hatalı kdv beyannameleri hak

Merhaba,

Geçenlerde bizim muhasebeci ne yapıyor diye bir inceleyeyim dedim. Geçmiş yıllarda beyanlarında bazı ufak tefek hatalar buldum. satın aldığım ürünlerin kdv'si %8 olan ürünleri %18 işlemeler vs gibi. genellikle gider matrahlarını toplamış ve kendi direkt kdv oranına bakmadan %18 den hesaplayıp beyan etmiş indirilecek kdv yi. Bu faturalar çok düşük meblağlı olduğu için toplama vurduğunuzda tutar çok fazla değil. son 2 senede benim bulabildiklerim 54 TL (54 TL fazla kdv indirmişiz)gibi bir rakama tekabül ediyor. şimdi normalde ben maaşlı bir çalışanım. şirketim karlı bir şirket değil. hobi olarak işletiyorum ama gelecekte bu gibi durumlardan yüzbinlerce liralık vergi cezası yer miyiz ? yoksa meblağ küçük olduğu için ceza da mı küçük olur ? ya da vergi müfettişi art niyet olmadığı için bir şey demez mi ? yani bunun ceza prosedürü nasıldır ? vergi dairesinin gelenekleri nasıldır ? asıl merak ettiğim bu. sen her ay 2-3 TL fazladan kdv indirimi yapmışsın beyannamelerinde 500 TL Usulsüzlük cezası çarpı 20 ay şu kadar ceza sana der mi ?

Fahiş bir hata olmadığı sürece o kadar kılı kırk yarıp 50 lirayı bulacaklarını bile sanmam.

  • mg3929  (27.07.21 10:16:38)
Usulsuzluk cezası miktara bakmaz ki, der tabi

  • her giriste sifresini unutan adam  (27.07.21 10:25:10)
Usulsüzlük cezası + maliyenin kaybının bilmem kaç katı ile çarpılıyordu. Yani bu rakamlarda korkacağınız bir şey değil, farkedilmesi de çok çok zor. İnsanlar bilinçli ve bilinçsiz ne hatalar, ne suçlar işliyor vergi konusunda.

  • John Bloor  (27.07.21 10:46:35)
usulsüzlük cezası rakama bakmaz da bu usulsüzlük cezasını gerektirir bir durum değil. yani bu bir usulsüzlük değil.

arasa bulsa, kafaya takıp ceza yazsa bile 54 lira fazla kdv indirdiyseniz, sizden o 54 lirayı alır, 1 katı kadar, yani 54 lira vergi ziyaı cezası alır (dilekçe verip 15 gün içinde öderseniz bu da yarıya indirilir), bir de 54 lirayı fazla indirdiğiniz dönemden tespit edildiği döneme kadar gecikme faizi alır. en fazla 100-150 lira ödersiniz.
  • kibritsuyu  (27.07.21 12:25:48)