7 yaşındaki yegenimin 15 dişi çürük ve ailesi de umursamıyor

Dişleri nasil olsa dökülüp yenisi çıkacak diye düşündüklerinden, diş fırçalamakla uğraşıyorlar:/

Tam bir ahmaklık tabi ki ama merak ettiğim, yeni çıkacak dişler bu çürük disler yüzünden çarpık çıkabilir mi?

Butun dişlerin yenilenmesi kac yasina kadar sürecek?

Benzer sorunları yaşayanlarınız olduysa, deneyimlerinizi ogrenmek isterim.

Teşekkürler

yeni çıkacak dişe kadar el kadar bebe bir sürü bağışıklık problemi yaşayacak, mide sorunu olacak, belki daha bilmediğim başka birçok şey. hiçbir şey olmasa bile ne yediğinden tat alır ne bir şey. ağız kokusu olur, diğer çocuklar dışlar. bence napın edin ikna edin ailesini.

  • not sure if serious  (27.07.21 13:53:53)
Çürük diş vücutta enfeksiyon kaynağıdır. Enfeksiyonun hangi organı etkileyeceğini bilemezler. Üstelik zamanı da diş fırçalama alışkanlığı edinmeyen çocuk kısa zamanda kalıcı dişlerini de çürütecektir. Aileyi ikna etmek gerek.

  • balik kraker  (27.07.21 13:56:12)
çok büyük bir yanlış. yeni gelecek dişler yoktan var olmuyor, onlar zaten şu an altta oluşuyor ve çıkmayı; o çürük dişleri itmeyi bekliyor. dolayısıyla yepyeni sağlıklı şeyler çıkmayacak bu durumda. görüntü iyi bile olsa sağlıksız olması çok yüksek ihtimal.

çürük dişimn enfeksiyon riskini tartışmıyorum bile. hepsini geçtim romotoid artrit gibi sinsi kemik/eklem hastalıklarını bile tetikleyebilir. ayrıca 7 yaş diş fırçalama eğitiminin edinilmesi için geç bile.

aileyi ikna edin; hatta ailenin bizzat kendisinin bir diş hekimiyle görüşmesini sağlayın.
  • rewlack  (27.07.21 14:36:02)
Can decayed baby teeth affect permanent teeth?

If baby teeth develop an abscess or infection tooth development can be retarded, leading to damage to the permanent tooth below. The tongue, lips, and cheeks work together to help us speak. If baby teeth are lost prematurely, it can lead to permanent problems with pronunciation.
  • Stoneface  (27.07.21 14:53:16)
pedodonti bu yüzden var. onların düşündüğü gibi olsaydı ayrı bi ihtisas dalı olmazdı. bir an önce hekime görünmeliler.

  • dedim ben sana  (27.07.21 15:44:50)