tr'de kamuda çalışan mühendis maaşı çok düşük değil mi?

en azından diğer mesleklere göre. bir arkadaşım maaşını söyleyince şaşırdım aşağı yukarı 7 civarıyla başlanıyormuş.

aynı saat çalışan (ek dersli) öğretmenle aynı maaş, lise mezunu polisten az maaş falan bu miktar. tabi genel olarak hepsi çok düşük ama ben rahat bu mesleklerden +2k oynuyordur sanıyordum.

bunlar mesela bazen milyonluk proje falan yönetip uyguluyorlar oralardan ek prim mi geliyor? değilse bu mühendisler bu maaşlarla yurtdışına kaçmazlar mı? (büyük müdürlüklerde, genel merkezlerdeki mühendisler için konuşuyorum)

maas dogru ama farkli istihdam sekilleri var. herkes ayni maasi almiyor. daha yuksek alanlar var. bunun yani sira, tabi ki y.disina gitme fikri olan o paraya kamu da calismaz. bu sebepten kamuda da cok muhendis istifa ediyor.

  • helenart  (15.12.21 13:26:47)
yeni mezunlar için
ilk 3 sene kamudaki mühendis maaşı, özel sektör başlangıcına göre 1,5 kat daha yüksek ondan sonra düşmeye başlıyor

  • bir soru sorcam  (15.12.21 13:35:42 ~ 13:36:10)
@helenart, başka bir arkadaşım kitte çalışıyor. aylık 7,7 alıyor ancak yılda 16 maaş alıyor. farklı istihdam ve maaş dediklerin bunlar mı mesela?

  • avatar is back  (15.12.21 13:35:46)
Kpss için motivasyon sorunlarımdan biri de bu. Yeni mezun makine mühendisiyim. İlk işimde 5 bin net teklif ettiler. Şimdi o kadar uğraşıp atansam 2, 3 bin lira fazlasını vereceklerdi ama hep aynı kalacaktı. Memurluğun avantajı maaşta değil, diğer şeylerde. Memur olunca 5'te çıkarsın. İş garantin yüksek.

  • dissendium  (15.12.21 13:39:30)
kamuda zaten çok büyük fark olmaz ki yönetici vs. değilse. türkiye'de şöyle bir algı var. sayısalsan, sınavda yüksek puan aldıysan fazla maaş almalısın gibi algılanıyor. ancak devlet buna bakmıyor, bakamaz da. hatta bürokrat olabilecekleri için iibf mezunları genele göre daha fazla alabilir bile.

  • black mamba  (15.12.21 13:44:35)
mantık yürütme biçiminizde yanlışlık var.
çalışan, çalışkan, çalışmayı seven insanın kamuda ne işi var?
kamudaki insanı yurt dışında kim işe alsın?
  • rewlack  (15.12.21 14:29:32)
@avatar is back evet. bu ve bunun gibi cok cesitli yontemler var. hatta bilisim icin dogrudan 4b' li olarak yüksek maasli istihdam falan da var.

  • helenart  (15.12.21 14:39:55)
Dusuk cunku twitter'dan lobi yapmayi bilmiyorlar.
Atama sayilari da komik vaziyette.

  • divit  (15.12.21 14:58:36)
@rewlack bir bakıma haklı, çünkü ülkede kamu çok hantal ve bitik halde. fakat sağlıklı işleyen, gelişmiş bir hukuk devletinde bu böyle olmamalı. hatta tam tersi, nitelikli insanlar kamuya çekilmeli ki devlet insanına düzgün hizmet verebilsin. örneğin fransa'da mimarlar kamu görevlerine, devletin belirlediği nitelikli kurumlardan mezun olduktan sonra yarışmalara girip, kazanarak ancak girebiliyorlar. maaşlarını bilmiyorum ama bizimki kadar kötü olmadığına eminim. ya da isviçre'de üniversitede araştırmacı olan mühendislerin maaşları, atıyorum edebiyat bölümüne göre daha yüksek. çünkü orada mühendislerin endüstride çalışıp çok daha iyi paralar kazanma şansları var ve aklı olan da bu nitelikli insanları çekebilmek için yüksek maaş veriyor işte. dolayısıyla haklısınız, çok düşük, düzgün işleyen bir ülkede mühendis maaşları polis maaşı ile yarışmamalı.

  • gmzo  (15.12.21 15:11:55)
devlette katma değer üreten tubitak, az sayıda fabrikalar; üniler; enstitüler var
diğer kurumlar rapor okuyup analiz yapabilen herkesin çalışacabileceği bürokratik işler
ki zaten onu bile yapamıyorlar ki yapısal olarak bir gelişim yok

özel sektör daha dinamik zamlar yaptı
bu nitelikli az sayıdaki çalışan (illa mühendis olacak diye bir şey de yok) dışında devlette çalışanlar olması gereken maaşa iniyor

tl değer kazanırsa iyi bir emeklilik yaparlar ama uzun vadede
  • bir soru sorcam  (15.12.21 15:55:25)