e-ticaret uzmanları

gelişmiş e-ticaret sitelerinde her müşterinin ip veya müşteri koduna göre sitede gezinme istatistikleri data olarak kayıt ediliyor mu?

ilk bu sayfaya girdi burada 5sn kaldı oradan şunu tıkladı 15sn kaldı sonra çıktı 3 gün sonra yine girdi ve aldı şeklinde.

böyle bir database tutuluyor mu?

Mouse okunun gezdigi yerler bile kaydediliyor.
Hangi siteden geldin,nerelere baktin,nereye gittin..

  • divit  (03.11.21 11:53:01)
yandex metrica'da mouse hareketlerine kadar neye tıklamışsın ne kadar kalmışsın, hangi tarayıcıdan, hangi cihazdan girmişsin hepsini görebiliyorsun. kayıt tutuluyor.

  • RojoElefante  (03.11.21 11:53:18)
tutulmasini gectim. bu iste calisan ekipler var. analytics ekibi. bir de bu isi yorumlayanlar var. marketing takimi.

  • buenosdias  (03.11.21 12:20:37)
Orta çapta olan firmalar bu datayı taşımıyor, çünkü ciddi anlamda maliyet demek. Ancak yandex metrica hizmeti ile ücretsiz olarak senin ekranını izleyebiliyor. Ekranı derken sadece site üzerinde yaptığın işlemleri, sanki ekranına bakıyormuş gibi izleyebiliyor (Kart datası vs şifreleniyor)

Gelişmişlerde ise yaptığın hareketler loglanarak, kişi bazında analizler yapılıyor ve bunun sonucunda sana özel teklifler, ürün sıralamaları vs değişiyor. Tüm bu datalar ahmet şunu yapmış gibi değil de ID 110002 müşteri şunu şunu yapmış, segmenti şu vs şeklinde tutuluyor
  • PoscheN  (03.11.21 13:54:13)
demo bir dataset nereden bulabilirim? eski yılların olabilir, rastgele bir haftalık bir set olabilir, az trafikli bir sitenin olabilir vs. bir kaç şey test etmek için lazım

  • duyurukullanıcısı  (03.11.21 21:58:43)