Kedime sonda takıldı...

Dün sabah hayvan resmen can çekişmeye başladı, acilen veterinere götürdüm, üriner yol kristallerle tamamen tıkanmış. Neyse yolu açtılar, sonda takılı vaziyette, gelen idrar çıkıyor. Tek bir odayı komple ona ayırdık. Birkaç gün antibiyotik, Kotervin vb kullanılacak.

Fakat bizim esas veteriner covid olmuş çalışmıyor, yerine genç bi çocuk bakıyordu. Sondanın 5 gün kalması gerektiğini söyledi ama hayvan sondayı çıkarmaması için huni şeklindeki yakalıklardan takıyor, ve işkence gibi resmen garip hareketler vb yapıyor, psikolojisi bozuldu.

Velhasıl sorum şu ki; Sondanın 5 gün kalması gerçekten gerekli mi? Sizin böyle bir deneyiminiz olduysa kaç gün sonda ile dolaştı hayvan?

sondanın çıkmaması elbette gerekli.
ama sonda takılı hayvanı neden eve gönderdiler onu anlamadım.
onu zapt etmek çok zor ama edeceksiniz mecburen.

huniyle tuhaf davranması normal, bir süre sonra alışacak ama tabii ki stresi devam edecek.

ilgi gösterin, sevin, yanında durun olabildiğince.

geçmiş olsun.
  • blatta hiberna  (31.12.21 20:42:16)
Benim kedime de farklı bir operasyondan dolayı o kafalık takıldı. 3. Günde alıştı. Alışacaktır sadece onu sakinleştirip sevdiği şeylerden verin. Yaş mama ödül maması vs.

  • false pretension  (31.12.21 21:24:08)
Sondanın takılı kalması gereklidir muhtemelen tabi ve kedinin zorlanması çok normal. Bizim başımıza da aynısı gelmişti, sondaya ulaşamasın diye aynı şekilde yakalık takılmıştı ama bizimki patisiyle ulaşmaya çalışıyordu sondaya. Onun için de kedi/köpekleri dışarı çıkarırken ayaklarına giydirilen plastik pandif benzeri bir şey taktık patilerine, ve tabi bu da ayrı bir zorluk oldu hayvan için. Ama öbür türlü de sondayı söküp atacaktı nerdeyse.

Ayrıca bizi de sondayla eve göndermişlerdi. Şimdi düşününce bana da mantıklı gelmiyor hayvanı o halde eve göndermek ama malesef böyle bir şey var sanırım. Ki bizim veterinerimize o gün de çok güvenirdim, bugün de çok güvenirim, ihmalkarlık yapacaklarını sanmıyorum.
Kedi kadar sizi de zorlayacak bir süreç malesef. Ben gecelerce doğru düzgün uyumamıştım, yıllık izin alıp yanında kalmıştım sürekli, en ufak hareketinde sondaya zarar verecek mi yerimden zıplıyordum. Yani çok dikkat edin, umarım kedi kardeş sakin birisidir de sondayla uğraşmaz.
  • anatomik  (01.01.22 02:31:34)