Adres kısaltma

Ülkemizde adresler malumunuz tuğla gibi oluyor: Mahalle, cadde, sokak, bina, daire, posta kodu, ilçe, il .....
Halbuki Avrupa'da adamların adresi atıyorum:

Hans Müller
Künstler Strasse 12
56643 Berlin

Yurtdışı için cv hazırlığında adrese sokak, bina, posta kodu yazmak yeterli olur mu? Yoksa full açık adres mi yazdınız? 2 satır adres oldu ya :(( posta kodu ilçe ve mahalleyi belirtiyor zaten, neden destansı adres kullanıyoruz anlamıyorum :((

(bkz: türkiye'deki adres karmaşası)
(bkz: gelişmiş ülkelerde adres tariflerinin basit olması)
imgur.com

sorunuza tam cevap olmasa da, bu başlıklardan birisine iç dökebilirsiniz diye bkz'ları verdim.
  • la traviata  (20.01.22 13:32:50 ~ 13:33:04)
Bilmez miyim o başlığı :D
Benim merak ettiğim yurtdışı için cv hazırlayan arkadaşlar adresi nasıl yaptınız

  • art pepper  (20.01.22 13:33:57)
CV'ye adresinizi yazmaniza gerek yok ki? Sehir ve ulkeyi yazip gecin eger CV'ye bakip size mektup gonderecekleri bir senaryo yoksa.

Ha isler olumlu ilerler, kontrat gonderilmesi gerekir o zaman zaten iletisimde oldugunuz kisiye tam acik adresi verirsiniz.
  • sertac akin  (20.01.22 13:40:26)
Aslında adresleri biraz da biz karmaşık hale getiriyoruz, gereksiz bilgiler yazıyoruz.

Cadde ya da sokak ismi telafuzu zor bir osmanlıca isim vs değilse aslında bizdekide çok karışık değil.

Örnek veriyorum, kimsenin adresine denk gelmesin diye de hayali şehir ismini vereyim şahsiyet dizisindeki;

Atatürk mh Duyuru sk 16/4 Kambur Kambura

Mahalle - sokak/cadde - numara - ilçe - il

Gelin bunu karışık hale getirelim;

Atatürk mh İnönü cd Duyuru sk no:16 d:4 Göztepe Kambur Kambura

1: Bina kapısı direkt caddedeki bir numara değilse cadde ismi yazmak gereksiz, çünkü bir mahallede aynı isimde iki cadde ya da sk olmaz.

2: No: ve D: kısaltmaları gereksiz, bir adreste 16/4 yazıyorsa bu hemen hemen dünyanın her yerinde bina numarası 16 daire numarası 4 anlamına gelir.

3: Semti ve bölgeyi belirten ya da eskiden o bölgenin genel adı olan Göztepe gibi bilinen semt isimlerini yazmak da gereksiz.

Göztepe örneğini özellikle verdim, adamın adresi kadıköy/osmanağa ama ısrarla göztepeyi de yazıyor faturaya da kartvizite de. Oysa ki Osmanağa başka bir mh Göztepe başka bir mh.
  • John Bloor  (20.01.22 14:01:27)
ben cadde ismi yazmıyorum.

Cevdet Mah. Mahmut Sok. no:4 d:6 Şişli/İstanbul

Yazıyorum. Bir sorun olmadı şu ana kadar.
  • anti-kahraman  (20.01.22 14:33:28)
gerçekten mektup bekliyorsan; posta kodu + sokak + numara yeterli oluyor.
Hepten kısa bir şey elde etmek istersen adres.nvi.gov.tr adresinden adres kodunu temin edebilirsin.
Aşağıdaki, uydurduğum koda benzer bir şey verecek ve içinde daire numaran dahi var.
  • d e j i n  (20.01.22 15:07:02)
1. cv'de adrese gerek yok
2. cv'de adres isterse 10 satır olsun, adam şaşırır ama seni alacaksa alır
3. o adresi okuyacak kişi senin kapına gelen ptt memuru. Gidip ingilizce adres yazmaya çalışma, "çiçek street" falan diye. Ptt memurunun anlayabileceği kadar kısaltabilirsin.
  • kanepeee  (20.01.22 17:04:31)
sehir ulke yazip gectim pekala.
fotografim da yoktu, dogum tarihim de.

not: 5 yildir yurtdisinda calisiyorum. is degistirdim, adresim kisa olmasina ragmen yine sadece sehir yaziyorum.
  • supergirl  (21.01.22 16:13:22)