Güvercinlerin ayaklarıyla kafası neden senkronize?

Günaaaaydın. Yürüdüklerinde kafaları da öne gidiyor. Neden?

iki ayak üzerinde yürümek kontrollü bir düşme hareketi, bence ağırlık merkezini gövdesiyle öne doğru değiştiriyor kafa da bizim en fazla farkettiğimiz kısmı

peki uçmak varken neden yürüyorlar ben de bunu araştırayım, iki karışlık mesafe için uçmak belki enerji verimi açısından gereksiz olabilir fakat üstlerine büyük bir kütle yaklaşırken, araç, bisikletli vs neden 5 metre koşarak kaçmaya çalışıyorlar
  • freebird5406_2  (23.05.21 10:08:35 ~ 10:10:54)
Denge sağlamak için. Biz de yürürken kollarımızı sallıyoruz.

  • dafuq  (23.05.21 10:12:58)
Enteresan bir şekilde görme-odaklanma ile ilgiliymiş. Hatta kafası önde gidiyor olmadı bir illüzyonmuş, iyi görme ve odaklanma için kafasını(gözünü) bir yere kitliyormuş, ondan sonra vücudunu buna göre hareket ettiriyormuş.

www.google.com
  • Jux  (23.05.21 10:13:45)
@jux of harika şu an ufkum açıldı, gimbal kafa güvercinler :) gimbal için de kuşların bu özelliğinden faydalanmışlardı

youtu.be
  • freebird5406_2  (23.05.21 10:34:12)
kuslarin kafasinda ciroskop var. sanmiyorum kafasi ileri gitsin gidip gelen bedenidir tahminim.
hatta mercedesin boyle tavukla reklami var. ya da youtube'ta baykusla sahinle videolari var. govdeyi hareket ettiriyor kafa sabit.
onunla alakalidir
  • turbo sadık  (23.05.21 17:55:23)