Upwork'ten düzenli gelir, Payoneer, Swift, Vergi meseleleri

Upwork'ten en az 6 ay sürecek full-time (haftalık 40+ saat) bir iş alma ihtimalim var. Şirket yurtdışında ve saatlik ödeme yapacaklar ve upwork kesintisinden sonra bana ulaşan 4-6$ arası bi şey olacak (40saatx4haftadan 640-960$ arası).

Bu ödemeleri almanın en mantıklı ve karlı yolu nedir? Payoneer hesabı ve kartı alıp ödemeyi dolarla mı almalı yoksa TL'ye mi çevirtmeli? Payoneer kartı gerekli mi? Direk kendi bankamın (iş bank) dolar hesabına mı aktarmalı? Bu işin vergisi nasıl olur şirket de değilim çünkü? Gelirin takibi ve ispatı filan nasıl yapılıyor?

Bu işlerden hiç anlamıyorum ve kafam şişti anlamaya çalışırken. Tecrübesi olan paylaşabilirse çok sevinirim.

2 opsiyonun var, biri legal biri illegal

legal yolu: sahis firmasi kuruyorsun. her ay 1000 lira civari bag kur + her ay zorunlu muhasebeci parasi + kirada oturuyorsan oturdugun evin kirasinin %30 unu her ay stopaj olarak veriyorsun (evden calisacagini varsayiyorum). + kazandigindan gelir vergisi %15-%20 civari veriyorsun. is bittikten sonra tabii ki aylik odemelerin ve muhasebeci masraflarin ve muhasebecinin senden isteyecegi giderler olacak, devam ediyor. ya da sahis firmasini kapatman gerekecek ama prosedurunu bilmiyorum. yazilim falan gibi bir sey yapiyorsun sanirim, yasdirabilecegin pek bir giderin olmayacagindan gelirinin tamami kemiksiz kar olarak gozukecektir o yuzden vergisi de kol gibi.

digeri bunlarin hic birini yapmayip basina bir is gelmemesini ummak.

bankanin dolar hesabina direk alabilirsin upwork destekliyorsa (ki destekliyordur muhtemelen).

Yukaridaki karamsar senaryodan 29 yasinin altindaysan gecici olarak yirtabilirsin legal yoldan gidecegim diyorsan, surada biraz daha bilgi var: medium.com
  • robokot  (08.07.21 18:08:55 ~ 18:09:21)
Upwork'ten direkt olarak banka hesabına da çekebiliyorsun artık ama en son baktığımda kur farkı çok fazlaydı. Ben kartsız Payoneer kullanıyorum.

Upwork'ten Payoneer'a aktarım ücreti miktardan bağımsız, sabit $2. Payoneer kartınız yoksa kendi bankanızın dolar hesabına aktarım yapamazsınız. Payoneer o anki kuru baz alarak 10-15 kuruş altında Türk Lirasına çevirerek gönderiyor.

Ben üşengeçliğimden dolayı kartla falan hiç uğraşmadım, yukardaki yolu kullanıyorum. Belki zarar ediyorum ama belirli bir süre freelance çalıştıktan sonra artık kesintiler rahatsızlık vermiyor insana. Eğer kart alır da ekstra bir rahatlık yaşarsanız bana da haber verin :)

Aynı şirketle uzun soluklu çalışmanız Upwork kesintileri açısından iyi olur. Şöyle bir sistemleri var;

<$500 - 20% komisyon,
$500-$10000 - 10% komisyon,
>$10000 - 5% komisyon.
  • new day new life  (08.07.21 19:28:48)
@robokot teşekkürler. her ay o kadar masraf yapınca elde bir şey kalmıyor zaten :/ 29um şu an ve legal yollardan gitmeyi istiyorum ama bunun şahıs şirketi açmadan yok mu bir yolu acaba? iş içeriği de web research & data entry. yazılım kategorisine de girmiyor. bi de bu iş asıl mesleğim de olmayacak muhtemelen, birkaç ay, en fazla bir yıl yapıp para biriktirmelik düşünüyorum. sonra da becerebilirsem başka bi alanda iş aramayı düşünüyorum. o yüzden şirket açma fikri gereksiz geliyor şu aşamada.

@new day new life, beni düşündüren kendi banka hesabıma giren bu geliri nasıl açıklayacağım sorusu aslında. payoneer kartı kullanmak biraz pratik de geliyor bir yandan, hesaplar arası aktarım yap, bekle dur filan. bi yandan da anladığım kadarıyla payoneer kartı ile her işlem yapıldığında (para çekimi, aktarımı vs) belli bir kesinti de oluyor sanırım :/
  • kozmosta bir nokta  (08.07.21 21:32:45)
@new day new life, dolar çekmeyi denedin mi hiç? Ben iki üç ayda bir payoneer'dan Teb dolar hesabıma çekiyorum gayet de geliyor :) Kart almadım, sadece payoneer'a dolar hesabımı girip onaylatmıştım zamanında. Geçmişte belki vermiyordur ama ben 2020 Şubat ayından beri bunu yapıyorum ve oluyor.

edit: ben gelirim çok artmadığı için şirket kurmadım. 6 aylık iş için de başka yol bulsan iyi olur aslında çünkü gerçekten gideri de fazla, robokot'un dediği gibi bir sürü şey de yapman gerekiyor.

şimdi bir göz attım, atıyorum 300 dolarlık şeyde payoneer 6 dolar ücret keserek gönderiyor (bi yüzde kesiyordu), bankaya da 8-10 dolar düşüğü geçiyor. Bu da aradaki bankalarla ilgiliydi swift muhabbetinden. Değişebiliyor bu. Yani dolar çekmek de karlı mı değil mi bakarsınız.
  • nhk ni youkosu  (08.07.21 22:48:34 ~ 23:03:23)
@nhk ni youkosu - Wow, çok teşekkürler :) Benim kullanmaya başladığım dönem Türkiye'de sadece TL hesabı eklenebiliyordu. Az önce denedim ve dolar hesabımı da ekleyebildim.

  • new day new life  (09.07.21 20:26:57)
İLk kez dolar olarak çektim ve komisyon miktarı anlamsızca yükseldi. Payoneer direkt olarak 2% kesiyor. Sonrasında ise banka 3% gibi bir miktarı havale ücreti olarak kesiyor. Bunlara ek olarak arada kaybolmuş bir 1% gibi bir miktar var.

Kısacası döviz olarak çekmeyi tavsiye etmiyorum.
  • new day new life  (12.07.21 15:25:18)
teşekkürler! Peki payoneer kart almanın bir avantajı var mı sizce yoksa payoneer'den hesaba aktarmak daha mı mantıklı? bir de ben de iş bank hesabı var, farklı bankaya Tl aktarımı bir şey değiştirmez heralde?

  • kozmosta bir nokta  (12.07.21 23:17:55)