Seboreik dermatit

En sonunda dayanamayip saci 3 e vurdum, yillardir cekiyorum bu hastaligi ama hic bu kadar olmamisti. Kulaklarima kadar geldi artik. 7 aydir hicbir sekilde gecmedi. Artik elma sirkesini hem kafama sprey olarak sikarak, hem de gunde 1 yemek kasigi icerek ayrica her gun sacimi yikayarak nasil olacak gormek istiyorum.

Benim merak ettigim sey, bu lanet hastaligin cidden bagirsakla alakali olup olmamasi. Kendimi bildim bileli ishalimdir. Hic gecmez. Yediklerime de oldukca dikkat etmeye calisiyorum, ekmek asla yemem, gluteni mumkun oldugunca tuketmemeye calisirim, meyve yemem seker tuketmem, abur cubur yemem. Daha ne yapayim arkadas? Doktorlar bir halta derman olmuyorlar. Benim gibi seboreik dermatit hastasi olup bagirsaklarindan problem yasayan var mi? Surekli gurul gurul sesler geliyor ve dedigim gibi kendimi bildim bileli ishalim. Artik psikolojim tamamen bozulmak uzere. Evden disari cikmiyorum, sosyal hayatim bitti. İntihari bile dusunduruyor bu hastalik. Ayni durumda olan ve bir nebze tavsiye verebilecek olanlari bekliyorum.

sebirox şampuan & advantan M losyon
denemenizi tavsiye ederim

  • ala09  (22.09.22 18:04:41)
Vichy dercos 10 yıllık serüvenimi bitirdi. İlk seferlerde 2 güne bir sonra haftada bir sonra ayda bir Şuan sadece atak dönemlerinde.
Bağırsak falan bilmiyorum ama şunu fark ettim, stresli zamanlarda ve pizza gibi hamur işlerde, fast food kızartmaları atak dönemini başlatıyor.

  • gokank4  (22.09.22 18:25:27)
iç hastalıklarla ilgili mi bilmiyorum (bildiğim bir bağırsak sorunum yok) fakat mevsim geçişlerinde azdığını biliyorum. Benim de şu sıralar arttı. Bu hormonal bir şeyden mi oluyor yoksa havadaki nem oranı değişiyor o mu etkiliyor bilemem.

Neutrogina T-Gel işe yarıyor bende. Sakalım için çözüm bulamadım ama (çok umrumda da değil)
  • nhk ni youkosu  (22.09.22 18:59:22)
Yediklerinden oluyorsa git doktora uygun görürse bir antihistaminik hapına düzelirsin. Değilse Vichy dercos öneririm ama genel olarak kafaya taktığında çoğalıyor, stresli olmadığın bir dönemde kendiliğinden geçiyor. Yıllardır uğraşırım bu meretle.

  • uvcray  (22.09.22 19:18:05 ~ 19:21:13)
Süt ve süt ürünleri de etkiliyor 1 ay kesmenizi öneririm. Özellikle peynir.

Dışardan yemek yiyorsanız, ne yerseniz yiyin yağı vs dokunuyor olabilir. Ben dışarıdan yemeyi kesince ishalim gidiyor.

Sonra maya dokunuyor olabilir. Mayalı alkoller, tam tahıllı da olsa, çavdar da olsa glutensiz de olsa ekmek bu gruba girer.

Et ürünleri dokunuyor olabilir. Özellikle kırmızı et. Aslında yalnızca kırmızı et dokunabiliyor. Bunu deneyebilirsiniz.

Paranız varsa holistik bir doktora görünün. Çünkü beden cidden bir bütün.
  • zimbirik  (22.09.22 19:50:12)
İshal konusu önemli. Vücudun elektrolit dengesini bozarsın. Kötü şeyler gelir başına. O konuyu ihmal etme. İyi bir doktor bul.

Seboreik dermatit ilaçlarının neredeyse tamamı yan tesiri çok fazla olan ilaçlardır. Bu ilaçların ve şampuanların deriyi inceltici ve daha da korumasız hale getirici özelliği vardır. Tamamen geçirici tedavisi olmayan, zaman zaman alevlenen bir hastalıktır. Alevlenme esnasında ilaçla alevlenmeyi sönünümlendirmek, daha sonra başka bir grup ilaçla yeniden alevlenme zamanını mümkün olduğunca geciktirmek gerekir. Bu işlem için de bilinçli ilaç kullanımı, yani hekim kontrolü gerekir.
  • Mirket  (22.09.22 20:56:44)
vichy dercos benim de uzun süreli saçla ilgili sorunumu komple çözdü. kesinlikle bir kez kullanın ve 1 aylık süreçte değişimi görün. en azından deneyin.

yüz bölgesinde de hametan ve travazol kullanmıştım başta değişmeli doktor tavsiyesi ile. sonra travazol u bir zaman sonra bıraktım. çok nadiren hametan kullanıyorum. yüzde 70-80 oranında rahatladı, tamamen yok oldu diyemesem de o çok büyük kızarıklıkları giderdi.

baharattan uzak dur demişti bir doktor.

bir yazar ise, her şeyi denediğini ama sorunun istanbul şebeke sularından kaynaklandığını keşfettiğini, dolayısıyla duş başlığına filtre taktırdığını söylemişti ve bu konuyu çok heyecanlı anlatmıştı.

ama ben bu halimle tüm vücudumda gerçekten yüksek oranda hallettim diyebilirim. baskılıyoruz en azından.
  • la traviata  (22.09.22 21:15:38 ~ 21:16:28)
vichy dercos+zaman zaman ketoral

  • marla is in my head  (22.09.22 22:05:02)
10 yıl çektim, carnivore olduğumdan beri tamamen geçti. 2 yıldır bir kez bile tekrarlamadı, hep stresten stresten diyip duruyorlar ama bu son 2 yıl hayatımın belki de en stresli dönemiydi ayrıca. ne yüzümde/ellerimde dermatit kaldı ne saç derimde/kaşlarımda kepek kaldı... daha geçen ay görmüştüm benzer şekilde dermatitim geçti diyenleri www.reddit.com daha önce de çok gördüm carivore diet ile çeşitli sağlık problemlerinden kurtulanları.

2 yıldır özel bi krem veya şampuan da kullanmıyorum, eskiden kortizonlu kremler dercos h&s clinical strength ketoral, coresatin vs. derken bulabildiğim ne varsa denedim hiçbiri kalıcı kesin çözüm olmuyordu.
  • konetsu  (22.09.22 23:31:53)
bende 15 yıldır var, zaman içinde azaldı çok şükür ama hala var.

süttü, domatesti ottu boktu alayı traş. keza sirke de... bağışıklık sisteminin güçlü olması lazım. düzenli egzersiz, d vitamini, çinko takviyesi, koenzim q10... bunlar mühim. bu genetik bir hastalık. kişiden kişiye göre atak sebepleri farklı ama hep varlar, olacaklar.

şimdi coresatin sarı kutu alıyorsun (kortizonsuzdur kendisi), yatmadan önce sürüyorsun saç derine, uyandığında vich dercos ile saçını yıkıyorsun. her gün veya gün aşırı bu işlemi uyguluyorsun, sonra da bana dua ediyorsun. :)

kortizonlu kremlere bulaşmamanı tavsiye ederim. hepsi kısa süreli çözüm, uzun vadede daha çok zararı var. he, benim dediklerim de kısa süreli ama en azından zararsız.
  • motosiklet burclu adam  (23.09.22 00:12:55 ~ 00:14:25)