. Kirayı ödesem bir ay daha buraya bağlı kalacağım en az. Bir ay buraya bağlı kalsam baktığım evler tutulacak. Çünkü bu bölgede evler çok hızlı tutuluyor, bulduğum ev de bütçeme en uygun olan ve civardaki en ucuz ev. Yani bir ay kadar beklemesinin imkanı yok.

Kirayı günlük olarak mı yatırsam diye düşündüm. Dediğim gibi tamamını yatırırsam en az bir ay buraya mahkumum ve baktığım evler tutulur.

Yani ne yapsam ne etsem bir türlü kafamda kuramıyorum.
Evden çıkmasam bunlara dirensem, birkaç ay sonra bir şekilde pislik yapıp beni çıkmaya mecbur bıraktıkları zaman, asgari ücretin artmasıyla piyasa daha da uçmuş olacak. Bu sefer 5-6 bin olan evler belki de en az 8-9 bin olacak.
Çıksam gitsem diyelim, bir hak talep edemeyeceğim belki de. Kendi çıktı gitti diyecekler. Zaten kira masrafım iki katından fazla artıyor bir de üstüne depozito ve emlakçı komisyonu.

Biraz uzun oldu, kusura bakmayın.
Zor bir dönemden geçiyorum ve biraz desteğe ihtiyacım var açıkçası.

Siz olsanız ne yaparsınız? Her türlü fikre, akla açığım.

Hocam siz kiranızı ve aidatınızı ödüyorsanız, komşuları rahatsız etmiyorsanız veya taşınmaza zarar vermiyorsanız; sizi bu sebeple çıkartamaz. Siz avukatların tahliye davası hemen sonuçlanır lafına kanmayın, en az iki sene sürer. Yahu tanıdığımız var 3 senedir kira ödemeyen kiracısını tahliye ettiremiyor. Siz geçin onları. Bu süre boyunca size elektrik su vermemek gibi lüksleri olamaz, iyi bir avukatınız olursa, iyi avukattan kastım duruşmaları takip edecek, sizinle birlikte çalışıp dosyaya yeni evraklar ekleyecek vb., burunlarından gelir.

Kiracıyı sizin bahsettiğiniz şekilde çıkartabilmesi için binanın oturulamaz olması gerekiyor. Biz de binamız merkezi sistemden, kombiye geçtiği için mal sahibi kombi yaptırana kadar soğukta oturduk, ama elektrikli ısıtıcı ile oturduk falan.

Şimdi ya siz yeni yere geçme karşılığı sizin bir sonraki kira dönemine kadar oluşacak zararınız (kira farkı + emlakçı komisyonu + taşınma) masraf karşılığı çıkın, ya da bir avukat bulun. Öyle elektriği keserim, suyu keserim falan onları geçin, burunlarından gelir.

Ben mal sahibinin annesi hasta falan yalanlarına kanarak, saf saf çok az bir ücret karşılığı geçmeyi kabul ettim ve şu an pişmanı, o oyunlara da gelmeyin.
  • malheiros  (16.11.22 12:13:19)
sorunuzun tam cevabı değil ama geçenlerde haberlerde böyle bir konu vardı.

ilgili kiracı 1-2 ay aidat ödememiş. site yönetimi sıcak suyunu kesmiş.
gerek yönetimin gerekse ev sahibinin böyle bir hakkı olmadığına dair davalar havada uçuşuyordu.

2 opsiyon var.
Yazılı şekilde dönün demeyi es geçmeden ya masraflarımı karşılayın çekip gideyim ya da siz tadilatını erteleyin ben krallar gibi otururum diyeceksiniz.
dediğiniz gibi inatlaşırsalar (su kesmek vs.) zararlı çıkacak taraf onlar.
  • tenyalar bagirsakta yasar bagirmasakta  (16.11.22 12:46:17)