Kedimiz sürekli mama istiyor

6 yaşında, dişi bir Van kedimiz var, henüz kısırlaştırmadık.

Sabah (9 gibi) ve akşam (18 gibi) mama veriyoruz ama hayvan gün içinde sürekli ağlıyor, mama istiyor, ortalıkta bir şey bulunca çalıyor onu yiyor.

Mama miktarı veterinerin önerdiği kadar, bazen sussun diye daha fazlasını veriyoruz ama yine bir şey değişmiyor birkaç saate hiç yememiş gibi yakınıyor.

Mama olarak uzun bir zamandır ND düşük tahıllı kuru mama, arada sırada da yaş mama veriyoruz. Alerjisi olduğu için kendi yediklerimizden vermemeye dikkat ediyoruz.

Şunu da ekleyeyim: Hafta sonu bir gün vs. evde olmayacağımız zaman mama kabını dolduruyoruz 3-4 öğünlük mamayla ve biz daha evden çıkmadan onu yemiş oluyor. Öyle bir boğaz var hayvanda :) 1 hafta komşuya bıraktık 1 aylık mamayı yemiş ve şişmişti yani kilo almaya da yatkın aslında.

Bir öneriniz var mı? Mamayı aynı tutup öğün sayısını mı artırsak napsak?

Aynı sorunu yaşadık, yaşıyoruz. Birkaç şey sıralayacağım:
1) Serbest yeme olmasın. Yani kabında sürekli mama bırakmayın. Kilo alıyor, olmuyor.
2) Mama değiştirebilirsiniz. Biz mesela N&D'den Hill's'in diyet mamasına geçtik, biraz kilo verdi ama alerji oldu, tekrar N&D'ye geçtik. Veterinerlerde özel mamalar var. Danışabilirsiniz.
3) Acıktığında bir tutam mama koyabilirsiniz. Bizimki erken acıkınca birkaç gram koyuyorum, bir süre tutuyor.
4) Pavlov'un köpeği gibi şartlandırdım bizimkini. Mama saatine spesifik melodili alarm kurdum, alarm çalmadan mama vermemeye başladım. Bir hafta sonunda alarm çalınca mama geleceğini, alarm çalmadığı müddetçe mama olmadığını anladı. Alarm çalınca koşarak geliyor. Yani mamadan sorumlu kişi artık biz değiliz, melodi. Bu nedenle de bizden mama bekleyemiyor artık.
5) Bazı kedilerin beslenme rutinleri farklı. Bir miktar daha fazla mama onun normali olabilir.
6) 9 çok geç, 18 çok erken. Biz 21 ve sabah 7'de veriyoruz. Gece yatmadan önce kediyi biraz yorup sonra mama verin bence. Karanlıkta daha çok acıkıyorlar. Gündüz pek mama istemiyor.
  • prole  (15.06.21 15:04:49)
bu alışkanlık meselesi galiba. bizde mama hep ortada bebekliğinden beri günün belirli bölümlerinde mamaya gidiyor. şimdiye kadar hiç ölçülü mama vermedim ama kilo problemi olmadı. hatta mama kabının başında 1 dakikadan fazla durduğunu görmedim hiç. mamasını da baya seviyor ama kendi ölçüsünü kendi ayarlıyor köfte. 2.5 yaşında her veteriner ziyaretinde kilosunu ölçtürürüm hepsinde normal kilosunda hatta bazen çok fit diyorlar. 6 yaşındaki bir kediyi buna alıştırabilir misiniz bilmiyorum ama mama kabı hep dolu olsa ve orada istediğinde mama bulabileceğini bilse böyle yapmaz diye düşünüyorum. veterinere sormadan yapmayın onlar daha iyi bilir ama belki 1 hafta denenebilir.

  • golgi aygıtı  (15.06.21 15:22:51)
Bizimkinin yasi 2 ve kisir, onun disinda mamasi , suresi, yaptiklari falan ayniydi.

Otomatik mama veren seylerden aldik, artik anca icindeki mama bitince miyavliyor :) otomatiklerden alma imkani yoksa ogun sayisini arttirmak da cozum olabilir, 4 ogun yiyor simdi.
  • fakyoras  (15.06.21 21:04:53)