İş mülakatı hk

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir iş görüşmesi gerçekleştirdim.

Fakat şöyle bir durum oldu.

Reklam metni, slogan, röportaj, senaryo gibi benden kendimi kanıtlamam adına bir proje istiyorlar. Profesyonelce gerçekleşecek gibi.

İşkillenmedim değil.

Bunun sonucuna göre olumlu ya da olumsuz geri dönüş olacakmış.

Ben gece gündüz oturup reklam filmi yapacağım ama beni almama ihtimalleri olduğu gibi, benim hazırladığım projenin üstüne yatma ihtimalleri de var. Ne bununla alakalı bir resmî yazı ne de kullanmayacaklarına dair beyanları söz konusu.

Ben yapmak istemiyorum.

İlk defa bir iş görüşmesinde böyle bir durumla karşı karşıya kaldım.

Bu normal midir?

Ben projeyi hazırlayacağım onlara da başımın gözümün sadakası olsun diye yollayacağım.

Sadece bana mı mantıksız geliyor bu durum?

Bence de mantıksız. İşkillenmekte haklısın. Sektörle ilgim yok ama duyuyoruz böyle olayları. Ben olsam -mümkünse- yaptığım içeriklere filigran eklerim kaldırılamayacak şekilde. Videoların ortasında kocaman "PAZAR SÜRPRİZİ" yazıyor ya magazin haberlerinde, o tarz :)

  • himmet dayi  (10.06.21 21:08:28)
Mantıksız evet, bence şüpheleriniz de yersiz değil.

Ortasına kocaman bir watermark koyup sadece video'yu gönderseniz nasıl olur? Yani dertleri çakallıksa zaten almazlar, ama kullanamazlar da en azından, siz de portfolyoya eklersiniz.

Bir de zaten portfolyonuz yok mu? Eğer varsa "bakın benzer bir şey yaptım zaten" diyip onu gönderemiyor musunuz? Ben yazılımcıyım, bazen böyle "challenge" gönderen oluyor, kendi kullanma ihtimalleri de yok, ama yine de yapmıyorum, open source projelerim var zaten, açın bakın diyorum.
  • plutongezegendegilmi  (10.06.21 21:09:12)
Ben editörüm. Video istemiyorlar zaten. Sadece senaryosu tretman bir de sinopsis işte. Bunlara öyle watermark gibi şeyler ekleyemez sadece noterden onaylatabilirim. Onun için de zaman yok. Çünkü maili bugün atmışlar benden pazar günü teslim etmemi istiyorlar vs.

Yazdıklarımı olduğu gibi paylaşmasalar bile bazı yerlerinde oynama yapıp kullanabilme ihtimalleri çok yüksek.

Üniversite öğrencisiyken maalesef bir hocan bu şekilde oluşturduğum çizgifilm senaryosunu TRT’ye satıp çok iyi paralar kazanmıştı çakal :))

En iyisi uygun bir dille bunu göndermeyeceğimi belirteyim.
  • makarnacanavari  (10.06.21 21:13:53)
Ticari amaçla kullanmayacak olsalar bile biraz mantıksız. Biz sizi ararız derlerse birkaç gününüz boşa gitmiş olacak.

  • dissendium  (10.06.21 21:19:53)
tecrubeli biriyseniz eski projelerinize baksinlar. yeni mezunsaniz ki sanmiyorum zaten yeni mezunu bir yerde egitmek durumundalar iki durumda da proje beklenmesi mantiksiz. cakallik var isin icinde

  • ala09  (10.06.21 21:59:58)
En nefret ettiğim görüşme süreci bu heralde ya.
yapmayın bence. hayır gelmez böyle bir yerden.

geçen sene product manager pozisyonuna başvurduğum bir şirketten gelen case study geldi aklıma. tüylerim diken diken oldu.

kendi app'lerinin;
- kullanıcı kitle analizini
- rakip analizini
- market analizini
- kullanıcı journey haritasını
- CRM planını
- ürün analizini

48 saatte istemişlerdi. bi de utanmadan kendi app'leri sadece google store'da var diye "ios kullanıyorsanız ios'taki şu rakibimiz için yapın bu case'i ama case'lerde bizim app'i inceleyenleri önceliklendiricez" demişlerdi.

dalga mı geçiyosunuz siz minvalinde mail atıp sürece devam etmeyeceğimi söylemiştim. ve maalesef ciddilerdi bu istediklerinde.

velhasıl kelam, başvuru sahibi kişinin bakış açısını, nasıl çalıştığını görmek isteyen şirket çok daha farklı bi yaklaşım sergileyebilecekken, sizin görüştüğünüz yer çakallık peşindeymiş gibi hissettirdi.
  • dunga  (10.06.21 23:40:29)
Tabiki de normal değil. Projeyi bedavaya çıkarmak istiyorlar.
Yıllar önce bir iş mülakatında işveren yaptığım bir önceki projeyi çok beğendiğini ve örnek çizim yollarsam beni işe alacağını belirtmişti. Bundan işkillenip çizimi yollamadım. Günlerce uggunsuz bir vakitte beni arayıp çizimleri istediler. Baskı ve ısrarla. Kendilerinin niyeti iyice açığa çıkınca beni bir daha aramamalarınj söylemiştim. Bence siz de burayı unutun. Bu mantıkta iş yapan bir ofisle calıssanız da mutlu olamayacağınız aşikar.

  • apurucikipi  (11.06.21 00:04:02)