Maaşınızın ne kadarını kenara koyuyorsunuz?

Oran olarak soruyorum tabi. Her ay gelirinizin yüzde kaçını kenara koyuyorsunuz ? Yada ideali nedir sizce ?

eskiden %20 falan koyardım şimdi bir kuruş koymuyorum direkt bir şeyler alıyorum. Sonra alamayacağım düşüncesiyle yani...

  • alaimisema  (19.09.22 09:19:20)
Gelir gider tablosu gibi tuttuğum bir Excel var. Oraya baktığımda 2022 ilk 8 ay ortalaması %43 olarak gerçekleşmiş. Kira yok, konut kredisi var... Evliyim, eve giren toplam para üzerinden hesapladım.

  • pispinti  (19.09.22 09:31:44)
sene başında %80 ve üstü gibiydi. Şimdi %70-75 bandında. Ekim'de minik bir zam alıyoruz, benzer harcama planında %75-80'e çıkıyor.

ideal yerine asgari birikim fikir vermesi açısından daha mantıklı. %20'den aşağısını biriktiriyorsan ya az kazanıyorsun ya da çok harcıyorsun derim.
  • gabe h coud  (19.09.22 09:36:16)
Maaşın yüzde 80'ini nasıl kenara koyuyorsunuz abi helal

  • ismim ibrahim  (19.09.22 09:39:06)
yüzde 0 (sıfır)

ideali yüzde 5-10 arasıdır bence. ev araba cart curt varsa kenara öyle çok bir şey koymaya gerek yok. he bende bunlar da yok ama zaten maaştan artan bi şey olmadığı için eksilere düşmediğime seviniyorum
  • summer timetable  (19.09.22 09:43:46)
bu aralar %0

  • lazpalle  (19.09.22 09:44:11)
Kenarı para biriktiremiyorum. Yaklaşık %60ı ile borç ödüyorum. Kira ödemiyorum, evliyim. Borç bittiğinde yine tl olarak para biriktirmem, evin yıllık ihtiyacını karşılarım, temettü veren hisse alırım ama tl de kalmam.

  • predecessor  (19.09.22 10:08:45)
Şimdi hesaplayınca tam sayı %46 çıktı. Ama taksitlerin olmadığı dönemlerde atış azalış oluyor.

%30-%40 arası diyeyim. Birikimi önemsiyorum, ama benim bu kadar ayırmamın sebebi şu an hiçbir şeyi harcamaya değer bulmamam. En basitinden doritos nacho'nun aroması bile azalmış geliyor, karton gibi tadı. gerçeklik payı var mıdır bilmem. Alışverişten, etkinliklere kadar çoğu şeyden elimi eteğimi çektim. İçimde çok bir heves yok.

Ancak salt oran hesabı da çok mantıklı değil. Maaşı görece düşük olan biri az bir harcamasını kıssa oranda çok büyük bir tasarruf görünebilir, aynı şekilde normalden biraz daha fazla harcasa oranda çok büyük bir azalış olabilir. Ya da maaşı görece yüksek birinin %10 tasarrufu düşük ve orta-alt maaş alan kişiler için fikir vermek açısından çok sağlıklı olmaz.

Bence asgari ücret için her türlü tasarruf ideal. Eğer 20.000 civarında maaş alıyorsanız %30-35 iyi bir oran. Eğer 8-10 bin civarında maaşınız varsa %25'i tutulabilir. Daha fazlası şu ortamda ancak para eritiyor, tasarruf gibi bakmak yerine önemli harcamalar için bütçe oluşturma amacıyla harcamaya yönelik ufak birikimler yapılabilir. Herkesin kendi bileceği iş.
  • akhenaten  (19.09.22 10:11:45 ~ 10:24:06)
%70-80 arası genelde

  • basond  (19.09.22 10:42:27)
gelir gider tablom var benim de, 2022 ilk 8 ay %52 biriktirmişim ama bu yıl hayatımda en çok para harcadığım yıl olabilir.

bunun bir ideali yok çünkü herkesin maaşı farklı. 10 bin kazanıp istanbulda yaşayan biri kenara hiç para atamazken, 50 bin kazanan biri en az 30'u atabiliyor olmalı. ama ben minimum %25-30'unu kenara koyacak gibi plan yapmışım her zaman.
  • roket adam  (19.09.22 11:12:47 ~ 11:46:16)
son 12 ay %68 çıktı.

Ev kredisi ödediğim dönemlerde bu ortalama %30 civarlarında geziyormuş.
  • prezarlatif  (19.09.22 11:34:06)
Sıfır

  • megalomaniac  (19.09.22 11:49:58)
3 ay önceye kadar hiç koymuyordum, şimdi her ay maaşımın %20 kadarı ile bankadan gram altın alıyorum. hatta maaş yatar yatmaz ilk yaptığım iş bu oluyor. eğer ay sonunda eksi bakiyedeysem, önümüzdeki ay giderlerime daha fazla dikkat edip eksi bakiyeyi kapatıyorum.

  • amour fou  (19.09.22 11:54:05)
Sıfır.
Birikim yapmıyorum kazandığımı yemeyi seviyorum. o ay param bitmediyse kalıyor hesapta, her ay bitiremiyorum tabii. Ama illa bi 3-5 ay sonra onu da harcayacak yer buluyorum. Yaza kadar baya birikmişti bu yaz oraya buraya git derken bitti.

  • Bruce  (19.09.22 12:28:46)
Maaş yetti de ayırması kaldı :D

Borçlar biterse ayıracak duruma gelebilirim ama o zaman da yeni borçlar yapacağım için zor görünüyor.
  • ananiyimioguz  (19.09.22 12:42:40 ~ 12:43:54)