Kripto arbitraj

Oturup çok inceleyemedim (yani göz attım, ama oturup analiz/simülasyon falan kasmadım), ama tahminim şu: piyasada hazır botlar da bulunduğuna göre market çoktan dengeye ulaşmıştır ?!?

Yani iki borsa arasındaki fiyat farkı, zaten al-sat-aktar komisyonlarının toplamından fazla olmuyordur.

Ne düşünüyorsunuz? Denediniz mi, araştırdınız mı?

10 dakikalık iki borsadan tek bir coin datasını elle hesapladığımda %10-15 gibi bir fark yakaladım. Acaba bunu coin değiştirerek falan artırmak mümkün olur mu?

Yoksa kripto piyasasının volatil olması arbitraj meselesini komple riskli bir hale mi getiriyor?

ben paribu binance arasında bakmıştım, başta mantıklı gelmişti. sonra hesaplayınca gereksiz geliyodu hatta zararlı bile çıkabilirsin.

  • jelly bear  (29.07.21 23:18:10)
son kullanıcıya yedirmezler arbitrajı profesyonel olarak yapmak lazım.

  • diffarentiationation  (29.07.21 23:25:53)
@diffarentiationation, profesyonel olarak yapmak ne demek?

  • plutongezegendegilmi  (29.07.21 23:35:55)
@pluton aradaki farkı anında tespit edip alış satış yapabilecek bilgisayarlar ile. yüksek internet hızı ve işlemci gücü gerekiyor.

  • diffarentiationation  (30.07.21 01:03:22)
arbitraj için değil ama alım yapacağım zaman nerede ucuzmuş deyip baktığımda farka inanamadığım zamanlar oldu, özellikle düşük işlem hacimli türk borsalarla binance gate.io vb arasında. tüm işlem çiftlerinin botlarla saniyesinde eşitlenebileceğini sanmıyorum, o yüzden manuel işlemin de halen mümkün olduğunu düşünüyorum; TL ile alım da o noktada fayda sağlayabilir. özellikle gönderim ücreti çok düşük ve hızlı aktarımlı koinlerde denenebilir neden olmasın. yüzde 10-15 hiç görmedim ama üç beş farklar daha mümkün olmalı. yüksek volatilite yerine göre lehinize de olabilir bence işlemi olduğundan daha riskli hale getirmiyor.

  • engelbert humperdinck  (30.07.21 02:01:30)
Coin piyasasında arbitraj'dan para kazanmaya kalkarsanız tokat manyağı olursunuz. Piyasada dünya kadar bot var, siz o botlardan hızlı işlem yapamazsınız. Ayrıca yüksek gap demek hareketlenmiş piyasa o da uzun işlem süreleri ve yüksek fee demek.

En son arbitraj üzerinden para kazanmaya çalışan arkadaşımın kardan zararı 150K TL üzerinde, anaparadan zararı ise 20K TL civarındaydı. Satış yapana kadar geçen sürede atı alan üsküdarı geçmişti.

Bu toplara girmenizi hiç tavsiye etmem.
  • thracia  (30.07.21 11:27:25)
2013'te yapıyordum o zamanki küçük sermayemi 15e falan katlamıştım :D Ama o zamanlar yaptığım şey yabancı bir borsaya düşük sayılabilecek bir fee ile para aktarmayı bulup oradan alıp buradan satmamdı.

Bugün de yapılır 1-2 hafta izlemek gerek veya sembolik tutarlar ile denemek. para arada feelere falan kurban gidebilir.
  • atom karincanin torunu  (30.07.21 11:32:24)
Ben de zamanında biraz araştırmştım da arkadaşların belirttiği gibi yüksek frekanslı botların önüne geçmek çok çok zor. Bunun yerine yazılmış hummingbot.io tarzı botları denemeni öneririm. Arbitraj modu var, + olarak simülasyon yapabiliyorsun. Bir süre denersin simülasyon modunda, bakalım gerçekten senin dediğin gibi çalışıyorsa aktif moda alırsın.

  • roket adam  (30.07.21 11:39:35)
arbitrajdan para kazanabilmen için o borsaların her birinde arbitraj yapacağın coinlerden yüklü miktarlarda olması lazım. yani borsadan borsaya coin göndermeden kendi paranla yapacaksın. aksi halde işlem sürelerinden dolayı zarar edersin.

  • orpheus  (30.07.21 17:26:04)
Tabi ki elle yapmayacağım, ben de bot yazmayı düşünüyorum.

+ Zaten evimde değil cloud'da çalıştıracağım botu.

Zarar etmek (en azından coin bazında) imkansız gibi geliyor. Yani fee belli zaten, zarar ediyorsan işlemi yapmazsın diye düşünüyorum.

Hazır botlardaki sıkıntı, withdrawal yetkisi olan token istiyor bazıları. Zaten irili ufaklı bir sürü borsaya güveniyorum, bi de bota onu verdikten sonra elimde bir şey kalacaksa da birileri götürür muhtemelen. Çok sakat iş gibi geliyor.
  • plutongezegendegilmi  (30.07.21 18:35:05 ~ 18:56:28)