Köpek korkusu

Kendimi bildim bileli hayvanlardan korkuyorum, özellikle köpeklerden. Yakın zamanda uzun bir doğa yürüyüşüne gidicem ve çok muhtemel köpeklerle, muhtemelen çoban köpekleri, karşılaşacağız ve büyük ihtimal grup içinde tek korkan ve garip hareketler sergileyen ben olacağım. Normalde kaçarım veya zaten köpeğin olduğu tarafa asla gitmem ama bu sefer kaçmak istemiyorum ve köpek bana gelirse ne yapacağımı bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Nen yapsam bana yaklaşmazlar ya da giderler? Bendeki korku özgül fobi aslında, nedeni olmayan mantıksız korku. benzer korkusu olup bunu aşmış olan var mı? Önerilere ihtiyacım var.

Hocam yapacak bir şey yok korkuyorsan korkuyorsundur, ben de mesela ölümüne korkuyorum sokakta beslediğim birçok köpek de var ama hiçbirine yaklaşamıyorum korkudan mamalarını verip topukluyorum genelde, ha bunlar gelip oynamaya çalışıyorlar ama aralarından en küçük ve zararsız gözükeni, daha doğru bi durum olursa kolayca kaçabilirim diyerek gözüme kestirdiğimi kısa bacaklı sosis şeklindeki köpeği daha yeni yeni sevmeye başladım, ondan bile korkuyorum aslında ama belli etmemeye çalışıyorum. Zor yani onu yenmek çekmeyen bilemez.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (12.05.22 19:18:28 ~ 19:20:41)
Cesar milan izle cozersin.
Gozlerine bakma, kacma, omuzlarin dik dursun sana satasmaz.

Sen tuhaf hareketler yaptigin icin satasiyor.
Ha zaten saldiracaksa kacarak kurtulamazsin, en yavas kopek bile senden hizli kosar.
Bu yuzden kosmanin anlami yok.

Baktin ustune geliyor omuzlarini dikip ustune dogru yuru.
  • divit  (12.05.22 19:26:15)
kopekle nasil arkadas olunur videosu:
www.youtube.com

not: sokak kopekleri farkli olabilir tabii. onemli olan korkmamak ve kopege tehdit olusturabilecek hareketlerde bulunmamak. divit yazmis guzel.

yaninda kopegin yiyebilecegi yiyecek de bulundurabilirsin. agresif kopeklerde ise yarayabilir.

kopek fobisini yenmek icin yapabilecegin seyler:
- terapiste gitmek ve onerdigi yontemleri denemek
- terapiste gidemiyorsan kendi dusuncelerini yeniden yapilandirman gerekiyor. kopekler hakkinda arastirarak onlari daha iyi anlamaya calisabilirsin.

agresif kopekler genelde sahipleri yuzunden agresif oluyor. sokak kopekleri de korktugu icin ve belki de sokaga atildigi icin. kendi bolgelerini korumak icin baska kopeklere agresif olurlar genelde. geceleri de sokak kopeklerinin avcilik icguduleri agir basabiliyor.

kopeklerle ilgili pozitif videolar, belgeseller, sokaktan kurtarma videolari izleyebilirsin. kopekleri daha iyi anlayabilecegin bir ugrasa da yonelebilirsin kendini hazir hissedersen. kopek barinaklarinda gonullu calismak gibi.
  • ermanen  (12.05.22 20:25:57)
Köpekler yokmuş gibi davran.

31 yaşındayım, her türlü hayvanla büyüdüm, şu ana kadar herhangi bir hayvanın saldırısına uğramadım.
  • hayirsiz  (12.05.22 20:32:18)
@Kaleci Saçlı Forvet ben de cok kucuk bir yavru kopekle yavas yavas baslayabilirim gibi geliyor.

  • fearisthemindkiller  (12.05.22 20:59:23)
@divit o tuhaf hareketler tamamiyle istemsiz aslinda. ben ben olmaktan cikiyorum, kalbim cok hizli carpiyor ve bayilacak gibi oluyorum. sanki boyle gokdelenin tepesinde ve en ucta duruyorum. neyse ki simdiye kadar hic kopek kovalamadi, uzerime kosarak gelse ne yaparim bilmiyorum.

  • fearisthemindkiller  (12.05.22 21:02:13)
Aynen hocam yavrularla falan sorun olmuyor böyle küçük köpeklerle falan oynayınca da bi kendine güven geliyor, belki bu da bir yöntemdir.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (12.05.22 21:05:29)
@ermanen cok guzel video. bir terapistle konustum, yavru bir kopek alip , ya da sahip olan bir arkadasindan rica edip yavas yavas ona alisacaksin. once ayni odada durmaya sonra zamanla yaklasmaya calisacaksin. bir sure sonra guvendigin ve birakmayacagindan emin oldugun bir kisi onu tutarken seveceksin. bunu yapmayi planliyorum bu sene icinde.
kardeslerim de korkuyo bu arada ki bir tanesi kucukken koyde ahira gidip ineklerin uzerinde yatiyormus.nasil boyle olduk bilmiyoruz.
beni barinaga goturduler bi ara, ben saniyorum hayvanlarin hepsi icerde. bi gittik hepsi bahcede ve gelenin uzerine kosuyorlar. ben arabadan indigim gibi geri bindim.
  • fearisthemindkiller  (12.05.22 21:16:50)
Yavru kopege gerek yok, buyukle takil daha kolay atlatirsin.
Bende hafiften bir tirsma vardi askerde bombaci mulayimler var, k9 iste.
Baksan adami yer gibi duruyorlar.
Onlarla takila takila umursamaz oldum.

Cesar milan gercekten ise yariyor, ne yapacagini gosteriyor.
  • divit  (12.05.22 22:46:40)
Karşı kaldırımda köpek görsem topuklayıp başka yoldan giderdim. Ta ki bir gün kuzenimin köpeği ile tanışana kadar. Avuç kadardı, onunla alıştım. Şimdi sokaktaki boyum kadar köpekleri bile seviyorum. Hatta köpek sahibi olmak bile istiyorum.

Uzun vadede yapmanız gereken güvendiğiniz bir köpek ve kişiyle aynı ortamda bulunmak. Zamanla münasebeti artırmak.

Kısa vadede bu gezi için de kendinizi biraz sıkıp onu o anda yok saymak.
  • invictae  (12.05.22 22:51:39)