HPV pozitif olan ve genital bolgesinde sigil olanlar var mi?

Bugun doktorun genital sigillerime bakip sen hpv sin dediginde ogrendim hastaligi. Birden cikti sigiller. Gerek sozlukte gerek turkce kaynaklarda oldukca korkutucu ve olumsuz seyler yaziyorken ingilizce kaynaklarda sigile sebebiyet veren hpv virusunun genellikle bir sure sonra kendi kendine kayboldugu yaziyor. Sizin tecrubeleriniz nelerdir? Ne yapmami onerirsiniz? Moral olarak cokuslerdeyim ogrendigimden beri.

Not: erkegim.

kendiliğinden kaybolacağini düşünmüyorum bende öyle olmadı. doktorunuz hpv olduğunu söyleyip herhangi bir tedavi önermedi mi? ben kryoterapi ile dondurdum ve üstünden seneler geçmesine rağmen bir daha yaşamadım. bence siz de bir an önce aksiyon alıp kurtulmalısınız.

  • zozjotejmnk  (21.05.21 23:45:47)
*Erkeğim

Kanka hiççççççç korkma, sakın forumlara çartlara çurtlara girip bir şey okuma. Herifler olumsuz olumsuz konuşuyor. Başıma geldiğinde senin gibi çökmüştüm. Geçer diye sirke mirke bile yaptım kendi kendime :D Ama öyle bir süre sonra geçmiyor söyleyeyim.

Git bir özel hastaneye, çok para istemiyorlardı diye hatırlıyorum. Lazer mi ne bir şeylere yakıyorlar. Ben böyle yaptım. 4 sene oldu bir daha çıkmadı. Kafana takıp moralini bozmalık bir şey yok. Yaktırma ya da dondurma bir şey yap. Ben yaktırdım, biraz yanık izi kalıyor ama o iz bile geçti 1 sene sonra. Forumlarda yaktırdım tekrar çıktı diyenler falan var ama onlar doğru dürüst beslenmeyen, covid olsa bile yatağa düşecek tiplerdi herhalde.

Geçmiş olsun.
  • eazy  (21.05.21 23:56:31 ~ 23:57:38)
internette en cok abartilan hastaliklardan biri hpv'dir. oncelikle sakin olun ve internetten arastirma yapmayi birakin. internete baksan herkes kocaman sigillerle insan icine cikamayacakmis gibi fotograflarla dolu; ama o fotolarin cogu kocakari ilaclariyla sigilleri dahada azdiran hindistan, banglades gibi ulkelerden. oncelikle duzgun bir doktor bulup onu dinleyin. cozum olarak yakmak veya dondurmak onerecek. ben 2 kez yaktirdim; ama gene cikiyordu. en son yabanci arastirmalari okudum. ve herseyi birakip 2 kurali uyguladim. aradan 5 yil gecti hic cikmadi.

3 kurala gelince.

1. temizlik: olabildigince o bolgeyi temiz tutmak. ozellikle yazlari ter vs.. cok oluyor. islak mendille surekli temizlemek + temiz ve kaliteli camasir-pantalon kullanmak.

2. bagisiklik: uykuya, beslenmeye dikkat etmek. ilaveten bagisiklik guclendirici ilaclar kullanmak.

3. psikoloji: bu da cok onemli bir faktor. internette igrenc hpv fotolarina bakarak durumu daha da kotulestirmek mumkun. onun yerine bu hastaligi yenecegine inan.
  • buenosdias  (22.05.21 00:01:57)
Onlarca tipi var. tipler onemli. Erkeklerde problem yaratmasi cok dusuk. Lakin karsi cinse gecer iliskide. Serviks bolgesini tutar. Cocuk dogurmasi istenmez. Smear testi yapilir. Uzun surebilir tedavisi. Viral oldugu icin her zaman sizindir. Dustugunde ben burdayim der. Kafada canlanmasi icin ucuk u arastiriniz. Gecer bening tir. Ama ne zaman immunsuprese olsa yine cikar bulasicidir.

  • hunharca ben  (22.05.21 00:05:51)
Ben şahsen beraber olacağım kadını çaktırmadan inceliyorum siğil yara akıntı vs var mı diye varsa toparlanıp kaçıyorum ve çevremden bunu kadınların da yaptığını biliyorum. Erkekte her ne kadar büyük sorun oluşturmasa da kadınlarda kansere kadar gidebiliyor hpv o yüzden biriyle beraber olmasan tedavi olun derim, zaten az çok bilgili bir kadın durumu fark ederse sizden uzak duracaktır

  • apocalipy  (22.05.21 00:55:36)