kripto borsalarındaki kredi nedir?

mesela 100$ bakiye atınca 90$ küsür civarında kredi kullanabilirsiniz diyor.

hiç bir şey anlamadım. tam olarak nedir bu kredi sistemi?

biraz baktım da basit şekilde anladığım; senin 100$'a ben kilit vuracam buyur 90$'lık kredi hakkın bununla istediğini al ne yaparsan x faiziyle. gibi bir şey mi bu?

ek olarak 6 ay stake edilen para teminat gösterilip kredi alınabilir mi? yani stake geliri falan bozulmasın ama artacağını düşündüğüm kriptoya yönelebileyim diye getirilmiş bir sistem mi bu?

stake edilenler oluyor mu bilmiyorum, sistemden sisteme değişiyor, ama evet tam anladığın gibi. (bankalardaki gibi olmayan parayı çekmiyorsun, ama var olan coinini kilitleyip %60-80 arası çekebiliyorsun)

Mesela bende btc, eth vs. bilimum coin var ve uzun süre bozmak istemiyorum gerçekten. Ama dolar lazım oldu veya hatta bu geçen düşüşte yeni alım yapmak istedim ama dolarım yok, etherimi binance'te teminat gösterip %60 kadar falan kredi alıp onunla coin alabilirim. Kar edersem kar cebime kalır, borcu öderim falan.

Merkezsiz borsalarda da var bu, zaten "decentralized finance-defi" denen nanenin en güzel olaylarından biri bu. Ben Terra/Luna ağındaki Anchor App'i çok kullanıyorum böyle.

Burada dikkat etmen gereken şey, genelde oynak bir teminat verip (stablecoin değil BTC-ETH VS. coin) stable çekiyorsun. Yani teminatın 1000 dolarlık ETH olsun, 600 dolar çektin. ETH düşerse yatırdığın teminat 800 dolara düşmüş olabilir. Bu yüzdeyi panelde görürsün. Borsasına göre coinine göre değişebilir ama %60 veya 80 oluyor genelde. Diyelim %60'ı kadar çektin ve %80'de liquidate ederim diyor borsa. ETH düşerse oran %80'e gelirse tüm eth'i satıp borcu öder, sadece çektiğin USDT/USDC vs. neyse onunla kalırsın. Bu likidizasyonu engellemek istersen daha fazla ETH (veya hangi coinse) ekleyip borç oranını azaltabilirsin. Tam tersi piyasa uçarsa coinin değeri yükselirse oran düşer, istersen daha fazla para çekebilirsin. Gibi gibi.
  • nhk ni youkosu  (08.02.22 20:53:14 ~ 21:05:16)