Kitap okumak ve unutmak hk.

Kitap okuyorum ama kolaylikla unutuyorum. E o zaman bana ne faydasi var kitap okumanin? Romanlari unutmak ayri bir sikinti, non-fiction kitaplari unutmak ayri bir sikinti.

Önemli yerlerin altini cizmeye basladim, hatta cok sevdigim yerler olursa fotografini da cekiyorum ama bu ne kadar guzel bir cozum bilemiyorum.

Mesela 2 sene once okuyup gectigim bir kitap vardi. Tabii ki ilgimi cektigi icin alip okumustum ama cok da ustune dusmemistim, aklimda da sadece bir tane ilginc bilgi disinda hicbir sey kalmadi. Simdi ise o kitapta yazan konulara daha bir egiliyorum, farkli acilardan okumalar yapiyorum, yani bu kitabi hatirlamak benim icin onemliydi lakin hatirlamiyorum ve kitabi tekrar elime alip karistirmam gerekiyor. E oyleyse ben niye okudum bu kitabi? Simdi tekrar incelesem bile 2 sene sonra yine tamamini unutucam belki?

Bu sorunu herkes yasiyor mu? Her okudugunu hatirlayan var mi? Nasil aşıyorsunuz bu durumlari?

Gelelim cozum kismina: okurken kitabin altini cizmeye devam etsem ama diger yandan da yanima bir not defteri alsam. Ona kisa kisa seyler yazsam her kitap hakkinda? Yani a4 sayfasi olarak dusunursek eeen fazla 1-2 sayfalik ozetler olur bunlar diye dusunuyorum. Ozet derken yani benim dikkatimi ceken, onemli buldugum noktalari yazicam. Sonra da bunlari word veya defter seklinde tek bir yerde birlestiririm (defter olarak dusunuyorum simdilik. Bu tarz uygulamalardan da haberim var ama cogu parali, para vermem).

Guzel mi sizce bu dusunce? İsin kotu tarafi, bunu bir kere yapmaya baslarsam bu olayi okudugum kitaplara da yapmak isteyecegim. Boyle hafif bir takintim var. Okudugum kitaplar da cok degil ama yine de 100+ kitap vardir. Yani kitaplari şoyle bir karistirsam bile ciddi mesai olacak benim icin. Yapmazsam da "okudum ama hakkinda hicbir sey hatirlamiyorum" deyip kafaya takacagim kitaplari, icimde bir eksiklik olacak cunku :) bu dusuncenin ustunden nasil gelicem bilmiyorum :)

aynı dertten muzdaribim, fularsiz entellik podcasterinden birinin konusu "nasıl kitap okunur"du. onu dinleyebilirsiniz.

  • bana bir nick verin  (28.04.21 23:37:51)
Aynısını yaşıyorum, herkes yaşıyor. Bununla ilgili bilimsel makaleler bile okumuştum zamanında ama şimdi hiç hatırlamıyorum nerden okuduğumu. Dünya çapında tanınan/bilinen politikacılar, bilim insanları, aktörler vs. bile aynı sıkıntıyla ilgili farklı zamanlarda şikayetlerini dile getirmişler hatta.
Yani malesef ki normal. Ben de her okuduğumu unutuyorum ve sürekli de okuyorum. Bir yandan da aynı sorgulamayı yapıyorum. Bilimsel kitaplar okuyorsam altını falan çiziyorum en azından ama roman okurken kitap bittikten bir süre sonra pek çok şey uçup gidiyor.
O yüzden uzun zamandır "asıl önemli olan okuduğum sırada aldığım keyif, ve unutsam bile daha sonrasında ağzımda/zihnimde bıraktığı iz" kafasıyla okuyorum.

Ayrıca Fularsız'ın konuyla ilgili çok güzel bir podcasti var:
open.spotify.com

Ve Barış Özcan'ın şu videosu da güzel, hatta yanlış hatırlamıyorsam aynı sıkıntıyı yaşayan insanlardan da örnekler veriyordu bu videoda:
www.youtube.com
  • anatomik  (28.04.21 23:40:39)
bu sorun herkeste var. ama çözümü kendine fazladan iş çıkararak işkence yaratmak değil. yaş ilerledikçe öğrenilen şeylerin çoğunun unutulması gayet normal. kurmaca olmayanları bilmem ama kurmaca olanları genelde tamamen unutmuyorsun. yıllar sonra okumaya çalıştığım şeyleri "aa ben bunu okumuştum" diye geri bıraktığım çok oluyor. hatta bazen zihnimde bir sahne canlanıyor, "hangi kitapta geçiyordu bu olay" diyorum. herkeste böyle.

bir nebzeye kadar sağlıklı beslenme ve zihnini gereksiz, çer çöp bilgiden uzak tutarak engel olabilirsin bu duruma ama unutma durumu her zaman olacak. çünkü beynin hafıza işlevini gören yerler işlev kaybına uğruyor. hatta yaş ilerledikçe işlev kaybı o kadar ilerliyor ki alakasız bölümler hafıza görevini üstlenmeye çalışıyor.

beynin çalışma yapısını ve gıdaların beyin üzerindeki etkilerini incelemeni tavsiye ederim. bir de unuttuğun şeylere çok takılmamanı.
  • lesmiserables  (29.04.21 00:30:23)
  • bohr atom modeli  (29.04.21 00:51:56)