Türk coin borsasına operasyon mu çekiliyor?

Merhaba arkadaşlar,

Takip ettiğiniz üzere son 1-2 haftadır Türk coin piyasasında hiç ama hiç normal olmayan bir takım gelişmeler yaşanıyor ve adını daha önce kimsenin duymamış olduğu coin alım-satım platformları birer birer patlıyor. Çok kör göze parmak bir şekilde operasyon çekildiğini düşünüyorum.

Öncelikle bu kadar adı sanı bilinmedik ve ben buradayım diye sırıtan platformlardan alım-satım yapan insan sayısının yüksek olması hiç hayra alamet değil. Her ne kadar ülkemizde dolandırılmak için can atan insan sayısı yüksek olsa da bu kadarı fazla geliyor.

Üstelik bütün bu olaylar çok kısa bir süre içerisinde ve arka arkaya gelişiyor, adeta bir domino etkisi gibi. Sanki bir takım düzenlemeler getirmek için ortam hazırlanıyor. Bütün olayın BTCTurk'un başına patlamasından korkuyorum. Çünkü alım-satımlarımı oradan yapıyorum ve bende kredileri oldukça yüksek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Hepsinin hükümetin verdiği kararın hemen ardından olması biraz manidar tabii.

Bahsedilen rakamlar doğruysa (2milyar dolar)
İç ekonomi için büyük kayıp tabii.

Bakın bu işler tehlikeli.
siz bildiğiniz yerlere (borsa, döviz, vadeli hesap, gayrimenkul) devam edin mesajı verilmiş olabilir.
  • summatinyourteeth  (24.04.21 20:53:19)
turk borsalari pismanliktir 1
adini ilk defa duydugum borsalara insanlar nasil guvenip de para yatiriyor bilmiyorum 2
bu is yuksek yazilim yuksek siber guvenlik ve teknik bir ekip isteyen is herkesin yiyecegi nane degil 3
  • turbo sadık  (24.04.21 20:54:19)
bu kadarı fazla değil, gayet normal. aynı durum tüm halk koşa koşa bankalardan parasını çekmeye çalışırsa da yaşanır. bundan dolayı sermaye piyasalarında bir bankayla ilgili battı, batacak diye söylenti yaymak suçtur, + olarak bankadaki mevduatlar belli bi rakama kadar devlet güvencesindedir.

coin borsalarında işte kapitalizm regülasyona tabii olmasa nasıl olurdu onu izliyoruz. bence ortada şaşırılacak bir şey yok çünkü işin kendisi (borsa kurmak) zor bir şey. 26 yaşında çocuğun 3 arkadaşıyla altından kalkabileceği bir iş değil. hem global hem yerelde devamı mutlaka gelecektir, özellikle güvenlik için çok ciddi para harcamaları lazım ve kesinlikle harcamıyorlar. benim bildiğim sadece bitexen var güvenlik için ciddi yatırım yapan.
  • roket adam  (24.04.21 20:58:14 ~ 21:07:20)
bu işi hiç bilmiyorken (hala pek bildiğim söylenemez) btc türk paribu gibi borsalarda biraz zaman harcadım. almam gereken zamanlarda sorun çıkarmazken şans bu ya satıp kar etmem gereken zamanlarda hep sistem hataları oldu. hiç önemsenmeyecek miktarlarda alım satım yapmama rağmen sinirlendirmesi büyük bir yatırım ile türk borsalarına girilmemesi gerektiği fikrini oluşturdu bende. evet güven önemli. binance hesabımla mutluyum.

bir ülke düşün kalabalıkta durmak tehlikeli diye açıklama yapan devletin kendisi miting düzenliyor. böyle bir zihniyet mevcut ülkede. ahlak olarak zedelendik. iş yapan herkes gözümüzde potansiyel hırsız. ülkece çamur atmakta da ünlüyüz.

eth mining yapıyorum. internete bakarsanız aylık kazancı elektrik faturasını zor ödüyormuş. bu işi yapanlarda gram akıl yokmuş vs. gayet de güzel kazandırıyor.

ekşide millet coin borsasından para kazanana küfrediyor. neymiş kısa yoldan para kazanıyormuş inş batarmış. kafalara bak. çiftlik bankta soyulan ile thodexte soyulan insan aynı kafalarda değil. tanıdığım krumsal şirketler de dolandırıldı. hiçbirinin hayali mavi yumurta alıp zengin olmak değildi. coinleri ile işlem yapmaktı bu kadar.

benim fikrime göre kimse kimseye operasyon çekmiyor. devletlerin kontrol etmesi gereken kripto borsalarının başıboş. istediklerini yapabiliyorlar. bundan dolayı batması veya hacklenmesi durumunda kripto piasasını bitirecek derecede önemli ve güvenilir olan global borsalardan işlem yapmak daha mantıklı gibi.
  • blackbuker  (24.04.21 21:20:24)
"bundan dolayı batması veya hacklenmesi durumunda kripto piasasını bitirecek derecede önemli ve güvenilir olan global borsalar"

bu arada genel olarak şunu da yazmak lazım, mtgox tam bu tanıma uyan bir borsaydı, btc transaction'larının %70'ini mtgox yapıyormuş zamanında. sonuç olarak içindekilerle beraber uçtu gitti.
  • roket adam  (24.04.21 21:24:00)
Aniden fiyatlar inip ciktiginda borsalar ve bankalar batar.
Coin olsun dolar olsun hep boyledir.

