e-devlet şifremi isteyen memur

bir online belgenin gerçekliğini sorgulamak için üzerinde qr kodu olan kısımı taratmak yerine e-devlet şifremi aldı. en azından kendim gireyim dedim ama "neyse yaa sonra şifreyi değiştiririm nasıl olsa" dedim. yaptığı yanlış bir uygulama değil mi?. e-imzalı olması için bu qr kodu sistemini boşuna mı koydu devlet?

sebebi ne olursa olsun şifreyi vermeniz yanlış. onun istemesi de yanlış.

  • brkylmz  (14.06.22 22:42:15)
Hiçbir şifre, hiçbir şartta, bir başkasına verilmez.
Vermiyorum neden demedinin ki?

  • mahone  (14.06.22 22:42:19)
saçmalık. doğrulama kodu ile kolayca kontrol edilebiliyor zaten. kötü niyetli değildir muhtemelen ama beceriksiz biriymiş demek ki.

kredi kartı harcamalarında pin girme olayı ilk çıktığında da esnaf şifreyi soruyordu çıldırıyordum. uzatın cihazı ben girerim diyince bozuluyorlardı bir de.
  • hadsafhada  (14.06.22 22:47:38)
şifre verilmez,istenmez de.

www.youtube.com
  • hlt1985  (14.06.22 22:53:34)
Vasat, beceriksiz memur işte. Kafasında ne dönmüş o anda bilinmez. Keşke vermeseydiniz ama geçmiş olsun artık. Şifreyi değiştirirsiniz bir şey olmaz. O vasat adam sizin şifrenizle de bir şey yapmayı beceremez ya... Neyse.

  • bayc  (14.06.22 22:53:49)
Hadi o istedi de senin vermen daha büyük sorun bence bu hareketinin üzerine düşünmen lazım insanlara nasıl hayır diyebilirim vs gibi

  • mg3929  (14.06.22 23:05:44)
bunun bir benzerini sağlık verilerine ulaşmak için THY iş alımda yapıyordu. dava açanlar oldu. bu uygulamayı kaldırdılar. hiçbir şekilde şifrenizi vermeyin.

  • false pretension  (14.06.22 23:14:04)
@mg39
Normalde çok zıtlaşan bir insanımdır, prosedür uygun olsa dahi aklıma yatmadıysa yokuşa sürerim ama aklımda hep “ulan zaten hergün kişisel verilerimizi çaldırıyorlar, çok önemi yok” diye düşünüyorum. Bir de bilse de hayatımı etkileyecek bir şey yapması mümkün değil bu platformdan. En fazla bazı bilgilerime ulaşabilir. Onları da beyan ediyorum zaten kuruma.
Özetle önemsemedim, şifreyi de değiştirebilme opsiyonu olduğu için.
  • Unde bach canim  (15.06.22 03:06:26)
Ben hiç vermedim ama yaşlı insanların defalarca şifrelerini verip işlem yaptırdığını gördüm.

Böyle durumlar memurlardaki "şifre istenmez" presibine hasar veriyor ister istemez. Durum çok olağan, sıradan bir hale geliyor zamanla.

Yaşlı insanlar için oryantasyon programları düzenlenmeli aslında, evet hepsi öğrenip benimseyemez ama faydası olacaktır.

Sonuç olarak evet, özellikle vergi, nüfus dairesindeki memurların ayarı bozulmuş halde. Şifrenizi vermeyin ama, barkodu okutun deyin. Biz böyle yapıyoruz bu işi derse şifre istenmesinin yasak olduğunu, haliyle bu işi yapması için mantıken başka bir yol olması gerektiğini hatırlatıp ikaz edin.
  • akhenaten  (15.06.22 10:26:00)
evet şifre kimseye verilmez, belki sizin durumunuzda vermeye gerek olmadan da çözülebilirdi, ama öyle durumlar oluyor ki vermek zorunda kalabilirsiniz. burada da suçlu ne sizsiniz, ne de şifreyi isteyen. tamamen sistemi kodlayan kişilerin gerizekalılığı.

mesela iki yıl önce pandemide kısa çalışma ödeneği çıktığında, işverenler için bu kısa çalışma ödeneği başvuruları nereden yapıldı biliyor musunuz? şirket yetkilisinin e-devlet'i üzerinden. peki kim yapacak bu işlemi? uzmanlık gerektiren bir başvuru olduğu için mali müşavir yapacak.

e buyur ne olacak şimdi? adama diyorum senin e-devletinden yapılacak, gir yap, ben ne bileyim nasıl yapayım diyor. e ver şifreni girip ben yapayım diyorum vermiyor. nasıl yapacağız? yani illa kendi bilgisayarımdan yapabileceğim iş için adamın ayağına gitmem gerekiyor. sıkıntı nerede? mali müşavir şifresi ile girebileceğim on tane sistem varken o başvuruyu e-devlet'e koyan gerizekalıda. koysana sgk işveren sistemine, e-bildirge sistemine, kendi şifremle gireyim.

gerçek faydalanıcı formu diye bir şey çıkardı maliye. nereden yapılıyor, yine e-devlet. kim yapacak, mali müşavir. yine aynı muhabbet. koysana herhangi bir beyannamenin ekine (sonradan koydular). ya da koysana beyanname verdiğim sisteme, oradan gireyim. niye e-devlet?

valla mecbur istedim bütün mükelleflerden. vermeyeni de son güne kadar süründürdüm, gitmedim ayağına. çok isteyene telefonda tarif ettim, umarım başarabilmiştir. benim sorunum değil. benim yapacağım işi benim şifremle gireceğim yere değil de yetkilinin e-devlet'ine koyan gerizekalının sorunu.
  • kibritsuyu  (15.06.22 12:09:33)
O memur katiksız gerizekalıymış. Belge dogrulamak için e devlette zaten barkod okuma var sıradan bir kişi dahi yapabilir.

Barkodlu belge adı üzerinde, durum tam olarak ne kadar acil bilmiyorum ama vermeseydiniz o memur bir sekilde dogrulama yapacaktı.

Görevi o, bu zamana kadar sahit olmadım zaten adı üzerinde kisisel sifre
  • Fritz-X  (15.06.22 13:30:51)