Banka hesabındaki para

Günaydınlar herkese, bir bankada hesabımız var. Bu hesabı tamamen 3. kişilerin erişimine kapatma durumu var mı?

Bankada çalışanların insanların hesaplarına bakma yetkisi oldugunu biliyorum, bu yetkiyi maalesef suistimal edenler olabiliyor. Tamamen hesabım gizli olsun gibi bir secenek var mı?

Ülke:Türkiye

Üç sene bankada çalıştım. Maalesef insanların mevduatları üzerinden mütemadiyen hoş olmayan konuşmalar yapılıyor. Çalıştığım dönemde bahsettiğiniz gibi bir uygulama ile karşılaşmadım. Banka personelinin yetkisi dahilinde mevduat hesaplarını görüntülemeye hakkı var.

  • ultranil07  (08.11.21 11:24:29)
Bankada çalışan arkadaştan duymuştum, özel müşteriler vardı bakamıyordu herkes. ama neye göre özel oluyordu ona bilmiyorum. misal ykb çalışanı ali koç'un hesabına bakamıyor, bir sorun olduğunda özel yetki geliyor. ama bu ali beye mi özel yoksa, aynı şirket çalışanlarına mı bakamıyor onu bilmiyorum.

ama size öyle bir hesap tanımlanabilir mi onu da şube müdür ile vs görüşmek gerekir heralde
  • ceketimi alip cikcam  (08.11.21 11:33:41)
ceketimi alip cikcam'ın bahsini ettiği durum banka çalışanlarının birbirlerinin hesaplarını görememeleri ile ilgili bir durum. Hiçbir çalışan kurum içinde çalışan herhangi birinin hesabını göremez. Yani Yapı Kredi Bankası'nda gişede çalışan biri yönetim kurulundaki bir çalışanın maaşını göremez. Aynısı yönetim kurulu için de geçerli. Müşteri hesapları için böyle bir kısıtlama sağlanabileceğini sanmıyorum.

  • ultranil07  (08.11.21 11:59:03)
Bal gibi bakılabiliyor. Hatta aralarında muhabbetini bile yapıyorlar. Bu sebeple büyük bir bankada müdür yardımcısı olan eniştem tüm varlığını binancede dolar olarak tutuyor

  • limonlu eksi  (08.11.21 12:11:38)
Evet yetki var ama sadece gerekli durumlarda görüntüleyebilirler kvk gereği. Aksi halde o bankanın teftiş kurulu tarafından yaptırım uygulanabilir.

  • dr drake ramoray  (08.11.21 13:48:26)
Tamamen hesabım gizli olsun seçeneği yok; bankaların farklı uygulamaları vardır ama benim bildiğim iki hesap gizliğiliği çeşidi vardı

1 - Personel hesapları
2 - Özel Bankacılık Şubesi müşterileri

Birincisi anlatılmış zaten, ikincisi ise yüksek tutarlı mevduatı olan insanlara sunulan bankacılık hizmetinin bir yan faydası.

Tabi bu arada şöyle bir şey var; tamamen gizlilik söz konusu olamıyor, zira mesela personal hesapları normal personel için gizli olsa da teftiş birimi bunları hala görebiliyor. Ya da özel bankacılık hesaplarında da ilgili şube personeli ve belli genel müdürlük birimleri bunları görebiliyor vb. gibi. Zaten aksi de (Her şeyin herkesten gizli olması) anlamsız olur zira bankada yürüyen bir sürü operasyonel süreç var; kişisel bilgiler, hesap hareketleri vb. personel tarafından o süreçlerin yürütülmesi için gerekli.
  • salihdt  (08.11.21 15:35:02)
@ultranil07 : eşim eski bankacı. çalışanlar birbirlerinin hesaplarını gayet de güzel görüyorlardı. ama çalışanlardan birisi diğer bir çalışanın hesabına girince, hesabına girilene uyarı gidiyordu. şu kimse hesabınıza girdi gibisinden.

bu arada bildiğim kadarıyla bazı çok çok özel müşteriler haricinde böyle bir uygulama yok. parayı nakit olarak banka kasasında ya da evde kasada tutmanızdan başka bir çözüm yok gibi. ya da bir arkadaşın ilettiği gibi kripto para borsalarında usdt falan tutabilirsiniz.
  • co2s2  (08.11.21 18:26:08)