seçim barajı %5 olursa deva barajı geçer mi?

ilk kurulduklarında ve ali babacan'a ak parti tabanının bakışına göre düşününce ben rahat geçer diyorlardım ama bugünlerde anketlerde ortalama 2,5-3 bandında çıkıyor.

ayrıca barajın 5'e düşürülmesi konuşuluyor bu aralar. bu durumda deva yoğun mesaiyle seçim günü 5 yapar mı sizce?

ayrıca %5 ile hiç mv çıkarmasalar nolacak? ülkenin dört bir yanından oy topladılar ama hiç mv çıkmadı. bu durumda ne olur?

son olarak hükümet kurmak için 301 mv mi gerekiyor? muhalefet anlaştı diyelim chp iyip deva hdp vekil sayısı 301'i aşarsa cumhuru görmezden gelip hükümet kurabiliyor mu?

edit : hükümet kurma bitti doğru ya :/ başkanlık sistemi falan tamamen unutmuşum haha o soru iptal

5i geçer mi sanmıyorum ama ittifak yapıp geçebilir. misal gelecek ile.

%5 ile mv çıkarırlar sanırım ya. öyle bir şey oldu mu daha önce bilmiyorum ama hele ittifakla rahat çıkarırlar zaten.

hükümeti kurmak doğrudan cbnin görevi. yürütmenin başı o. artık bu sistemle hükümet kurmak falan yok. 301 mv sayısının çoğunluğu oluyor. yasa yapabilirler yani. cumhuru görmezden gelmek diye bir şey yok.
  • kljgslsdkjsd  (30.05.21 20:13:15)
hükümet kurma işleri bitmedi mi ya? :D başkanlık sistemi geldi. artık başkan kimse tüm bakanları o atıyor, hatta milletvekili olma şartı bile yok. yoldan geçen bir adamı içişleri bakanı atayabiliyor diye biliyorum. yanlışım varsa arkadaşlar düzeltir. meclis çoğunluğu yasa geçirmek için önemliydi. onda da kararnamelerle falan filan yalan ettiler. şu an başkan seçilenin yapamayacağı neredeyse hiçbir şey kalmadı.

deva'nın hiçbir ankette 2.5 üzeri aldığını görmedim. ama seçim ne zaman olur hangi şartlarda olur bunlar önemli. bu ülkede her an her şey değişebiliyor.
  • ilgeru  (30.05.21 20:13:36)
Pek düşüreceklerini sanmıyorum.
İşlerine geliyor bu hali.

  • vizivozo  (30.05.21 20:24:17)
ali babacan ekonomi uzmanlığını öne çıkarıyor. ekonominin daha kötüye gideceğini varsayarsak olabilir.

3 kasım 2002 seçimlerini hatırlatalım. %33küsur bir oranla sandalyelerin %66sını aldı akp. geri kalanı ise chp.yani neredeyse ülkenin yarısına yakınının attığı oy temsil edilemedi. sonraki seçimde akp oylarını arttırmasına rağmen mhp de barajı geçip geldiği için koltuk sayısı azaldı akp'nin.

ittifak olayı gıyabında barajı çöpe attı. cumhur ve millet ittifakı toplamda 4 parti ile hdp ittifaksız olarak girdiği seçimde barajı aştı ancak daha sonrasında herkes kendi yoluna gidince akp'den seçilen mustafa destici bbp, iyi parti'den giren gültekin uysal dp'ye geri geçti.

seçime giren 5 parti, yeni kurulanlara gidenlerle beraber tbmm'de temsil edilen 13 siyasi parti artı bağımsızlar var.

ittifakı böyle planlamamışlardı. her türlü baraj üstü kalan oylarla %50'yi konsolide ederiz kafasıyla girdiler bu işe. ama bay kemal işi bozdu. kemal kılıçdaroğlu'nu birleştirici muhalefeti nedeniyle tebrik ederim her zaman. şu an sandığa atılan oyların %95'inden fazlası gerçekten mecliste temsil ediliyor. sanırım türkiye tarihinde baraj uygulamasından sonra ulaşılabilen en üst rakam bu.

12 eylül yasasını her seferinde eleştiren iktidar, 12 eylülün getirdiği bu garabeti kaldırmadı çünkü işine gelmedi. şimdi ise ittifak mantığının sıçtığının farkında amacı ise gelecek ve deva gibi partileri ya ayrı bir ittifaka ya da millet ittifakından uzaklaştırmak istemekte. eğer giden oyları döndüremiyorsam işe yaramaz hale getirmeliyim kafası bu.

bilemiyorum akp bir şey yapıyorsa iyi niyetle bakmıyorum.

edit: yazım hataları.

edit 2: seçime giren 5 parti derken vekil çıkarabilen 5 parti anlamında.
  • phonex  (30.05.21 20:27:56 ~ 20:33:13)
şimdi akp'nin iyi dönemde %50 aldığını ve istanbul seçimlerinde bunun %35'lere düştüğünü var sayarsal demek ki akp'ye oy veren hatta oy verip millete söylemeyen bi %15 var. bu adam muhafazakar gibi yaşamasa bile kafası öyledir.

geri kalan 35'i de 10+25 şeklinde ayırırsak ve 25'e kemik dersek.

akp

15+10+25 şeklinde gidiyor.burada 25 yine akp'ye kalır

ilk 15

4deva
2gelecek
6chp
3iyi
şeklinde dağılır

ikinci 10
4 deva
3 gelecek
2 akp
1 iyi

şeklinde dağılır

yani 15+10 luk kısımda oylar

deva 8
chp 6
gelecek 5
iyi 4
akp 2

şeklinde dağılır. şimdi burada akp bir son atakla işte finansal destek falan filan diyerek her gruptan %1,5 çalsa

deva 6,5
chp 4,5
gelecek 3,5
iyi 2,5
akp 8

olur. akp'nin artık eskisi gibi seçmenine sağladığı finansal güç kalmadığı için bu dağılımdan sadece chp-iyi oylarını alabilir gelecek partisinin üzerine gidebilir ama sanmıyorum deva'yı zorlasın çünkü çok fazla açığı yok partinin.

yukarıdaki performansı beklemiyorum açıkcası yani %30 civarı bir oy alır akp

alabilse zaten istanbul'u alırdı. ondan beri işler çok kötü.
  • duyurukullanıcısı  (30.05.21 21:12:17)
ABD’nin gelişmekte olan ülkelere para pompaladığı zamana denk gelsem ben de ekonomi uzmanı olurdum. Ali Babacan en fazla %1.5 oy alır. Ciddiye almaya bile değmez bu ikiliyi.

  • zoghurt  (30.05.21 22:57:42)