20 yıl önce verilen borç

2 arkadaş arasında geçen bir hadise. Taraflar haricinde Herhangi bir şahit yok, borcu veren kişi aynı sene içinde vefat etti. Borçlu tarafın nerede çalıştığı bliniyor. Arayıp bize borcunuz vardı ödeyin dense yoo bizi m yöel br borcumuz yok dese herhang bir hak iddia edilemez değil mi?

Büyük ihtimalle zaman aşımına uğramıştır. O yüzden yasal olarak bir hak iddia edileceğini pek düşünmüyorum. Ama yine de bir deneyin tabi.

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (04.05.21 00:14:04)
Uzak akraban arasa 20 yıl önce baban 100 bin almıştı, onu geri istiyorum dese ne dersin?
Giden gitmiş, 20 yılda ihtiyaç olmamış. Bu saatten sonra geri gelmez.
Keşke yazılı bir şey olsa.
  • neymis  (04.05.21 00:16:27)
Bu tip durumlarda zamanaşımı 10 sene geçmiş olsun üzerine soğuk su içmek kalıyor

  • apocalipy  (04.05.21 00:18:06)
Verecek olan zaten zaten bu hakkı sahibine değilse varislerine iade edeyim diye düşünse zaten aradan 20 yıl geçmezdi. Hak, haktır.
O kişi de hala borçludur. Önemli bir meblağsa ayıbı vs. yok isteyin kendisinden.

  • Erva  (04.05.21 00:25:04)
Bir kenara yazılıp iki tarafın imzasıyla belgelenseydi hak iddia edilirdi ama şimdi edilemez. Hele ki borcu veren kişi vefat etmiş, bu konuda vasiyet cinsinden bir belirtisi bile yoksa maalesef talep edemezsiniz. Yani edersiniz de vermem derse yapacak bişeyiniz yok.

  • 1bir1bir1  (04.05.21 03:27:46)