40 kurusluk coin 400e vurdu, btc 60binden 40a inip geri cikti.
Bir suru kisi intihar etti, batmalari gayet normal.

Aniden 20bine dusse dunyada batmadik borsa kalmaz.
  • divit  (24.04.21 21:32:41)
Bunun yasal alt yapısı ve denetlenebilirliği hala yok. Sanal para borsaları bu sebeple "şahsa ait " oluyor. Alma, çalma, nakte dönüştürme başka yerde kullanma veya havale tamamen bu kişi ya da kişilerin kararına bağlı.
İnsanımızdaki aşırı kazanma hırsının yanında bu yeni piyasa için kanuni düzenlemenin olmaması insanımızı kaybedene kadar fazla ilgilendirmiyor. Kayıbın büyük olamsı kişiyi intihara kadar sürükleyebilir ki arada haberleri de ne yazık ki geliyor

Çiftlikbank meselesinde sanal da olsa ekranda yine çiftlik hayvanları ve ineklerle yatırım yapanlar biraz olsun mutluydu. Bunda inek dana bir şey de yok. Hissedilen tek şey geriye kalan acı.

Kripto para kullanımı ve yatırımı hakkında bir bilgim yok ama dinlediğim kadarıyla uzman görüşü bu parayı borsanın hesabında değil kişinin kendi hesabında/cüzdanında bulundurması daha güvenli.

Devletin bu konuda yasal düzenleme, cezai yaptırım, vergilendirme ve denetleme hususunda harekete geçeceğini de hesab edersek ileriki günler, bu konuda menfi fikirlere sahip kripto para yöneticilerinin ani olarak kepenk kapama ve sonrasında yeni mağdur haberlerine söz konusu olacak gibi.

Kişisel zararların yanı sıra bu meseleyi genel tedbirleri alma bakımından Türkiye için bir uyarı olarak görmek lazım.
  • Erva  (24.04.21 21:35:56)
devlet denetleyeceğim dedi, bu borsalar da denetimde patlayacaklarını bildikleri için kendileri patlattı.

  • syabk  (25.04.21 00:18:59)
Kesinlikle düzenlemeler için ortam oluşturulduğu fikrindeyim ben de.

1- 2 milyar dolar tutarı tamamen safsata. Twitter'da uydurulan bir tutar ve kimin uydurduğunu da biliyorum, hesaplama mantığı akıllara zarar.

2- Hiç adını duymadığımız, ABD menşeili borsanın kendi coini alım-satıma kapatıldı diye "borsa kapandı" şeklinde servis ettiler.

3- syabk'a katılıyorum, bu borsalar son dönemde daha sıkı takip edilmeye başlanmıştı. Sistemkoin gibi dolandırıcılar da kendi kendini feshetti.

Öte taraftan bu işin cılkı çıktı iyice. IT şirketinin yönetim kurulundan, motorlu kuryelere kadar herkes Doge tarzı saçmalıklara inanılmaz paralar yatırdı. İş iyice kumara döndü.

Regülasyon borsalara dair kesinlikle gelmeli. Ödenmiş sermaye, cüzdanların güvenliği, çalışan personelin ve organizasyon şemasının niteliği (IT, Hazine, Uyum vb. birimler), bankacılık sisteminde olan günlük-haftalık-aylık raporlamalar (cüzdan hareketleri, banka giriş-çıkışları vs) şeklinde sektöre çeki-düzen gelmeli. İddaa bayisi sahibi nasıl yatırım şirketi kuramıyorsa kripto para alım-satım platformu da kuramamalı.

divit, ifaden hatalı. Bu platformlar alıcı ve satıcıyı karşı karşıya getirir. Aşırı yükseliş ve düşüşlerde hacimleri de arttığından batmayı geçiyorum, inanılmaz paralar kazanırlar.
  • Lethe  (25.04.21 00:47:19)
@lethe terste kalirsa batarlar.

Normal legal borsalar dahil senin paranla islem yaparlar, senin hisseni senden habersiz alip satarlar. Burada senin aniden cekmeyecegine guvenirler.

Ani bir fiyat degisiminde hisseni yerine koyamazlar, hisseni cekemezsen guven ortami kaybolur herkes para cekmeye calisir borsa batar.

Boyle yapmayan borsa da olmaz, olsa cok sikici olur zaten. Aciga satis,vadeli opsiyon vs.. yapamazsin sadece komisyon geliriyle doner o borsaya da kimse girmez.
  • divit  (25.04.21 17:43:52)